PiS. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 11 Maja 2020

PAP: PiS przygotował nowy projekt ustawy ws. wyborów 2020. Sytuacja, jakiej jeszcze nie było

PiS zamierza zrezygnować z przeprowadzenia wyborów wyłącznie metodą korespondencyjną . Polska Agencja Prasowa dotarła do projektu przewidującego uchylenie ustawy podpisanej niedawno przez Andrzeja Dudę.

Według informacji PAP będziemy mogli dalej zagłosować w sposób korespondencyjny, przy czym będzie to prawo, a nie wyłączny sposób oddania głosu. Zamiar uczestnictwa metodą korespondencyjną trzeba będzie zgłosić do komisarza wyborczego za pośrednictwem swojego urzędu gminy.

Zakonnice z Wrocławia usłyszały alarm i ruszyły do Okna Życia. Znalazły nie tylko małą dziewczynkęZakonnice z Wrocławia usłyszały alarm i ruszyły do Okna Życia. Znalazły nie tylko małą dziewczynkęCzytaj dalej

PiS pozwoli głosować normalnie

Według projektu głosowanie korespondencyjne nie będzie możliwe w przypadku osób przebywających w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, domach studenckich lub zespołach domów studenckich, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Łukasz Szumowski w zaskakujących słowach: "Gdyby nie zakażenia koronawirusem na Śląsku, mielibyśmy już tendencję spadkową"
2. Polacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe kraje

Ustawa ma zakładać, że osoba, która będzie chciała zagłosować w sposób korespondencyjny, będzie musiała o takim zamiarze powiadomić komisarza wyborczego najpóźniej do 12 dnia przed terminem wyborów. Wyjątek od tej reguły mają stanowić osoby, na które została nałożona kwarantanna. Będzie wtedy obowiązywał termin 5-dniowy.

Projekt porusza również temat głosowania za granicą. Chcący zagłosować korespondencyjnie musi w takiej sytuacji zgłosić to do konsula właściwego do miejsca jego przebywania, tu również przewidziano termin 12 dni. Zgłoszenie takie - zgodnie z zapisami projektu - będzie mogło być zrealizowanie "ustnie, pisemnie, lub w formie elektronicznej za pośrednictwem dedykowanej usługi udostępnionej przez ministra właściwego ds. informatyzacji".

Jednocześnie prawo do startu mają zachować kandydaci zgłoszeni do wyborów prezydenckich, które miały odbyć się 10 maja. - "W przypadku kandydata, zarejestrowanego przez Państwową Komisję Wyborczą w wyborach zarządzonych na 10 maja 2020 r., zgłoszonego ponownie jako kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez odpowiedniego pełnomocnika wyborczego komitetu wyborczego, który zawiadomił o uczestnictwie w wyborach na podstawie ust. 1, uznaje się danego kandydata za zarejestrowanego kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. przez Marszałka Sejmu w kolejnym terminie" - czytamy w projekcie. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naczelny polski epidemiolog oskarża Ministra Szumowskiego o szerzenie paniki
  2. Łowca burz ostrzega przed trąbą powietrzną. IMGW wydało pilny komunikat
  3. Jednak wyjedziemy na wakacje poza granice kraju? Wiceminister uchylił rąbka tajemnicy, ale jest haczyk
  4. Ratownicy przyjechali do leżącego na chodniku 55-latka. W karetce mogło dojść do tragedii, nagle wyjął nóż
  5. Premiera "Zabawy w chowanego" braci Sekielskich szybciej niż się wszyscy spodziewali. Jest data
  6. Polacy dostaną dodatkowy 1000 zł na wakacje. Wicepremier podaje szczegóły, ale jest warunek

Źródło: PAP