Pielgrzymka na Jasną Górę z Łowicza. facebook.com/powiat łowickiŹródło: facebook.com/powiat łowicki
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Maja 2020

Kościoła zasady bezpieczeństwa nie dotyczą? Tłum ludzi obok siebie, większość bez maseczek

Pielgrzymka na Jasną Górę, jak gdyby nigdy nic, wyruszyła dzisiaj rano z Łowicza. Wierni najwyraźniej nie obawiają się epidemii, lecz pojawia się pytanie o obowiązujący w naszym kraju zakaz zgromadzeń. Nagrania z pielgrzymki są dostępne w internecie i zdążyły już rozpętać burzę wokół tej sprawy. "Są równi i równiejsi", komentuje jeden z internautów.

Warto zauważyć, że mimo decyzji rządu o znoszeniu kolejnych restrykcji, między innymi dotyczących poruszania się w przestrzeni publicznej, organizowanie zgromadzeń wciąż jest zakazane. Najwyraźniej tego przepisu nie wzięli sobie do serca organizatorzy łowickiej pielgrzymki. Jak donosi portal lowicz24.eu, jest to 365. z kolei Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Wierni do Częstochowy mają dotrzeć w sobotę.

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: Padł rekord ofiar śmiertelnych Covid-19, fatalne wiadomościKoronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: Padł rekord ofiar śmiertelnych Covid-19, fatalne wiadomościCzytaj dalej

Pielgrzymka na Jasną Górę w czasie pandemii

Na nagraniach opublikowanych w internecie widzimy pielgrzymujących dorosłych, dzieci i osoby starsze. Pomijając fakt zakazu zgromadzeń, na niewielu twarzach uczestników możemy dostrzec maseczki ochronne. Do kontrowersji związanych z tą pielgrzymką postanowił odnieść się proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Ducha w Łowiczu: - Ani razu jej nie przerwano. Czy były zabory, czy było wolno, czy szedł ksiądz, czy nie, ta pielgrzymka zawsze szła na Jasną Górę. I coś takiego przerwać, co trwało tyle lat, od Jana Kazimierza? - mówił, cytowany przez radiozet.pl.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nowe, żółte alarmy dla ośmiu województw. Może zrobić się bardzo niebezpiecznie, ostrzega IMGW
2. Czarne chmury nad popularną siecią obuwniczą. Może zamknąć nawet 100 sklepów

- Gdyby pielgrzymka nie poszła teraz na Jasną Górę, zdarzyłoby się to pierwszy raz w historii. To jedyna w Polsce pielgrzymka, która jest nieprzerwana - dodał duchowny. "Organizator pielgrzymki oraz sami pątnicy musieli podjąć bardzo trudną decyzję. Iść czy nie iść? Z jednej strony na uwadze mieli obostrzenia i sytuację związaną z epidemią. Z drugiej tradycję wieloletniego, nieprzerwanego, pomimo wojen i różnych epidemii, łowickiego pielgrzymowania", napisano na łamach portalu lowicz24.eu.

Te wyjaśnienia zdają się nie przemawiać do zdecydowanej większości internautów komentujących tę sprawę. "Są równi i równiejsi", ocenił jeden z nich, przytaczając wydarzenia związane z protestem przedsiębiorców. "A gdzie zachowanie bezpiecznej odległości? Zgromadzenie jest, a policji brak", pytał inny. "Bardzo pięknie, że tyle wiernych uczestniczy, ale gdzie maski, gdzie odstępy? Nie ma już wirusa?", pisał kolejny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe statystyki Ministerstwa Zdrowia. Tak dobrze nie było od 11 marca
  2. Poważny wypadek na drodze do Gdańska. Ranne dzieci, droga zablokowana
  3. Policja informuje: Zatrzymany podczas protestu przedsiębiorców ma objawy koronawirusa. Sytuacja, jakiej nie było
  4. Kim tak naprawdę jest Paweł Tanajno? Nikt się nie spodziewał, cała prawda wyszła na jaw
  5. Nowe, żółte alarmy dla ośmiu województw. Może zrobić się bardzo niebezpiecznie, ostrzega IMGW
  6. Włożył kij do bagna, finał akcji jest niewiarygodny. Wszystko nagrał, film podbija sieć

Źródło: radiozet.pl / lowicz24.eu