wtv.pl Świat Podbili miasto i z karabinami bawią się w wesołym miasteczku. Wstrząsające nagrania z Kabulu
Twitter: @Mediavenir

Podbili miasto i z karabinami bawią się w wesołym miasteczku. Wstrząsające nagrania z Kabulu

19 marca 2022
Autor tekstu: Jan Kietliński

Cały świat od kilku dni żyje sytuacją w Afganistanie. Z powodu decyzji o wycofaniu amerykańskich wojsk z tego kraju, po władzę po raz kolejny sięgnęli talibowie, czyli muzułmańscy ekstremiści, którzy w zaledwie kilka dni przejęli władzę nad większością regionów Afganistanu. Kilka godzin temu internet obiegły nagrania przedstawiające talibskich bojowników, którzy w najlepsze bawią się w kabulskim wesołym miasteczku.

Wczoraj upadł Kabul, stolica Afganistanu. Mieszkańcy miasta w panice próbowali uciec. Doszło do szturmu na międzynarodowy port lotniczy Hamid Karzai. Ludzie za wszelką cenę starali się wejść do odlatujących samolotów. Niektórzy przyczepili się do podwozia startujących maszyn, co przypłacili życiem. Właśnie w ten sposób wygląda teraz afgańska rzeczywistość.

Uzbrojeni bojownicy bawią się w parku rozrywki

Mimo przewrotu władzy i radykalnych zmian, które w raptem kilka dni zmieniły codzienność Afgańczyków, w Kabulu doszło do surrealistycznego zdarzenia. Podczas, gdy Afganistan pogrążony jest w strachu i panice, a ludzie tracą życie na ulicach, talibscy bojownicy świętowali swoje zwycięstwo bawiąc się na atrakcjach stołecznego parku rozrywki.

Jak na Twitterze podaje francuskie medium, Mediavenir, talibowie uzbrojeni w karabiny zaczęli bawić się na dziecięcych samochodach:

Na kolejnych nagraniach widać jak bojownicy kręcą się na karuzeli i skaczą na trampolinach:

Dziennikarz Asaad Hanna podzielił się nagraniem, na którym widać jak talibscy bojownicy korzystają z siłowni w zdobytym pałacu prezydenckim:

“Próba bycia silnym do zarządzania krajem. Talibowie w Afganistanie ćwiczą w siłowni pałacu prezydenckiego”

Talibowie - kim są i jak potoczy się sytuacja w Afganistanie?

Talibowie to ekstremistyczne islamskie ugrupowanie, które powstało w latach 90. w Afganistanie. W 1996 r. talibowie przejęli władzę w Afganistanie, wprowadzając w kraju religijny totalitaryzm. Kobiety były publicznie chłostane, mieszkańcy byli terroryzowani i poddawani torturom, a Afganistan stał się wówczas jednym z największych światowych producentów narkotyków.

W 2001 r. wojska amerykańskie weszły do Afganistanu, a rządy talibów zostały zakończone. Przez 20 lat amerykańskie siły zbrojne były obecne w Afganistanie i jak donosi Foreign Policy, przez ten okres Stany Zjednoczone zainwestowały 83 miliardy dolarów na trening i wyposażenie afgańskiej armii, w celu obrony przed talibami.

Zgodnie z decyzją urzędu byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa, wojska amerykańskie miały zostać usunięte z Afganistanu do 31 sierpnia 2021 r. Administracja Joe Bidena nie wycofała się z tej decyzji.

W trakcie wycofywania wojsk USA, talibowie w zmasowany sposób przejęli władzę w Afganistanie w zaledwie kilka dni. Doszło także do natychmiastowej ewakuacji Zachodnich placówek dyplomatycznych, a prezydent kraju, Ashraf Ghani, został zmuszony do ucieczki.

Aktualnie przyszłość kraju jest nieznana. Już teraz z miejsc publicznych likwidowane są zdjęcia i postacie kobiet, a afgańskie uczone palą dyplomy w strachu przed utratą życia. W tym momencie, mieszkańcy Afganistanu zdani są tylko na siebie.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Obserwuj nas w
autor
Jan Kietliński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia