wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Co się dzieje z ciałami zmarłych na koronawirusa? Przykre szczegóły, ujawnione przez prezesa Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego

21 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Pogrzeb ofiary koronawirusa tworzy szereg problemów, bardzo istotnych z punktu widzenia zakładu pogrzebowego. Istotne staje się zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom zakładu oraz pogrążonej w żałobie rodzinie.

Zakłady pogrzebowe wskazują na duże zagrożenie, jakie pojawiło się wraz z pojawieniem dużej ilości zmarłych w wyniku koronawirusa. Jak twierdzi Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego istnieje problem z procedurami dostosowanymi to obecnej sytuacji.

Pogrzeb w dobie pandemii

Sytuacja z pochówkami zmarłych doprowadziła już do wprowadzenia szeregu obostrzeń. 3 kwietnia zostało opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia na ten temat. Dotyczy ono dezynfekcji zwłok, zakazu okazywania zwłok oraz kwestii związanych z kremacją. I to ten ostatni temat budzi najwięcej kontrowersji.

Jak wskazuje prezes Wolicki, rząd powinien zająć się jak najszybciej tematem kremacji zwłok ofiar: - "Przepisy o postępowaniu ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19 są nieprecyzyjne – mówił w wywiadzie dla Wirtualnej Polski - Nie mamy żadnych danych na temat tego jak długo wirus utrzymuje się na ciele zmarłego. Apelowaliśmy, aby każde ciało ofiary koronawirusa było poddawane kremacji, niestety władze nie słuchają nas – dodał.  Zwracał również uwagę na - jego zdaniem - nieprecyzyjnie określony stan „zaistnienia konieczności” mycia zwłok osoby zmarłej, wobec generalnego uchylenia przez rozporządzenie takiego obowiązku, konieczność umieszczania zwłok i ubrań osoby zmarłej w dwóch osobnych workach przed kremacją, a także brak podmiotu zobowiązanego do dezynfekcji mieszkania lub pomieszczenia poza szpitalem, w którym zmarła osoba zarażona koronawirusem.

Do dzisiaj na świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się prawie 2,5 miliona ludzi, zmarło 171 tysięcy, a wyzdrowiało 660 tysięcy. Epidemia spowodowała całkowity paraliż światowej gospodarki oraz gwałtowny wzrost bezrobocia. Obecny również w Polsce wirus wywołał jak dotąd 9 593 zachorowań oraz 380 zgonów.

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >