wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Parafia w Oleśnicy znalazła nowy sposób na kontrolowanie limitów wiernych

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W związku ze wzrostem ilości zakażeń koronawirusem od soboty w kościołach obowiązują nowe limity. W piątek o przestrzeganie obostrzeń apelował do duchownych i do wiernych abp Gądecki. Tymczasem parafia w Oleśnicy znalazła sposób na kontrolowanie li

Ze względu na duży wzrost zakażeń i pogarszającą się sytuację epidemiczną od soboty w całym kraju obowiązują nowe obostrzenia obejmujące między innymi zaostrzone limity wiernych w kościołach. Na jedną osobę w świątyni musi przypadać co najmniej 20 metrów kwadratowych. Wierni powinni także zachowywać 1,5-metrowy dystans i zasłaniać usta i nos maseczką.

O przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego w trakcie celebracji liturgicznych zaapelował w piątek do kapłanów i wiernych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki.

- Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych - czytamy w oświadczeniu abpa Gądeckiego na stronie episkopat.pl.

Na konieczność przestrzegania limitów w kościołach zwrócił uwagę także rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. - Proboszczowie mają różne możliwości, aczkolwiek musimy mieć świadomość, że wszyscy do kościoła nie wejdą. Wiemy, że chętnych do udziału w liturgiach jest znacznie więcej niż dopuszczają to limity - mówił rzecznik KEP na antenie Polsat News.

Rzecznik KEP nie sprecyzował jednak, jak konkretnie egzekwowane ma być przestrzeganie limitów w kościołach, wskazując, że metoda zależy m.in. od specyfiki danej parafii. - Jeśli widać, że jest za dużo osób, to nie wchodźmy - poradził przywoływany przez polsatnews.pl ks. Gęsiak.

Kontrola limitów w kościele w Oleśnicy

Na prosty sposób kontroli przestrzegania limitów wiernych w kościele wpadła parafia pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy na Dolnym Śląsku, gdzie od niedzieli do świątyni wejść można tylko z biletem.

- Od soboty, 27.03.2021 r. w naszej bazylice może przebywać maksymalnie 75 wiernych, a w Świętej Trójcy 24, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa (odpowiedniej odległości, maseczek, dezynfekcji rąk). Dlatego od niedzieli do odwołania przy wejściu głównym do bazyliki będą stały osoby wpuszczające wiernych do kościoła rozdając wejściówki - czytamy na stronie parafii.

Jeśli wejściówek zabraknie, wiadomo będzie, że limit wiernych w kościele został wyczerpany i więcej osób nie może wejść do środka. Pierwszeństwo w wejściu do świątyni będą jednak miały osoby zamawiające intencję na danej mszy.

Ze względu na nowe limity parafia zdecydowała się też wprowadzić trzy dodatkowe niedzielne msze święte - o 14:00, o 15:00 i o 16:00.

Źródło: Wirtualna Polska / wroclaw.wp.pl, parafiaolesnica.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >