Ordo Iuris nie chce ułatwić wypisania się z religii? Powód nie jest oczywisty
Coraz więcej dzieci decyduje się na rezygnację z zajęć religii
Organizacja Ordo Iuris jest bardzo zaniepokojona tym trendem
Katolickie stowarzyszenie postuluje o uznanie katechezy przedmiotem obowiązkowym
Ordo Iurius zawalczy o to, by Twoje dziecko mogło uczestniczyć w katechezie.
Ordo Iuris w obronie religii w szkołach
Temat lekcji religii w szkołach od lat budzi ogromne kontrowersje wśród rodziców. Wielu z nich coraz częściej decyduje się wypisać swoje pociechy z katechezy, uznając ją za niezasadną, a czasami wręcz szkodliwą.
Nie chodzi tu tylko o oczywistość związaną z reprezentantami innych niż katolicka religii. Bardzo często dochodzi również do przypadków, gdy z uczestnictwa swoich dzieci z zajęć szkolnych z tego przedmiotu, rezygnują osoby zadeklarowane jako wierzące.
Serwis Wyborcza.pl donosi, że zjawisko jest coraz powszechniejsze w mieście stołecznym. Tylko od września bieżącego roku, z lekcji religii wypisało się wielu mieszkańców następujących dzielnic: Wola - 900 osób, Praga-Południe - 700 osób, Białołęka - 500 osób, Ursynów - 300 osób.
Te liczby świadczą o większej niż jeszcze do niedawna, niechęci rodziców do uczestnictwa ich pociech w katechezie. Na przeciw tej sytuacji postanowiła wyjść katolicka organizacja Ordo Iuris. Jej przedstawiciele twierdzą, że znają sposób, by zatrzymać ten niepokojący dla nich trend.
Religia lub etyka?
Przedstawiciele Ordo Iuris twierdzą, że znają powód, dla którego często uczniowie nie chcą uczestniczyć w organizowanych w szkołach lekcjach religii. Czynnikiem mającym tu ogromny wpływ ma być chęć posiadania większej ilości wolnego czasu. Organizacja sugeruje więc, że dzieci przekonują swoich rodziców do wypisywania im zwolnień z katechezy.
Sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją ma być ustanowienie religii przedmiotem obowiązkowym w szkole, z możliwością wymiany zajęć na etykę. Postanowienie takie, ma zdaniem członków fundacji, pozytywnie wpłynąć na chęć uczestnictwa dzieci w lekcjach religii.
W podobnym tonie wypowiadał się już jakiś czas temu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak w programie "#Newsroom" w Wirtualnej Polsce.
- (...) gdyby istniał wybór między religią a etyką, ale zajęcia byłyby obowiązkowe, wtedy mam nadzieję, że ta proporcja uczestniczących w zajęciach byłaby duża wyższa, niż w zajęciach etyki - mówił kapłan.
Kwestia nauki religii w szkołach wciąż pozostaje otwarta, ale znając upór Ordo Iuris, już wkrótce możemy spodziewać się pierwszych działań organizacji ku uznaniu katechezy za przedmiot obowiązkowy.
źródło: gazeta.pl, msn.com, o2.pl, wp.pl