wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Skandaliczne zachowanie policjanta. Robi zdjęcia dokumentów tożsamości i publikuje w internecie

6 Maja 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Policja nie po raz pierwszy ma problemy z panowaniem nad funkcjonariuszami w social mediach. Tym razem jeden z policjantów Komendy Stołecznej postanowił publikować na Facebooku zdjęcia praw jazdy zatrzymanych.

Sprawę opisał na swoich łamach portal Niebezpiecznik. Jak czytamy, zgłosił się do nich zaniepokojony sprawą czytelnik. Po dziennikarskim śledztwie okazało się, że posty są publikowane przez prawdziwego policjanta, pracującego na komisariacie na ulicy Grzybowskiej na warszawskiej Woli.

Policja nie wie kto ma dostęp do komisariatu?

Zdjęcia publikowane przez funkcjonariusza są wprawdzie ocenzurowane, ale jak słusznie wskazuje Niebezpiecznik, są one przechowywane w telefonie policjanta w wersji "surowej". Oznacza to bardzo poważne pogwałcenie zasad RODO. Istnieje również ryzyko, że fotografie trafiły "do chmury" po synchronizacji telefonu z siecią. Ma to miejsce w większości sprzedawanych obecnie smartfonów. Co ciekawe, opisujący sprawę Niebezpiecznik wskazuje, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z telefonem marki Xiaomi - chińskiego producenta, co do którego istnieją poważne zarzuty dotyczące prywatności użytkowników.

W treściach publikowanych na profilu odnajdziemy również zdjęcia z wnętrza komisariatu, z leżącym na biurku policyjnym notatnikiem. Jak udało się ustalić portalowi, pochodzą one z jednostki na ulicy Grzybowskiej.

Niebezpiecznik skontaktował się w tej sprawie z Wydziałem Prasowo-Informacyjnym Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji. Odpowiedź nadesłana przez podkomisarza Antoniego Rzeczkowskiego jest co najmniej zabawna - "Szanowny panie, nie jest nam znana ta sytuacja, skąd Pan wie, że jest to Policjant? Nie jest to oficjalne konto polskiej Policji" - czytamy w mailu.

AKTUALIZACJA 16:02 My równiez postanowiliśmy skontaktować się w tej sprawie z rzecznikiem KGP. Niestety funkcjonariusze nie chcieli rozmawiać z nami w tej sprawie przez telefon i poprosili o kontakt mailowy. Zapytaliśmy więc w mailu o sprawę. Nie tylko o kwestię zdjęć dokumentów, ale również o ewentualny (zgodnie z tłumaczeniem podkom. Rzeczkowskiego) dostęp osób nieuprawnionych do radiowozów oraz komisariatów i mundurów. Jak tylko otrzymamy w tej sprawie komentarz, zaktualizujemy artykuł.

Screenshot przedstawia odpowiedź na e-mail portalu niebezpiecznik.pl, przesłaną do redakcji portalu przez Wydział Prasowo Informacyjny Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

Źródło: Niebezpiecznik.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >