wtv.pl > Polska > Parafia w Oleśnicy znalazła nowy sposób na kontrolowanie limitów wiernych
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:21

Parafia w Oleśnicy znalazła nowy sposób na kontrolowanie limitów wiernych

wtv
WTV.pl

Ze względu na duży wzrost zakażeń i pogarszającą się sytuację epidemiczną od soboty w całym kraju obowiązują nowe obostrzenia obejmujące między innymi zaostrzone limity wiernych w kościołach. Na jedną osobę w świątyni musi przypadać co najmniej 20 metrów kwadratowych. Wierni powinni także zachowywać 1,5-metrowy dystans i zasłaniać usta i nos maseczką.

O przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego w trakcie celebracji liturgicznych zaapelował w piątek do kapłanów i wiernych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki.

- Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych - czytamy w oświadczeniu abpa Gądeckiego na stronie episkopat.pl.

Na konieczność przestrzegania limitów w kościołach zwrócił uwagę także rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. - Proboszczowie mają różne możliwości, aczkolwiek musimy mieć świadomość, że wszyscy do kościoła nie wejdą. Wiemy, że chętnych do udziału w liturgiach jest znacznie więcej niż dopuszczają to limity - mówił rzecznik KEP na antenie Polsat News.

Rzecznik KEP nie sprecyzował jednak, jak konkretnie egzekwowane ma być przestrzeganie limitów w kościołach, wskazując, że metoda zależy m.in. od specyfiki danej parafii. - Jeśli widać, że jest za dużo osób, to nie wchodźmy - poradził przywoływany przez polsatnews.pl ks. Gęsiak.

Kontrola limitów w kościele w Oleśnicy

Na prosty sposób kontroli przestrzegania limitów wiernych w kościele wpadła parafia pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy na Dolnym Śląsku, gdzie od niedzieli do świątyni wejść można tylko z biletem.

- Od soboty, 27.03.2021 r. w naszej bazylice może przebywać maksymalnie 75 wiernych, a w Świętej Trójcy 24, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa (odpowiedniej odległości, maseczek, dezynfekcji rąk). Dlatego od niedzieli do odwołania przy wejściu głównym do bazyliki będą stały osoby wpuszczające wiernych do kościoła rozdając wejściówki - czytamy na stronie parafii.

Jeśli wejściówek zabraknie, wiadomo będzie, że limit wiernych w kościele został wyczerpany i więcej osób nie może wejść do środka. Pierwszeństwo w wejściu do świątyni będą jednak miały osoby zamawiające intencję na danej mszy.

Ze względu na nowe limity parafia zdecydowała się też wprowadzić trzy dodatkowe niedzielne msze święte - o 14:00, o 15:00 i o 16:00.

Źródło: Wirtualna Polska / wroclaw.wp.pl, parafiaolesnica.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane