Podatek VAT. (zdj. il.) Pixabay / gosiak1980Źródło: (zdj. il.) Pixabay / gosiak1980
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 1 Lipca 2020

Już dziś całkowicie zmieni się ważny podatek. Za wiele produktów zapłacicie więcej, ale są też dobre wieści

Podatek VAT doczekał się istotnych zmian. Począwszy od 1 lipca, w życie wchodzi nowa matryca stawek, według której podobne towary będą opodatkowane w ten sam sposób, co ma uprościć system podatkowy. W efekcie stawka VAT spadnie dla niektórych produktów. Niestety, w przypadku pozostałych czekał nas będzie wzrost cen.

Ministerstwo Finansów przekonuje, że wprowadzana matryca okaże się korzystna zarówno dla biznesu, jak i konsumentów. Cytowany przez RMF FM wiceszef resortu Jan Sarnowski zapewniał niedawno, że wprowadzone zmiany w praktyce doprowadzą do obniżki stawek VAT, co miałoby przynieść konsumentom oszczędności rzędu 300 milionów złotych.

Nie żyje rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej. Nagłe, bardzo przykre informacjeNie żyje rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej. Nagłe, bardzo przykre informacjeCzytaj dalej

Podatek VAT z nową matrycą stawek

Portal rmf24.pl przypomina, że zmiany w podatku VAT miały zostać wprowadzone już 1 kwietnia. Wprowadzenie nowej matrycy ostatecznie przesunięto jednak na 1 lipca. Wchodząca dziś w życie zmiana wiąże się m.in. z uproszczeniem systemu stawek VAT, wprowadzeniem Wiążącej Informacji Stawkowej czy zmianą klasyfikacji towarów i usług.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wiadomości TVP przeszły same siebie. Straszą wyimaginowaną rewolucją, o co chodzi?
2. Czy będzie definitywny zakaz kąpieli w Bałtyku? Inspektor sanitarny wydał oficjalną decyzję

Wspomniana matryca ma doprowadzić do uproszczenia systemu podatkowego. W efekcie łatwiejsze ma okazać się przypisanie określonej stawki do danej kategorii towaru. RMF zwraca uwaga, że pomoże to uniknąć sytuacji, w których jeden towar ma trzy różne stawki VAT lub, dla przykładu, sos musztardowy i musztarda będą opodatkowane w różny sposób.

Produktami, których ceny mogą nieco spaść w związku z proponowanymi zmianami, to m.in. owoce tropikalne i cytrusowe, pieczywo czy artykuły higieniczne. Warto jednocześnie zaznaczyć, że wraz z nową matrycą możemy spodziewać się podwyższonych cen chociażby owoców morza czy lodu wykorzystywanego w celach spożywczych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Konferencja Szymona Hołowni. Tworzy nową formację i mówi o swojej decyzji na drugą turę wyborów
  2. Nietrzeźwa matka zasnęła, ojciec poszedł do baru. 3,5 letnia dziewczynka została bez opieki
  3. Może być niebezpiecznie, anomalie pogodowe i dziwne burze. Piorun poraził nagle trzy osoby
  4. Pierwsza dama mogła się bardziej postarać? Czy trzy słowa są wystarczającym komentarzu po kilku latach milczenia?
  5. Stanisław Żółtek znów odpłynął? Powiedział kilka zaskakujących słów, których nikt się nie spodziewał
  6. Miliony Polaków dostaną 300 złotych. Wnioski można składać już od jutra

Źródło: rmf24.pl