wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Panika w PiS. Tak źle nie było od wielu lat

11 Listopada 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

PiS znów ma kłopoty. Po raz kolejny notowania rządu i rządzącej partii maleją, a żadne działania z ich strony nie poprawiają tego stanu. Coraz więcej osób okazuje wobec partii jawne niezadowolenie. Spadają też procenty zaufania wobec Mateusz

Przekazano informacje z najnowszego sondażu CBOS-u.

Notowania PiS lecą w dół - co zrobią liderzy partii?

Jak pokazuje badanie, które zostało przeprowadzone w dniach od 19 do 29 października, więc już w czasie protestów, ale jeszcze przed wprowadzeniem najnowszych obostrzeń, notowania PiS-u maleją. Nie wiadomo, czy w obecnej sytuacji, w której wiele branż zostało zamkniętych, a PiS wyraźnie nie radzi sobie z falą zachorowań na COVID-19, te wskaźniki nie są jeszcze niższe niż pokazuje sondaż. 

Obecnie o 9% skoczył wskaźnik dotyczący przeciwników rządu - teraz w tej grupie deklaruje się około 43% respondentów. Oznacza to, że liczba przeciwników rządu Morawieckiego jest już większa niż liczba jego zwolenników. W tej grupie znalazło się 33% badanych - jest to spadek o 5 punktów procentowych w porównaniu do zeszłego badania. 

Coraz mniej osób wydaje się być również obojętnymi wobec rządów PiS. Jest to już jedynie 24% respondentów, co oznacza, że powoli zaczyna się sypać bezpieczna struktura rządów na zasadzie większość (rząd), mniejszość (opozycja) i 1/3 z całości obojętnych. Z pewnością wzrost siły przeciwników nie pomoże partii.

Są to również najgorsze wyniki PiS od objęcia władzy w 2015 roku - wtedy partia dopiero zyskiwała większe poparcie ruchami w postaci 500 plus, które szybko weszło w życie i pomogło w rozliczaniu dawnych rządzących z ich obietnic, pokazując, że ci swoje potrafią spełniać niezwykle sprawnie.

Mateusz Morawiecki tonie

Najgorszy czas zalicza również Mateusz Morawiecki. Prawie połowa respondentów jest niezadowolona z jego rządów (49% - to wzrost aż o 11 punktów procentowych względem poprzedniego badania). Spadek zalicza również grupa kibicujących premierowi - w tej chwili według CBOS-u jest ich w Polsce jedynie 36%, co jest spadkiem o 10 punktów procentowych. 16% osób nie zdeklarowało się po żadnej ze stron.

Cierpią również współpracownicy Morawieckiego. 52% jest rozczarowanych działaniami ministrów i rządu, co jest wzrostem o 12 punktów procentowych względem ostatniego badania. Pozytywnie rząd ocenia 35%, co jest spadkiem o 13 punktów procentowych. Opcje "nie wiem" wybrało jedynie 12% respondentów, co również świadczy o ogromnej polaryzacji społecznej. 

Czy rządzący będą mogli sobie jakoś z tym poradzić?

Złe notowania we wszystkich sondażach

Na podobne poparcie wskazują niemal wszystkie sondaże, które przeprowadzono w trakcie protestów zorganizowanych przez Strajk Kobiet. W takich momentach ludzie często o wiele bardziej się radykalizują i coś, co przez wiele lat ich nie obchodziło, teraz staje się dla nich ważne i chcą przeciw lub za tym występować. 

PiS wszędzie zalicza za to nurkowanie w głębinach - poziom zadowolenia społecznego spada bardzo gwałtownie. Jest to spowodowane nie tylko protestami, ale również, a może przede wszystkim, chaotycznymi działaniami rządu w czasie pandemii. Najlepiej świadczy o tym późno ogłoszone rozporządzenie, które właściwie z dnia na dzień zamknęło sklepy meblowe bez wcześniejszych informacji dla tej branży.

Ponadto widoczna zapaść w służbie zdrowia, problemy gospodarcze i słaba reakcja rządu dolewają oliwy do ognia. Przeciwnicy ich gonią - robi to zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Polska 2050 Szymona Hołowni, którzy zyskują kosztem PiS-u. Może się okazać, że rząd z tego nie wybrnie i następne wybory pokażą, że to koniec mandatu zaufania dla partii rządzącej.

źródło: [wiadomosci.wp.pl]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >