odmrażanie gospodarki. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 17 Maja 2020

Chwilę przed zniesieniem restrykcji, opublikowano rozporządzenie premiera. Jakie zmiany czekają nas od jutra?

Odmrożenie gospodarki wejdzie w poniedziałek w kolejny, drugi etap. Szczegółowe wytyczne na temat funkcjonowania firm i obywateli w nowej rzeczywistości i nowym reżimie sanitarnym zostały określone w wydanym właśnie rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów na ten temat.

Polska gospodarka, sparaliżowana przez pandemię koronawirusa SARS-Cov-2 powoli się odradza. Zgodnie z opiniami licznych ekspertów nie może to jeszcze nastąpić na zasadzie powrotu do normalności sprzed epidemii. Konieczne stało się zastosowanie nowych reguł, minimalizujących szanse ryzyka zakażenia.

Wiadomości TVP złamały wczoraj przepisy? Bulwersujące fragmenty programuWiadomości TVP złamały wczoraj przepisy? Bulwersujące fragmenty programuCzytaj dalej

Odmrażanie gospodarki - 2 etap

Od poniedziałku będzie możliwe przekraczanie granic bez zachowania okresu dwutygodniowej kwarantanny. Niestety, nie każdy dostanie takie prawo. Wczoraj wieczorem opublikowane zostało rozporządzenie premiera. Zgodnie z nim zwolnieni są: rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, załogi samolotów, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach UE, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami. Dodatkowo osoby te oraz opiekunowie uczniów i dzieci, o których mowa w rozporządzeniu premiera przekraczając granicę, muszą udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych albo zarobkowych w państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo pobieranie nauki lub objęcie wychowaniem przedszkolnym w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Najnowsze, druzgocące doniesienia ze Śląska. Sytuacja jest gorsza, niż mogliśmy zakładać
2. Rząd obiecuje emerytom kolejne dodatkowe świadczenia. Stawia jednak warunki

Również salony fryzjerskie i kosmetyczne planują otwarcie od 18 maja. Wizyta w salonie będzie jednak obłożona szeregiem regulacji. Po przyjściu do salonu klienci będą musieli wypełnić ankietę oraz zostanie zmierzona im temperatura. Obowiązkowe będą maseczki, a także rękawiczki (ewentualnie dezynfekcja rąk). Nie będzie można używać telefonów komórkowych w trakcie wizyty. Nie ma również mowy o serwowaniu klientom żadnych napojów. Obostrzenia dotkną też samych pracowników. Bezwzględnie będzie ich obowiązywał nakaz używania środków ochrony osobistej takich jak maseczki, rękawiczki i przyłbice. Płatność za usługę będzie realizowana wyłącznie bezgotówkowo.

Otwarte zostaną również restauracje, w których wprowadzony musi zostać limit klientów. W lokalu znajdować się może nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, z wyłączeniem obsługi.

ZOBACZ TAKŻE:

   1. Koniec obowiązku noszenia maseczek w kilku województwach? Szumowski podaje jeden warunek
   2. Zderzenie hulajnóg elektrycznych w Warszawie. Mężczyzna leżał na ziemi
   3. Przełom w sprawie Iwony Wieczorek? Detektyw twierdzi że wie, gdzie jest ciało
   4. Poruszająca prośba pana Bronisława podbija internet. "Jestem spokojnym, dobrodusznym człowiekiem"
   5. Pan Karol chciał uchronić rodzinę przed zagrożeniem. Sąsiedzi zgotowali mu piekło
   6. Jest decyzja, otwierają granice, znoszą kwarantannę, podali datę. Zaskakująca wiadomość we włoskich mediach