wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ważna konferencja Mateusza Morawieckiego. Znamy termin zniesienia kolejnych ograniczeń

29 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Udostępnij:

Ograniczenia, o których opowiedział Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej, wkrótce staną się przeszłością. Premier ogłosił termin drugiego etapu znoszenia obostrzeń. Ujawnił także jego szczegóły.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował wczoraj o potrzebie zwołania dzisiejszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego. We wpisie z 28 kwietnia na Twitterze bliski współpracownik prezesa Rady Ministerów podkreślił, że "zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego". Dodał także, iż "obecnie ustalane są ostatnie szczegóły dotyczące zasad sanitarnych związanych ze znoszeniem restrykcji w II etapie". Wszelkie decyzje przekazał dziś więc obywatelom oficjalnie sam Morawiecki.

Ograniczenia, z którymi możemy się pożegnać

Na konferencji pojawili się Mateusz Morawiecki oraz Łukasz Szumowski. Premier przekazał, że znoszenie obostrzeń musi być dostosowane do stanu służby zdrowia oraz sytuacji epidemicznej w kraju. Podkreślił, że luzowaniu nie ulegną zasady bezpieczeństwa, społecznego dystansowania oraz izolacji. Jakie zmiany pojawią się jednak w zakresie gospodarczym?

Już 6 maja będą mogły zostać otwarte żłobki i przedszkola. Rząd ma dostarczyć do nich środki higieny. Dla rodziców, którzy nie mogą oddać dzieci pod opiekę do takich placówek, władze przedłużą zasiłek opiekuńczy.

Od 4 maja otwarte będą hotele i miejsca noclegowe, a także galerie handlowe. Ostatnie będą działały na takich samych zasadach, jak pozostałe sklepy. Tego samego dnia powróci możliwość rehabilitacji. Otwarte zostaną miejsca kultury, np. muzea oraz galerie sztuki. Wszystko będzie się jednak odbywało na szczególnych zasadach, umożliwiających dystansowanie.

Przyszłe etapy będą ogłaszane co dwa tygodnie. Niektóre elementy mogą być jednak przyspieszane, na przykład w sektorze usług. Nie jest to jednak kwestią pewną. Mateusz Morawiecki podkreślił, że aby móc szybciej znosić ograniczenia, potrzebne są dobre doniesienia odnośnie wyleczeń osób chorych na COVID-19 w stosunku do wykrytych zakażonych. Istotna jest także wydajność służby zdrowia.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >