wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Niektóre produkty o nawet 300 zł w górę. Opłata ma zostać zaktualizowana

20 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Nieaktualizowana od dekady ustawa ma sprawić, że Polacy zapłacą więcej za sprzęty elektroniczne dostępne w sklepach. Piotr Gliński ma plan na to, jak pomóc artystom w uzyskiwaniu należnych tantiem. Branża elektroniczna nie jest przeciwna, ale uważa

  • Piotr Gliński chce aktualizacji przepisów opłaty reprograficznej

  • Do sprzętów nią objętych mają dołączyć m.in. smartfony, laptopy i Smart TV

  • Branża elektroniczna protestuje i wskazuje, że przykładowo ceny smartfonów wzrosną o około 300 złotych

Już niedługo może okazać się, że pieniądze, jakie zabezpieczyć trzeba na zakup nowego komputera, laptopa, czy smartfonu będą o wiele wyższe. Piotr Gliński chce, aby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaktualizowało przepisy opłaty reprograficznej.

Zakup nowej i dobrej jakości elektroniki zawsze wiąże się z wydaniem sporych pieniędzy, niestety Polacy już niedługo mogą być niemile zaskoczeni, widząc wzrost cen m.in. telefonów o nawet 300 złotych.

Piotr Gliński chce, aby za elektronikę płacić większe pieniądze - dla artystów

W dobie koronawirusa praktycznie każdy szuka oszczędności i korzysta z promocji, chcąc w by w kieszeni oraz budżetach domowych zostało, jak najwięcej pieniędzy. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że uczniowie, studenci i spora część osób pracuje zdalnie z domu sprzęt elektorniczny stał się niemal podstawowym wyposażeniem. Coraz śmielej dyskutowane plany ministra Piotra Glińskiego mogą wzbudzić spory sprzeciw.

Pomysł krytykuje również branża elektroniczna, która zauważa, że chociaż sam pomysł jest dobry, to już jego wykonanie zupełnie niewłaściwe. Zwiększenie kosztów nakładanych na laptopy, czy smartfony odczują bowiem konsumenci zmuszeni zapłacić zdecydowanie więcej pieniędzy.

Minister Piotr Gliński mówił o aktualizacji przepisów sprzed dekady już na wiosnę. Wtedy w maju wskazywał, że "to jest rzecz absolutnie zrozumiała, aby od nowego typu technologicznych nośników autorzy otrzymywali swoje tantiemy. W Polsce od wielu lat to nie jest uregulowane". 

Obecnie opłatą reprograficzną objęte są m.in. płyty CD i DVD, skanery, czy kopiarki. Zgodnie z planami rządzących dołączyć do tego grona miałyby, chociażby laptopy, smartfony, czy Smart TV. Specjaliści wskazują, że niektóre z cen mogą wzrosnąć nawet o 300 złotych.

Branża nie chce, by klient płacił więcej

- Branża elektroniczna nie jest przeciwnikiem ustawy o statusie artysty zawodowego [...] nie da się [] tego zrobić w obecnym systemie opartym na opłacie reprograficznej tak jak to zaproponowano w ustawie - wskazuje w komentarzu dla Wirtualnych Mediów Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

- Pogorszy to konkurencyjność polskiego rynku względem tych zagranicznych, zwłaszcza azjatyckich - zaznacza dodatkowo Michał Kanownik. Nie tylko Związek Cyfrowa Polska jest przeciwny, podobnym głosem mówi również Federacja Konsumentów. Czy dzięki tym negatywnym ocenom planów ministra Piotra Glińskiego nie będziemy musieli płacić więcej za sprzęty, które są obecnie podstawowymi produktami używanymi w życiu codziennym?

Nie jest wiadome kiedy poznamy decyzję w tej sprawie

Kiedy sytuacja artystów w czasie pandemii uległa znacznemu pogorszeniu byli oni zadowoleni z ruchów wykonanych przez ministra Piotra Glińskiego. Pieniądze uiszczane w ramach opłaty reprograficznej wynoszącej od 1 do 3 proc. od ceny sprzętu trafiały bowiem do ZASiKS-u oraz ZPAV-u i pełniły funkcję rekompensaty. Rozszerzenie sprzętów objętych opłatą znacznie zwiększyłoby ilość pieniędzy przekazywanych organizacjom artystycznym.

- Ceny smartfonów, komputerów i telewizorów mogą pójść w górę o ok. 300 zł - przekazały Wirtualne Media po rozmowie z osobami z branży elektronicznej. Tak duże pieniądze na telefonie to efekt tego, że sama opłata ma bowiem wynosić nawet 6 proc. ceny sprzętu objętego nowymi przepisami.

Źródło: Dobre Programy / Wirtualna Polska / Wikipedia

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >