Pola Raksa. Czterej Pancerni i PiesŹródło: Czterej Pancerni i Pies
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 7 Maja 2020

Była jedną z największych polskich gwiazd, nagle zniknęła. Co się stało z Polą Raksą?

Pola Raksa, znana publiczności przede wszystkim z roli Marusi w Czterech Pancernych, nie lubiła nigdy zaszufladkowania, w jakie wpadła po tej roli. Podobnie jak Janusz Gajos, przez wiele lat była kojarzona z tym epizodem serialowym.

Obok Poli Raksy nie dało się przejść obojętnie. Jej idealne rysy twarzy zupełnie nie przystawały do brzydkiej, wojennej (choć nieco kolorowanej) rzeczywistości przedstawianej w Czterech Pancernych. Widzowie zwacali jednak uwagę przede wszystkim na ogromny talent, którym zachwyca się już kolejne pokolenie. Jej wspaniała rola w Popiołach Andrzeja Wajdy na stałe wpisała się do kanonów polskiego kina.

Minister Łukasz Szumowski nie ma złudzeń. Dwie epidemie w Polsce jednocześnie mogą wystąpić jesieniąMinister Łukasz Szumowski nie ma złudzeń. Dwie epidemie w Polsce jednocześnie mogą wystąpić jesieniąCzytaj dalej

Pola Raksa - czym się zajmuje?

Aktorkę przytłoczyła jednak sława i zaszufladkowanie, które wynikały z roli Marusi. Zachwycała publiczość w licznych filmach, takich jak "Paryż-Warszawa bez wizy: czy "Nic nie stoi na przeszkodzie". Regularnie można było ją oglądać również w Teatrze Telewizji. Nie czekała, aż sława przeminie, tylko u szczytu popularności rzuciła aktorstwo. W ostatnim filmie, "Uprowadzenie Agaty" zagrała w 1993 roku, a teatr porzuciła na zawsze w 1997 roku, kończąc współpracę z Teatrem Dramatycznym. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Najważniejsza osoba z WOŚP odchodzi. Nikt się nie spodziewał
2. W poprzednim roku pietruszka, teraz inne warzywo. Ceny drastycznie rosną, mamy nowy symbol drożyzny żywności

Zajęła się tym, z czym poza graniem kojarzyła się najbardziej - została projektantką mody. Zdała nawet egzamin Ministerstwa Kultury i Sztuki w tej dziedzinie. Zajmowała się również szeroko pojętą sztuką. Dziennik Rzeczpospolita zaoferował jej rubrykę poświęconą modzie, którą zajmowała się jakiś czas. Tworzyła własne kolekcje ubrań oraz kostiumy teatralne.

Jakiś czas później przestała się jednak zajmować także i tym. Postanowiła całkowicie wycofać się z życia publicznego. Od tamtego czasu nie udziela żadnych wywiadów i wiedzie spokojne życie w swoim domu w miejscowości Kałuszyn. 

Choć przez szeroką publikę na zawsze zostanie zapamiętana z roli Marusi, to jednak warto zainteresować się jej innymi dokonaniami. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy oszacowali kiedy ludzkość uodporni się na wirusa. Musi zostać spełnione kilka warunków
  2. Śmiertelny wypadek z udziałem karetki. Kobieta zmarła na miejscu, cztery osoby ranne
  3. Skończyła Ci się ważność paszportu? Urzędnicy nie pozwolą złożyć Ci wniosku, będą zadawali pytania
  4. Duży protest w samym centrum stolicy. Kierowcy zablokowali ruch, o co chodzi?
  5. Popularny tygodnik radził chorym na depresję ciążę na poprawę humoru. Opublikował obraźliwą grafikę, teraz się tłumacz
  6. Ważny apel szefa WHO. Mówi o rzeczy, która dzieje się w Polsce

Źródło: Viva