wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy ONR powinien zostać zdelegalizowany? Sprawa ciągnie się od wielu lat

14 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Sprawa zdelegalizowania ONR-u toczy się od dwóch lat, a jej wnioskodawcą był prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Teraz postępowanie w sprawie przejęła prokuratura wyższego szczebla. Zaskoczenia decyzją nie kryje warszawski ratusz.

Debata społeczna dotycząca delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego toczy się od wielu lat. Radykalnie nacjonalistyczna organizacja, której nazwa nawiązuje do skrajnie prawicowego ugrupowania o charakterze faszystowskim założonego w latach 30. poprzedniego wieku, jest zarejestrowana jako stowarzyszenie od 2012.

ONR, który korzysta z międzynarodowego rasistowskiego symbolu krzyża celtyckiego oznaczającego tzw. białą siłę, od dawna jest oskarżany o propagowanie ideologii totalitarnych. Starania o jego delegalizację rozpoczął przed dwoma laty, w trakcie kampanii w wyborach miasta stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Wówczas, jak przypomina portal Gazeta.pl, przez stolicę przeszedł organizowany przez członków ONR-u Marsz Powstania Warszawskiego. Zgromadzenie rozwiązał kierowany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz ratusz. Powodem były "flagi i koszulki uczestników z symboliką nawiązującą do organizacji propagujących ustrój totalitarny".

Rafał Trzaskowski: "Polska musi być wolna od faszyzmu"

"Nigdy więcej przemarszów bojówek ONR ulicami Warszawy! Czarne trzeba nazwać czarnym, a brunatne brunatnym. Dziś składam wniosek do PG o delegalizację ONR i apeluję do pozostałych kandydatów: podpiszcie się pod nim. To nasz obowiązek wobec tych, którzy walczyli z faszyzmem i nazizmem", pisał Rafał Trzaskowski.

Polityk Platformy Obywatelskiej dodał, że "miarka się przebrała". "Warszawa musi być wolna od faszyzmu, ale ja powiem więcej, Polska musi być wolna od faszyzmu, bo taką mamy tradycję", przekonywał wówczas obecny prezydent stolicy.

Głosy o konieczności likwidacji ONR-u pojawiły się jednak wcześniej. Już w roku 2012 o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Młodzieży Wszechpolskiej apelował Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Delegalizacja ONR. Krakowska prokuratura odbiera postępowanie śledczym

Jak wskazuje internetowy serwis radia RMF FM, postępowanie w sprawie delegalizacji stowarzyszenia od Prokuratury Okręgowej przejęła właśnie Prokuratura Regionalna W Krakowie. Ową dość zaskakującą decyzję skomentowała rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka.

W rozmowie ze stacją przyznała, że ostatnimi czasy docierały do niej sygnały mówiące o tym, że po dwóch latach prowadzenia postępowania, a także dwóch zleconych przez prokuraturę opiniach biegłych, powstanie oficjalny wniosek o delegalizację ONR-u.

– Jest to sytuacja zaskakująca i na pewno zastanawiająca dla wszystkich. Dlaczego akurat, teraz kiedy mieliśmy informację, że taki wniosek będzie przygotowany przez Prokuraturę Okręgową, nagle sprawę przyjmuje zupełnie inna Prokuratura Regionalna – przekazała Gałecka, cytowana przez Gazetę.pl.

Swą decyzję krakowska Prokuratura Regionalna Tłumaczy wagą sprawy. W jej opinii jest ona na tyle duża, że postępowaniem musi zająć się prokuratura wyższego szczebla. Nie jest jasne, czy warszawski ratusz zdecyduje się na zaskarżenie przedłużającego się rozpatrywania wniosku.

źródło: RMF FM / Gazeta.pl / Twitter

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >