PGG. Górnicy rozsypali węgiel w biurze Adama Gawędy.
Źródło: twitter.com/KK WZZ Sierpień 80
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Lutego 2020

Weszli do biura poselskiego i rozsypali węgiel. Wszystko nagrali

PGG jest największym przedsiębiorstwem górniczym w Europie. W poniedziałek w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej odbył się strajk ostrzegawczy. Następnie górnicy rozsypali węgiel w biurze poselskim Adama Gawędy. Wiceminister przebywał wówczas na konferencji dotyczącej zagospodarowania terenów po górniczych.

Strajk, który w poniedziałek rano odbył się w kopalniach największej górniczej spółki, był jedynie strajkiem ostrzegawczym. Związkowcy domagali się podwyżki płac o 12 proc. Postulowano także o wprowadzenie działań na rzecz poprawy kondycji polskiego górnictwa, m.in. zmniejszenia importu węgla oraz zagwarantowania jego zbytu do krajowej energetyki. Górnicy sprzeciwiali się również tzw. "ciszej likwidacji kopalń", podaje PAP.

Następnie delegacje związków zawodowych zaczęły odwiedzać biura poselskie członków rządu Prawa i Sprawiedliwości, w tym m.in. biuro Mateusza Morawieckiego, przed którym rozsypano węgiel. Górnicy odwiedzili również biuro poselskie wiceministra Adama Gawędy.

TVP będzie mogło zrobić już dosłownie wszystko. TVP będzie mogło zrobić już dosłownie wszystko. "Brakuje pieniędzy na monitoring"Czytaj dalej

PGG: "bądźmy ostrożni"

"Tymczasem w biurze poselskim Adama Gawędy, ministra do spraw (likwidacji) górnictwa...", napisali na Twitterze górnicy z KK WZZ Sierpień 80, którzy zamieścili nagranie z akcji rozsypywania węgla w biurze wiceministra aktywów państwowych.

Górnicy rozsypali węgiel w biurze poselskim Adama Gawędy

Do kolejnych rozmów zarządu PGG i przedstawicieli rządu ze związkowcami ma dojść w najbliższy czwartek w Katowicach. Rząd ma reprezentować nie tylko wiceminister Gawęda, ale również minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Na 28 lutego planowana jest również manifestacja górników w Warszawie. Od 31 stycznia we wszystkich kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej trwa pogotowie strajkowe, wskazuje Polsat News.

Związkowcy stawiają sprawę jasno: oczekują 12 proc. podwyżek pobieranych wynagrodzeń. Zarząd proponuje jednak, by sprawę przełożyć na lipiec, gdy możliwe będzie przeanalizowanie wyników PGG w pierwszym półroczu 2020 roku. Dyrektorzy PGG wspominają o niepewnej sytuacji firmy.

– Nasza oferta brzmi: bądźmy ostrożni, bo widzimy, co dzieje się wokół górnictwa; poczekajmy do zakończenia pierwszego półrocza, w lipcu dokładnie wszystko przeanalizujemy i policzymy; do tego czasu starajmy się jak najlepiej pracować i zobaczymy, jak będziemy w stanie podzielić wypracowane zyski – przekazał prezes PGG Tomasz Rogala, cytowany przez Polsat News.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Medalowe szanse polskich skoczków rosną. Reprezentacja ma tajną broń

2. Ogromny wzrost rachunków domowych. Polska rodzina musi przygotować się na kolejne spore podwyżki opłat

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Sztorm wyrzucił na brzeg statek widmo. Władze apelują, by nikt się nie zbliżał