wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wszyscy lekarze mogli otrzymać podwyżki za swą ciężką pracę. Rzecznik rządu: To efekt pomyłki w głosowaniach

11 Listopada 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Dodatkowe pieniądze dla medyków okazały się pomyłką. Tak rzecznik Rady Ministrów przedstawił powody, dla który tak zwana ustawa antycovidowa nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw. Winą obarczono izbę wyższą parlamentu.

Od miesiąca trwały prace nad wdrożeniem ustawy "antycovidowej". Celem projektu było kompleksowe wsparcie dla służb medycznych. Chodzi nie tylko o pieniądze dla walczących z pandemią, ale też uproszczenie procedur, które dają możliwość pracy na oddziałach zakaźnych. 

Dodatkowe pieniądze dla wszystkich medyków błędem? Rzecznik rządu nie ma wątpliwości

Przypomnijmy, że zapisy aktu dotyczą między innymi kar finansowych za nieprzestrzeganie zasad sanitarno-epidemicznych. Sprzedawcy mogą też odmówić obsługi klienta, który nie zasłaniania nosa i ust na terenie lokalu. Lekarze zdobywający kwalifikacje poza Unią Europejską również będą mogli przystąpić do pracy. Ustawa zakłada przekazanie dodatkowych pieniędzy dla medyków stojących na pierwszej linii frontu walki z pandemią. 

27 października media poinformowały o poprawkach, jakie zostały złożone przez Senat. Według izby wyżej pieniądze powinny trafić do każdego medyka, co poparli posłowie Zjednoczonej Prawicy. 4 listopada Andrzej Duda podpisał ustawę, jednak wciąż nie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Uniemożliwia to realizację zapisów zawartych w projekcie. Warto również podkreślić, że podczas senackich głosowań aż 94 członków izby poparło nowe propozycje. 

Rzecznik rządu, Piotr Muller wystąpił na antenie Polskiego Radia, by wyjaśnić, dlaczego projekt wciąż nie został wdrożony. Okazuje się, że pieniądze miały trafić jedynie do niektórych lekarzy, a nie do całej grupy zawodowej. Chodzi o dodatkowe 100% wynagrodzenia oraz pełna pensje dla medyków walczących z COVID-19.

- Senat wprowadził niejasne poprawki do tej ustawy, które niestety przez pomyłkę kilkunastu posłów podczas głosowań sejmowych zostały przyjęte. Oznaczałyby one, że poprzez nieścisłe przepisy należałoby rozszerzyć wynagrodzenia dodatkowe, przeznaczone dla osób na pierwszym froncie walki z Covidem, właściwie wszystkim osobom w służbie zdrowia, które potencjalnie, a nie faktycznie mogą być narażone na kontakt z koronawirusem - komentował przedstawiciel Zjednoczonej Prawicy. 

Polityk obozu władzy wskazywał, że pieniądze dla każdego pracownika służby zdrowia znacznie nadwyrężą budżet. - Trzeba pamiętać w jakim momencie jesteśmy, z jakimi wyzwaniami musimy się borykać. Skala pandemii jest większa niż nasze założenia co do możliwości rozwoju - deklarował Muller dla Polskiego Radia. Co więcej, winą obarczono izbę wyższą, która miała opóźniać obrady. - Gdyby się Senat spotkał i ją rozpatrzył, ustawa oczywiście mogłaby wejść w życie wcześniej - dodawał.

Źródło: [Polskie Radio/TVN24]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >