wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Weszli do biura poselskiego i rozsypali węgiel. Wszystko nagrali

18 Lutego 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

PGG jest największym przedsiębiorstwem górniczym w Europie. W poniedziałek w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej odbył się strajk ostrzegawczy. Następnie górnicy rozsypali węgiel w biurze poselskim Adama Gawędy. Wiceminister przebywał

Strajk, który w poniedziałek rano odbył się w kopalniach największej górniczej spółki, był jedynie strajkiem ostrzegawczym. Związkowcy domagali się podwyżki płac o 12 proc. Postulowano także o wprowadzenie działań na rzecz poprawy kondycji polskiego górnictwa, m.in. zmniejszenia importu węgla oraz zagwarantowania jego zbytu do krajowej energetyki. Górnicy sprzeciwiali się również tzw. "ciszej likwidacji kopalń", podaje PAP.

Następnie delegacje związków zawodowych zaczęły odwiedzać biura poselskie członków rządu Prawa i Sprawiedliwości, w tym m.in. biuro Mateusza Morawieckiego, przed którym rozsypano węgiel. Górnicy odwiedzili również biuro poselskie wiceministra Adama Gawędy.

PGG: "bądźmy ostrożni"

"Tymczasem w biurze poselskim Adama Gawędy, ministra do spraw (likwidacji) górnictwa...", napisali na Twitterze górnicy z KK WZZ Sierpień 80, którzy zamieścili nagranie z akcji rozsypywania węgla w biurze wiceministra aktywów państwowych.

Do kolejnych rozmów zarządu PGG i przedstawicieli rządu ze związkowcami ma dojść w najbliższy czwartek w Katowicach. Rząd ma reprezentować nie tylko wiceminister Gawęda, ale również minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Na 28 lutego planowana jest również manifestacja górników w Warszawie. Od 31 stycznia we wszystkich kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej trwa pogotowie strajkowe, wskazuje Polsat News.

Związkowcy stawiają sprawę jasno: oczekują 12 proc. podwyżek pobieranych wynagrodzeń. Zarząd proponuje jednak, by sprawę przełożyć na lipiec, gdy możliwe będzie przeanalizowanie wyników PGG w pierwszym półroczu 2020 roku. Dyrektorzy PGG wspominają o niepewnej sytuacji firmy.

– Nasza oferta brzmi: bądźmy ostrożni, bo widzimy, co dzieje się wokół górnictwa; poczekajmy do zakończenia pierwszego półrocza, w lipcu dokładnie wszystko przeanalizujemy i policzymy; do tego czasu starajmy się jak najlepiej pracować i zobaczymy, jak będziemy w stanie podzielić wypracowane zyski – przekazał prezes PGG Tomasz Rogala, cytowany przez Polsat News.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >