PIT. Pixabay / BeatriceBB
Źródło: Pixabay / BeatriceBB
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 5 Marca 2021

Problemy z udostępnieniem podatnikom e-formularzu PIT-36. Kiedy się pojawi?

Formularze PIT-36 wciąż nie zostały udostępnione, choć tę formę rozliczenia z Urzędem Skarbowym wybiera blisko 3 miliony Polek i Polaków. Ministerstwo Finansów wydało ważny komunikat w sprawie i przeprasza za zaistniałe utrudnienia. Warto się zainteresować oraz przygotować.

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów czytamy, że udostępnienie elektronicznego formularza PIT-36 za miniony rok nastąpi dopiero w pierwszej połowie marca. Rząd, chcąc uniknąć dalszych perturbacji, zapewnił, że o dostępności dokumentów Polacy zostaną poinformowani w specjalnym, osobnym komunikacie. Formularz będzie można znaleźć stronach podatki.gov.pl i w aplikacji e-Deklaracje.

Wiemy jednak, że zeznania składane na formularzu PIT-36 za 2020 r. będą obsługiwane przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności. Przedstawiciele resortu Tadeusza Kościńskiego przeprosili za zaistniałe utrudnienia. Przypomnijmy, że termin na rozliczenie mija wraz z końcem kwietnia. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że podobne trudności występowały także w zeszłym roku. 

Elektroniczne formularze PIT-36 ukażą się po terminie

Krajowa Administracja Skarbowa, w ramach usługi e-PIT, przygotowuje zeznania PIT-36 dla osób, które uzyskują środki finansowe z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, a także wszelkich umów niebędących elementem prowadzonej działalności gospodarczej. Jak deklarują dziennikarze TVN-u, w 2017 roku z tych samych formularzy korzystały 3 miliony podatników. Rok później wskazano na 2,8 miliony Polaków.

Minister Finansów podpisał także specjalne rozporządzenie określające nowe wzory deklaracji składanych przez płatników podatku PIT-4R i PIT-8AR."Zmiany we wzorach ww. deklaracji pozwolą płatnikom wskazać miesiąc (miesiące) roku 2021, w których skorzystali oni z przesunięcia terminu przekazania pobranego podatku"  - tłumaczą pracownicy resortu.  

Rolnicy zakłócili konferencję, chcieli rozmawiać z premierem. Nie zostali dopuszczeniRolnicy zakłócili konferencję, chcieli rozmawiać z premierem. Nie zostali dopuszczeniCzytaj dalej

"Obecnie, z takiej prolongaty, niektórzy płatnicy już korzystają w stosunku do zaliczek na podatek lub zryczałtowanego podatku pobranych w styczniu 2021 r." - dodają. Zeznania w ramach PIT-36 muszą złożyć podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

Jak podaje TVN24, wciąż nie wiadomo, kiedy pojawią się formularze dla osób składających zeznania w ramach PIT-36L. Chodzi o przedsiębiorców, którzy wybrali liniową formę opodatkowania.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [TVN/GOV]