Prezes PiS spotkał się ze Zbigniewem Ziobro. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 2 Marca 2021

Napięta atmosfera w PiS. Odbyło się spotkanie z udziałem Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry

Powodem spotkania Jarosława Kaczyńskiego prezesa PiS oraz Zbigniewa Ziobro przewodniczącemu Solidarnej Polsce miały być. m. in. niedawne konflikty w Zjednoczonej Prawicy. Spotkanie polityków miało doprowadzić do rozluźnienia napiętej atmosfery. Wspólny program polityczny ma być niezagrożony i nadal być realizowany, tak by spełniać założone w nim cele. Nieporozumienia zdaniem Michała Wosia z Solidarnej Polski nie powinny nikogo dziwić, gdyż są one normalne. Co jeszcze wiadomo na temat spotkania liderów dwóch partii Zjednoczonej Prawicy?

  • W poniedziałek miało miejsce spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry
  • Chociaż nie jest jasne o czym konkretnie było spotkanie, to Michał Woś z Solidarnej Polski zapewnia, że przebiegło ono w spokojnej i pełnej szacunku atmosferze
  • Jednocześnie wiceminister sprawiedliwości wskazał, że Solidarna Polska musi być gotowa na wszystkie scenariusze, w tym nawet przedterminowe wybory

Michał Woś z Solidarnej Polski postanowił uchylić rąbka tajemnicy na temat spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lidera SP Zbigniewa Ziobro. Czy spotkanie przyniosło znaczące decyzje i uspokoi nieco sytuację z Zjednoczonej Prawicy?

W ostatnim czasie PiS mogło z niepokojem obserwować coraz większą niezależność swoich koalicjantów. Doszło nawet do tego, że koalicjanci nie głosowali mimo wcześniejszych ustaleń w Sejmie tak, jak zakładano.

Prezes PiS spotkał się ze Zbigniewem Ziobro

Obóz PiS coraz częściej wysyła sprzeczne sygnały i już nie tylko opozycja głośno mówi o tym, że Zjednoczona Prawica boryka się z coraz większymi problemami. W ostatnim czasie najgłośniej komentowaną sprawą koalicji był kryzys w Porozumieniu Jarosława Gowina, gdzie Adam Bielan miał z aprobatą Jarosława Kaczyńskiego działać w celu pozbawienia lidera władzy.

Teraz natomiast coraz odważniej mówi się o tym, że Zbigniew Ziobro i Solidarna Polska chcą pokazać swoją siłę polityczną i coraz bardziej uniezależniają się od działań PiS. W tle wszystkiego ma toczyć się spór między ministrem sprawiedliwości a premierem Mateuszem Morawieckim.

Kilkuletnia dziewczynka szła wzdłuż drogi ekspresowej S3. Udostępniono nagranieKilkuletnia dziewczynka szła wzdłuż drogi ekspresowej S3. Udostępniono nagranieCzytaj dalej

Sytuacja stała się dla rządów PiS zapewne tak niewygodna, że Jarosław Kaczyński zdecydował się osobiście spotkać ze Zbigniewem Ziobro. O spotkaniu tym opowiedział członek Solidarnej Polski Michał Woś. Zapewnia, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

- Panowie prezesi rozmawiali o sprawach fundamentalnych, gdzie mieliśmy okazję przypomnieć właśnie nasz wspólny program. To, o co walczymy, o suwerenność Polski, o to, żeby decyzje były podejmowane w Warszawie, a nie Brukseli czy w Berlinie - wskazywał Michał Woś w czasie wizyty u Konrada Piaseckiego w TVN24.

Wiceminister sprawiedliwości komentuje poniedziałkowe spotkanie liderów partii koalicyjnych

- [...] na tym spotkaniu wiele rzeczy zostało wyjaśnionych, część spraw wymaga jeszcze wyjaśnienia. O tym pewnie będą mówić panowie prezesi w tym czasie, który uznają za właściwy - dodał jeszcze w "Rozmowie Piaseckiego" Michał Woś z Solidarnej Polski. Co dokładnie poruszone zostało na spotkaniu prezesa PiS ze Zbigniewem Ziobro?

Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro zdaniem posła Solidarnej Polski nie mają zamiaru zrywać umowy koalicyjnej, chociaż na stole znajduje się kilka scenariuszy, na który partia ministra sprawiedliwości musi być gotowa.

- Solidarna Polska musi być gotowa na każdy ze scenariuszy: współtworzenie rządu, przedterminowe wybory, ale nie na to się umówiliśmy z Polakami, czy na innego koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości - dodał jeszcze wiceminister sprawiedliwości Michał Coś i dodał, że "spotkanie było bardzo sensowne, pełne wzajemnego zrozumienia".

Co z rozbieżnymi spojrzeniami na niektóre sprawy poddawane głosowaniu w Sejmie?

- 99,9 procent głosowań głosujemy tak samo i wspólnie, bo realizujemy program wartościowy dla Polaków. Wprost nazywamy to, co jest dla nas odrębne - mówił pytany przez Konrada Piaseckiego w TVN24 polityk z koalicji rządzącej. Michał Woś podkreślał jednocześnie, że Solidarną Polskę i PiS łączy wyjątkowo wiele.

W PiS sytuacja związana z ostatnimi decyzjami Zbigniewa Ziobry i jego posłów wywołała sporo emocji. Ryszard Terlecki pytany przez dziennikarzy o emocje po zaskakującym głosowaniu wprost powiedział o tym, że koalicjanci "pokazali [...] figę". Na pytanie, czy podjęte zostaną jakiekolwiek decyzje w związku z tym zachowaniem, przewodniczący PiS wskazał, że "dadzą po łapie".

Źródło: TVN24 / Wirtualna Polska

Artykuły polecane przez redakcję WTV: