wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Myśleli, że nikt nie zauważy? Rząd chce przepchnąć nowy podatek, wszystko się wydało

7 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Podatki płacone przez dziesiątki tysięcy polskich przedsiębiorców mogą ulec podwyższeniu, donosi "Gazeta Wyborcza". Mimo zapowiedzi Ministerstwa Finansów, że resort nie planuje wprowadzenia nowych danin, jeszcze w tym roku najprawd

Jeszcze przed kilkunastoma dniami Ministerstwo Finansów zapewniało, że rząd nie zamierza zwiększać podatków bądź wprowadzać nowych. – Po przyjęciu projektu nowelizacji tegorocznego budżetu rząd nie planuje prac, które miałyby prowadzić do zwiększenia poziomu podatków lub nałożenia nowych – mówił w sierpniu szef resortu Tadeusz Kościński, cytowany przez "Gazetę Wyborczą". Niestety, najwyraźniej skończyło się na obietnicach.

Podatki zmienione jeszcze w tym roku?

Dziennik wskazuje, że w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów odnaleźć można projekt ustawy, w którym rządzący zapowiadają ogromne zmiany w ustawach podatkowych. Nowelizacja miałaby zaowocować utworzeniem nowego podatku dla dziesiątek tysięcy polskich przedsiębiorców. Według "GW" chodzi o przepisy "uszczelniające system podatku dochodowego, przez m.in. objęcie zakresem podmiotowym ustawy CIT mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej spółek komandytowych".

Wspomniane spółki komandytowe nigdy nie były objęte podatkiem CIT, a podatek dochodowy płacony jest bezpośrednio przez wspólników, którzy dzielą go w zależności od posiadanego udziału w zyskach. Proponowane przez rządzących zmiany najprawdopodobniej doprowadziłyby więc do podwójnego opodatkowania przedsiębiorców. W efekcie CIT płaciłaby spółka, a wspólnicy zmuszeni byliby opłacić PIT od uzyskanych dochodów.

– Ujawnioną zapowiedź zmian z pewnością można określić jako ogromną i niemiłą niespodziankę dla pokaźnego grona przede wszystkim polskich firm prywatnych – wskazują przedstawiciele firmy doradczej Grant Thornton, których o komentarz poprosili dziennikarze "Wyborczej". Co więcej, planowany termin przyjęcia projektu to ostatni kwartał bieżącego roku. Zmiany mogłyby zatem stać się faktem już 1 stycznia 2021 r.

"Wspomniany projekt wprowadzi zmiany nie tylko dla spółek komandytowych. Przewiduje m.in. ograniczenie możliwości rozliczania strat podatkowych, ograniczenie możliwości zmian stawek amortyzacji, wprowadzenie obowiązku sporządzania i publikowania polityki podatkowej itp., itd.", czytamy w artykule.

– Wiele wskazuje na to, iż czasu na analizy i ewentualne decyzje będzie niewiele. Niestety, przedstawione założenia do projektu ustaw o podatkach dochodowych prowadzą nie tyle do uszczelnienia systemu podatkowego, ile do podniesienia opodatkowania dochodów przedsiębiorstw – wskazuje Grant Thornton. Więcej informacji na stronie internetowej dziennika.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zjednoczona Prawica

Polityka

Posłanka PiS krytykuje Ryszarda Terleckiego. Kolejny wewnętrzny konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >