wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

PAP: PiS przygotował nowy projekt ustawy ws. wyborów 2020. Sytuacja, jakiej jeszcze nie było

11 Maja 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

PiS zamierza zrezygnować z przeprowadzenia wyborów wyłącznie metodą korespondencyjną . Polska Agencja Prasowa dotarła do projektu przewidującego uchylenie ustawy podpisanej niedawno przez Andrzeja Dudę.

Według informacji PAP będziemy mogli dalej zagłosować w sposób korespondencyjny, przy czym będzie to prawo, a nie wyłączny sposób oddania głosu. Zamiar uczestnictwa metodą korespondencyjną trzeba będzie zgłosić do komisarza wyborczego za pośrednictwem swojego urzędu gminy.

PiS pozwoli głosować normalnie

Według projektu głosowanie korespondencyjne nie będzie możliwe w przypadku osób przebywających w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, domach studenckich lub zespołach domów studenckich, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania.

Ustawa ma zakładać, że osoba, która będzie chciała zagłosować w sposób korespondencyjny, będzie musiała o takim zamiarze powiadomić komisarza wyborczego najpóźniej do 12 dnia przed terminem wyborów. Wyjątek od tej reguły mają stanowić osoby, na które została nałożona kwarantanna. Będzie wtedy obowiązywał termin 5-dniowy.

Projekt porusza również temat głosowania za granicą. Chcący zagłosować korespondencyjnie musi w takiej sytuacji zgłosić to do konsula właściwego do miejsca jego przebywania, tu również przewidziano termin 12 dni. Zgłoszenie takie - zgodnie z zapisami projektu - będzie mogło być zrealizowanie "ustnie, pisemnie, lub w formie elektronicznej za pośrednictwem dedykowanej usługi udostępnionej przez ministra właściwego ds. informatyzacji".

Jednocześnie prawo do startu mają zachować kandydaci zgłoszeni do wyborów prezydenckich, które miały odbyć się 10 maja. - "W przypadku kandydata, zarejestrowanego przez Państwową Komisję Wyborczą w wyborach zarządzonych na 10 maja 2020 r., zgłoszonego ponownie jako kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez odpowiedniego pełnomocnika wyborczego komitetu wyborczego, który zawiadomił o uczestnictwie w wyborach na podstawie ust. 1, uznaje się danego kandydata za zarejestrowanego kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. przez Marszałka Sejmu w kolejnym terminie" - czytamy w projekcie. 

Źródło: PAP

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >