wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Policjanci ruszyli i masowo wypisują mandaty. Niemal 5 tys. mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Zgodnie z zapowiedziami policja przystąpiła do częstszych i surowszych niż dotychczas kontroli przestrzegania obostrzeń. Tylko w sobotę funkcjonariusze wystawili w związku z tym niemal 5 tys. mandatów. Policja wystawia także pouczenia oraz kieruje

Surowsze karanie osób nieprzestrzegających obostrzeń Komendant Główny Policji gen. ins. Jarosław Szymczyk zapowiadał już pod koniec marca podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem MSWiA ministrem Kamińskim oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym Krzysztofem Saczką

- Niestety ciągle napotykamy na tych, którzy tych obostrzeń nie przestrzegają. I to często w sposób niezwykle lekceważący. I tam będzie represja z naszej strony i to zdecydowana. Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, aby takie osoby rozliczać - mówił Komendant Główny Policji 26 marca, w przeddzień wprowadzenia w Polsce zaostrzonych restrykcji.

Gen. insp. Szymczyk oświadczył wtedy, że pilnowaniem przestrzegania obostrzeń zajmie się 20 tys. policjantów, a przeprowadzanie kontroli w tym kierunku będzie w kolejnych dniach i tygodniach priorytetem każdego funkcjonariusza.

Już na początku kwietnia ostrzejsze działania policji względem osób niestosujących się do zasad sanitarnych można było zaobserwować we Wrocławiu, gdzie tamtejsza policja przystąpiła do kontroli w klubach fitness i siłowniach

W dwóch siłowniach we Wrocławiu policja zastała łącznie 26 osób ćwiczących tam wbrew obowiązującym obostrzeniom. Policja skierowała w związku z tym 19 wniosków o ukaranie do sądu. Właścicielom, którzy otworzyli siłownie dla klientów pomimo obostrzeń, może grozić do 8 lat więzienia.

Policja wystawia mandaty za łamanie obostrzeń

Jak podaje money.pl, wzmożone kontrole policji widoczne są w skali całego kraju. Tylko w sobotę - 3 kwietnia - policjanci wystawili 4986 mandatów, pouczyli 2731 osób oraz skierowali do sądu 702 wnioski o ukaranie w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń.

Policjanci sprawdzali nie tylko, czy przechodnie zasłaniają usta i nos maseczką, ale także, czy w pojazdach transportu publicznego przestrzegane są limity pasażerów. Kontrole prowadzono także w galeriach handlowych, na weselach oraz w hotelach i restauracjach.

Do obowiązków policji należy też kontrolowanie osób przebywających na kwarantannie. Funkcjonariusze odpowiadają ponadto na zgłoszenia dotyczące nieprzestrzegania limitów wiernych w kościołach.

- Apelujemy o solidarność z chorymi i samodyscyplinę, aby zahamować transmisję wirusa. Pamiętajmy, że policjanci nie walczą z ludźmi, tylko z pandemią. Nie chcemy mieć powodów do karania - mówi przywoływany przez money.pl rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

Źródło: money.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >