wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Trąby powietrzne w Polsce, gwałtowne incydenty burzowe. Uwaga, prognoza pogody niepokoi

30 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Pogoda 30 sierpnia przyniesie intensywne opady deszczu oraz gwałtowne burze. Najczujniejsi powinni być mieszkańcy centralnych, południowych oraz północno-wschodnich części kraju. W ostatnią niedzielę lata IMGW roześle SMS-y z ostrzeżeniami. Warto

Szczegóły aury, która będzie czeka nas w niedzielę 30 sierpnia, przytacza Polsat News. Serwis internetowy telewizji informacyjnej zwraca uwagę, że ostatnia niedziela bieżącego miesiąca przyniesie wyjątkowo intensywne burze. Mimo że opady towarzyszyć będą nam od samego rana, najniebezpieczniej zrobi się późnym popołudniem oraz wieczorem. Wyjątkową ostrożność powinni wykazać dziś mieszkańcy znacznej części Polski, w tym: Śląska, Małopolski, Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Mazowsza i Kielecczyzny, Mazur, Podlasia, a także Lubelszczyzny.

Pogoda 30.08. Ostrzeżenie IMGW

Niedziela przyniesie ulewne deszcze (lokalnie nawet do 50 litrów na metr kwadratowy) oraz silne wyładowania atmosferyczne. Miejscami pojawić mogą się także opady gradu (średnica do 5 cm), a także porywisty wiatr, osiągający nawet do 120 km/h. Opady nie dotkną jednak całego kraju. Mieszkańcy południowego-wschodu Polski mogą liczyć na słoneczną pogodę i temperaturę sięgającą nawet 32 stopni Celsjusza.

Chłodny front spowoduje jednak, że w zachodniej części kraju utrzymywać może się temperatura na poziomie 15 stopni Celsjusza. Już wczoraj pojawiły się komunikaty, że w punktach stycznych gorących i zimnych stref może dojść do niebezpiecznych zjawisk, w tym do powstania trąb powietrznych, wywołanych tzw. burzami superkomórkowymi.

Alert trzeciego stopnia IMGW wydało dla województwa opolskiego oraz zachodniej części Śląska. W tych rejonach prognozowane są opady gradu oraz wystąpienie porywistego wiatru (do 120 km/h). Alert drugiego stopnia dotyczy z kolei m.in. województwa łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego czy lubelskiego, wskazuje Polsatnews.pl. Prognozuje się wiatr osiągający do 100 km/h. Niewykluczone jest również pojawienie się gradu.

Wobec przechodzących nad krajem burz biomet będzie dziś wyraźnie niekorzystny. Osoby czułe na zmiany pogodowe mogą borykać się z bólami głowy, sennością oraz ogólnym rozkojarzeniem. Opadów deszczu możemy spodziewać się również w przeważającej części nadchodzącego tygodnia.

Źródło: Polsatnews.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >