wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Problemy z udostępnieniem podatnikom e-formularzu PIT-36. Kiedy się pojawi?

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Formularze PIT-36 wciąż nie zostały udostępnione, choć tę formę rozliczenia z Urzędem Skarbowym wybiera blisko 3 miliony Polek i Polaków. Ministerstwo Finansów wydało ważny komunikat w sprawie i przeprasza za zaistniałe utrudnienia. Warto si

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów czytamy, że udostępnienie elektronicznego formularza PIT-36 za miniony rok nastąpi dopiero w pierwszej połowie marca. Rząd, chcąc uniknąć dalszych perturbacji, zapewnił, że o dostępności dokumentów Polacy zostaną poinformowani w specjalnym, osobnym komunikacie. Formularz będzie można znaleźć stronach podatki.gov.pl i w aplikacji e-Deklaracje.

Wiemy jednak, że zeznania składane na formularzu PIT-36 za 2020 r. będą obsługiwane przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności. Przedstawiciele resortu Tadeusza Kościńskiego przeprosili za zaistniałe utrudnienia. Przypomnijmy, że termin na rozliczenie mija wraz z końcem kwietnia. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że podobne trudności występowały także w zeszłym roku. 

Elektroniczne formularze PIT-36 ukażą się po terminie

Krajowa Administracja Skarbowa, w ramach usługi e-PIT, przygotowuje zeznania PIT-36 dla osób, które uzyskują środki finansowe z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, a także wszelkich umów niebędących elementem prowadzonej działalności gospodarczej. Jak deklarują dziennikarze TVN-u, w 2017 roku z tych samych formularzy korzystały 3 miliony podatników. Rok później wskazano na 2,8 miliony Polaków.

Minister Finansów podpisał także specjalne rozporządzenie określające nowe wzory deklaracji składanych przez płatników podatku PIT-4R i PIT-8AR. "Zmiany we wzorach ww. deklaracji pozwolą płatnikom wskazać miesiąc (miesiące) roku 2021, w których skorzystali oni z przesunięcia terminu przekazania pobranego podatku" - tłumaczą pracownicy resortu.  

"Obecnie, z takiej prolongaty, niektórzy płatnicy już korzystają w stosunku do zaliczek na podatek lub zryczałtowanego podatku pobranych w styczniu 2021 r." - dodają. Zeznania w ramach PIT-36 muszą złożyć podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

Jak podaje TVN24, wciąż nie wiadomo, kiedy pojawią się formularze dla osób składających zeznania w ramach PIT-36L. Chodzi o przedsiębiorców, którzy wybrali liniową formę opodatkowania.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Nauczycielom z Rybnika obniżono dodatek. Z 40 do 1 zł

  • Dr Zaczyński o Wielkanocy w dobie pandemii. Nie ma co liczyć na zniesienie obostrzeń

  • Nauczycielka wrzuciła do sieci zdjęcie z wakacji. Ściga ją skarbówka

Źródło: [TVN/GOV]

</

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >