wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Była jedną z największych polskich gwiazd, nagle zniknęła. Co się stało z Polą Raksą?

7 Maja 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Pola Raksa, znana publiczności przede wszystkim z roli Marusi w Czterech Pancernych, nie lubiła nigdy zaszufladkowania, w jakie wpadła po tej roli. Podobnie jak Janusz Gajos, przez wiele lat była kojarzona z tym epizodem serialowym.

Obok Poli Raksy nie dało się przejść obojętnie. Jej idealne rysy twarzy zupełnie nie przystawały do brzydkiej, wojennej (choć nieco kolorowanej) rzeczywistości przedstawianej w Czterech Pancernych. Widzowie zwacali jednak uwagę przede wszystkim na ogromny talent, którym zachwyca się już kolejne pokolenie. Jej wspaniała rola w Popiołach Andrzeja Wajdy na stałe wpisała się do kanonów polskiego kina.

Pola Raksa - czym się zajmuje?

Aktorkę przytłoczyła jednak sława i zaszufladkowanie, które wynikały z roli Marusi. Zachwycała publiczość w licznych filmach, takich jak "Paryż-Warszawa bez wizy: czy "Nic nie stoi na przeszkodzie". Regularnie można było ją oglądać również w Teatrze Telewizji. Nie czekała, aż sława przeminie, tylko u szczytu popularności rzuciła aktorstwo. W ostatnim filmie, "Uprowadzenie Agaty" zagrała w 1993 roku, a teatr porzuciła na zawsze w 1997 roku, kończąc współpracę z Teatrem Dramatycznym. 

Zajęła się tym, z czym poza graniem kojarzyła się najbardziej - została projektantką mody. Zdała nawet egzamin Ministerstwa Kultury i Sztuki w tej dziedzinie. Zajmowała się również szeroko pojętą sztuką. Dziennik Rzeczpospolita zaoferował jej rubrykę poświęconą modzie, którą zajmowała się jakiś czas. Tworzyła własne kolekcje ubrań oraz kostiumy teatralne.

Jakiś czas później przestała się jednak zajmować także i tym. Postanowiła całkowicie wycofać się z życia publicznego. Od tamtego czasu nie udziela żadnych wywiadów i wiedzie spokojne życie w swoim domu w miejscowości Kałuszyn. 

Choć przez szeroką publikę na zawsze zostanie zapamiętana z roli Marusi, to jednak warto zainteresować się jej innymi dokonaniami. 

Źródło: Viva

Tagi:

PolskaTVP

Wiktor ĆwiklińskiAutor

Redaktor WTV, student prawa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >