wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wybrane firmy dowiedzą się, kto ma koronawirusa. Zaskakująca decyzja premiera Morawieckiego

18 Maja 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Play, Orange, T-Mobile oraz inne firmy telekomunikacyjne otrzymają od policji i wojewody informacje o zakażeniach koronawirusem. Decyzję w tej sprawie podjął premier Morawiecki. Firmy będą mogły być również wnioskować o dane dotyczące osób

W związku z drugim etapem luzowanie obostrzeń Rada Ministrów wydała dzisiaj rozporządzenie dotyczące ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Poza szeregiem przepisów dotyczących m.in. pracowników transgranicznych i ograniczeń w przemieszczaniu się, w rozporządzeniu znalazł się kontrowersyjny zapis udzielaniu firmom telekomunikacyjnym bardzo wrażliwych informacji.

Play, Orange i inni dowiedzą się kto choruje 

Zgodnie z rozporządzeniem policja lub wojewoda udostępnią na wniosek przedsiębiorcy telekomunikacyjnego dane osób zakażonych koronawirusem, poddanych kwarantannie domowej a także tych u których wydano decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Sieci będą mogły wnioskować o udzielenie takich informacji w związku z wykonywaniem swoich usług. 

Warto zwrócić uwagę na nieprecyzyjność przepisów. Nie jest jasne w jaki sposób i w jakim zakresie firmy otrzymają dane. Pierwszą możliwością jest udostępnianie informacji każdorazowo do zgłoszonych przez nie adresów. W tej sytuacji policja lub wojewoda będzie musiała porównywać ze sobą np. listę awarii i ewidencję zakażonych. Biorąc pod uwagę liczby abonentów oraz np. objętych kwarantanną będzie to zadanie co najmniej trudne. Druga opcja to udostępnienie firmom telekomunikacyjnym całego rejestru osób zakażonych, objętych kwarantanną itd. 

Nie jest również pewne w jaki sposób trzeba będzie się z tak niezwykle wrażliwymi danymi obchodzić, w jaki sposób zabezpieczyć chorych przed społeczną stygmatyzacją. 

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >