pogrzeb. Jan Bielecki/East NewsŹródło: Jan Bielecki/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 21 Kwietnia 2020

Co się dzieje z ciałami zmarłych na koronawirusa? Przykre szczegóły, ujawnione przez prezesa Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego

Pogrzeb ofiary koronawirusa tworzy szereg problemów, bardzo istotnych z punktu widzenia zakładu pogrzebowego. Istotne staje się zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom zakładu oraz pogrążonej w żałobie rodzinie.

Zakłady pogrzebowe wskazują na duże zagrożenie, jakie pojawiło się wraz z pojawieniem dużej ilości zmarłych w wyniku koronawirusa. Jak twierdzi Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego istnieje problem z procedurami dostosowanymi to obecnej sytuacji.

Tak wyglądał pogrzeb Wiktora Batera. Poruszające zdjęcia, wyjątkowi gościeTak wyglądał pogrzeb Wiktora Batera. Poruszające zdjęcia, wyjątkowi gościeCzytaj dalej

Pogrzeb w dobie pandemii

Sytuacja z pochówkami zmarłych doprowadziła już do wprowadzenia szeregu obostrzeń. 3 kwietnia zostało opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia na ten temat. Dotyczy ono dezynfekcji zwłok, zakazu okazywania zwłok oraz kwestii związanych z kremacją. I to ten ostatni temat budzi najwięcej kontrowersji.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kilka tygodni temu Szumowski twierdził, że maseczki nie pomagają. Teraz się tłumaczy
2. ZUS opublikował komunikat w sprawie "trzynastek". Bardzo ważna informacja

Jak wskazuje prezes Wolicki, rząd powinien zająć się jak najszybciej tematem kremacji zwłok ofiar: - "Przepisy o postępowaniu ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19 są nieprecyzyjne – mówił w wywiadzie dla Wirtualnej Polski - Nie mamy żadnych danych na temat tego jak długo wirus utrzymuje się na ciele zmarłego. Apelowaliśmy, aby każde ciało ofiary koronawirusa było poddawane kremacji, niestety władze nie słuchają nas – dodał.  Zwracał również uwagę na - jego zdaniem - nieprecyzyjnie określony stan „zaistnienia konieczności” mycia zwłok osoby zmarłej, wobec generalnego uchylenia przez rozporządzenie takiego obowiązku, konieczność umieszczania zwłok i ubrań osoby zmarłej w dwóch osobnych workach przed kremacją, a także brak podmiotu zobowiązanego do dezynfekcji mieszkania lub pomieszczenia poza szpitalem, w którym zmarła osoba zarażona koronawirusem.

Do dzisiaj na świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się prawie 2,5 miliona ludzi, zmarło 171 tysięcy, a wyzdrowiało 660 tysięcy. Epidemia spowodowała całkowity paraliż światowej gospodarki oraz gwałtowny wzrost bezrobocia. Obecny również w Polsce wirus wywołał jak dotąd 9 593 zachorowań oraz 380 zgonów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  2. Rząd wydał nowe rozporządzenie. Jedna grupa Polaków natychmiast wróci do pracy, nie zasłonią się koronawirusem
  3. Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało projekt kolejnego, ważnego rozporządzenia. Chodzi o medyków
  4. Nieoczekiwane wsparcie dla TVN w konflikcie z TVP. Stacja ma wyjątkowo mocnego sojusznika
  5. Spędził miesiąc w szpitalu, miał poważne powikłania. Polski europoseł opowiedział o trudnej walce z wirusem
  6. Trzy miesiące byli na morzu. W końcu dotarli do portu, nikt nie mógł uwierzyć w wyniki badań

Źródło: Wirtualna Polska