wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Mieszkańcy okolic elektrowni atomowej zmuszeni do przyjmowania tabletek z jodem. 4 mln pastylek przyjechało do Ostrowca

10 Maja 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Ostrowiec na Białorusi szykuje się do uruchomienia elektrowni atomowej. Mieszkańcy okolic elektrowni w Ostrowcu, która znajduje się tuż przy granicy z Litwą, przyjmą tabletki z jodem. Są one rekomendowane przez litewskie ministerstwo zdrowia. Wszys

Z informacji uzyskanych przez PAP wiadomo, że na Litwę dotarł już transport 4 mln tabletek z jodem, które przeciwdziałają napromieniowaniu. Ma to związek z obawami przedstawicieli rządu tego kraju o zdrowie i życie obywateli.

Ostrowiec szykuje się do uruchomienia elektrowni atomowej. Mieszkańcy okolic przyjmą tabletki z jodem

– Powinniśmy zachować czujność i gotowość do reagowania, zwłaszcza, gdy chodzi o ochronę naszych mieszkańców – podkreślał litewski minister zdrowia Aurelijus Veryga cytowany przez PAP. Słowa te padły w specjalnym komunikacie resortu, który został wydany 6 maja.

Tabletki jodku potasu zostaną rozdane mieszkańcom Litwy przed uruchomieniem elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi. Nastąpi to jeszcze w tym roku. Tabletki mają działać jako środek zapobiegawczy na każdą ewentualność i według doniesień mediów będzie musiał przyjąć je każdy.

Mieszkańcy Litwy otrzymają je bezpośrednio przed uruchomieniem centrali atomowej w położonym tuż przy granicy Ostrowcu na Białorusi. Tabletki z jodem podane będą głównie tym osobom, którzy mieszkają w promieniu 30 kilometrów od tej elektrowni jądrowej.

Elektrownia atomowa na Białorusi zlokalizowana jest w odległości dokładnie 50 km od Wilna. Składa się ona z dwóch rosyjskich bloków energetycznych, o łącznej mocy mogącej wynieść nawet do 2,4 tys. megawatów. Uruchomienie przynajmniej pierwszego bloku ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Litwa, jako kraj sąsiadujący z Białorusią, od lat protestuje przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Władze kraju i aktywiści alarmują, że powstający obiekt jest niebezpieczny oraz że może zagrażać bezpieczeństwu narodowemu, w tym nawet środowisku naturalnemu, jak i samym mieszkańcom Litwy, szczególnie tych mieszkających w bliskiej okolicy.

Źródło: PAP / TVP Info / Polsat News

Pamela ObuchowskaAutor

Absolwentka kulturoznawstwa. Redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pixabay/pasja1000

Polska

Ruszyła rejestracja na trzecią dawkę szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jak się zapisać?

Czytaj więcej >

Polska

RMF FM: stan wyjątkowy prawdopodobnie zostanie przedłużony

Czytaj więcej >
pixabay.com/mirkosajkov

Polska

26 września spis wiernych we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Powrót do tradycji po przerwie

Czytaj więcej >

Polska

Straż Graniczna: przy granicy polsko-białoruskiej zmarła kolejna osoba

Czytaj więcej >
wtv,pl

Polska

Nie warto unikać rachmistrzów. Może nas czekać wysoka kara

Czytaj więcej >
Kielce

Polska

Świętokrzyskie: 13-latka urodziła martwego noworodka. Ojcem okazał się 71-latek, który wkrótce później zmarł

Czytaj więcej >