Mariusz Ciarka. Jan BIELECKI/East NewsŹródło: Jan BIELECKI/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 9 Kwietnia 2020

Rzecznik polskiej policji opublikował niepokojące nagranie. Powinniśmy się bać?

Policja ma nie pierwszy raz problem z kontrowersyjnymi wpisami inspektora Ciarki. Tym razem, w serii udostępnionych przez siebie filmików pokazuje jak policja na świecie atakuje ludzi, nieprzestrzegających zakazów dotyczących epidemii koronawirusa.

Nagranie opublikowane przez policjanta przedstawia interwencję służb, podczas której zaatakowano niestosującego się do zakazu wychodzenia z domu motocyklistę. Widać na nim jak policjanci brutalnie ściągają człowieka z pojazdu i biją oraz podduszają. Filmik wywołał wzburzenie internautów, którzy zastanawiają się czy czasem nie jest swego rodzaju zapowiedzią stosowania podobnych metod przez polską policję.

Morawiecki i Szumowski podjęli kluczowe decyzje. Wiemy, co dalej z obostrzeniamiMorawiecki i Szumowski podjęli kluczowe decyzje. Wiemy, co dalej z obostrzeniamiCzytaj dalej

To niejedyny film o takiej tematyce udostępniony ostatnio przez rzecznika. Udostępnił m.in. interwencję policjantów z Indii, na której podobnie jak ich hiszpańscy koledzy w brutalny sposób rozprawiają się z niepokornymi obywatelami. Szerokim echem odbiło się również nagranie które Mariusz Ciarka podpisał jako wypowiedź szefa ugandyjskiej policji. Jak się jednak później okazało, był to "fejk" stworzony przez czarnoskórego komika, który w przeszłości również przebierał się za policjantów. Pod tweetami zebrała się spora grupa przeciwników takiej aktywności policjanta w social media. Podkreślają oni, że mimo iż Mariusz Ciarka w opisie profilu zawarł informację, że jest to jego prywatny profil to jednak występuje on na zdjęciu w mundurze i tego typu działania są obrazą dla policji. - Nawet na prywatnym koncie twitterowym, w którym jest jego zdjęcie w mundurze policyjnym, powinien zachować umiar wypowiedzi - stwierdził mecenas Marek Małecki w rozmowie z "Wyborczą". - Każda profesja wymaga odpowiednich kwalifikacji. Inspektor Ciarka nie ma kwalifikacji na bycie rzecznikiem prasowym - dodał.

Ciarka o fejkowym szefie policji z Ugandy

Policja ma prawo tak postąpić?

Warto zwrócić uwagę na to, że polskie prawo przewiduje użycie środków przymusu bezpośredniego w przypadku niewykonywania poleceń funkcjonariuszy. Zgodnie z Ustawąz dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej "Środków przymusu bezpośredniego można użyć lub wykorzystać je w przypadku konieczności podjęcia co najmniej jednego z następujących działań: (...) Wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnie z wydanym przez uprawnionego poleceniem".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ministerstwo Zdrowia pokazało najnowszy raport. Tragiczne wieści, jedna z ofiar miała jedynie 35 lat
2. Morderstwo w Konstancinie. Koledzy zabili 16-letnią Kornelię?

Obecnie wprowadzone zakazy budzą bardzo dużo kontrowersji wśród Polaków. Zastanawiają się oni często nad zasadnością tak drakońskich obostrzeń. Wiele osób nagina prawo lub po prostu je łamie. W chwili obecnej kończy się na mandatach i grzywnach (nawet do 5000 zł). Po konferencjach prasowych służb widać jednak, że niecierpliwość narastwa wśród stróżów prawa. W serii retweetów i publikacji również rzecznik policji zdaje się robić wszystko co w jego mocy by ludzie siedzieli w domach. Zasadne staje się tylko pytanie, czy to odpowiednia metoda.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. RP: Polacy wymyślili lek na koronawirusa
  2. Biedronka z przytłaczającą okazją. Połowę zakupów dostaniesz za darmo
  3. Polacy pokazali, co sądzą o wprowadzanych ograniczeniach. Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
  4. Ujawniono najważniejszy punkt dzisiejszej konferencji Szumowskiego i Morawieckiego. Będą kolejne “rekomendacje”
  5. Polski kardynał wezwał duchownych do oddania pensji. “Jałmużna tylko ze swoich, powinna zaboleć"
  6. "Odmrożenie granic" w Polsce. Minister wyjawiła szczegóły i podała jeden termin


Źródło: twitter

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News