wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Już niebawem możemy pójść do restauracji i fryzjera. Minister podała przybliżoną datę, jest wcześniejsza niż zakładaliśmy

9 Maja 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Odmrażanie gospodarki zatrzymanej przez pandemię koronawirusa zostało przez rząd podzielone na 4 etapy. Pierwszy już za nami, minister Emilewicz zapowiada przyśpieszenie drugiego.

Początkowo otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych zapowiadane było na przełom maja oraz czerwca. Jak widać jednak słabszy niż przewidywano rozwój epidemii, może spowodować zmianę tego terminu na wcześniejszy. Według deklaracji minister przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz brany jest pod uwagę scenariusz zakładający otwarcie tych miejsc już w drugiej połowie maja.

Odmrażanie gospodarki będzie trwało

Minister Emilewicz była dzisiaj gościem rozmowy Krzysztofa Ziemca w radiu RMF FM. Została zapytana przez prowadzącego o plan luzowania obostrzeń oraz ich wpływ na tegoroczne PKB, przewidziany na najbliższy okres. - Będziemy wiedzieć, jak wygląda bezrobocie i sytuacja poszczególnych branż. Trudno powiedzieć, jak zakończy polska gospodarka ten rok. Wszystko zależy od tego, w jakim tempie Polska się odmrozi i jak się będą odmrażać nasi najwięksi partnerzy - stwierdziła. 

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych etapów odmrażania jest w tej chwili ponowne otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Zdaniem niektórych epidemiologów istnieje ryzyko, że takie miejsca mogą stać się ogniskami zakażeń. Obawę tą podziela również minister przedsiębiorczości - Transmisja pozioma wirusa w tych zakładach jest duża. Musimy postępować ostrożnie - mówiła.

Jednocześnie zastrzegła, że nie oznacza to wycofania z planu ich otwarcia, okazuje się wręcz, że będzie to może się to stać wcześniej niż zakłądano - Jednak druga połowa maja wydaje się możliwym terminem otwarcia zakładów fryzjerskich - stwierdziła. 

Według szacunków Komisji Europejskiej polska gospodarka może skurczyć się w tym roku o około 4,3%. Jak dotąd - w porównaniu do innych krajów - nie zanotowano w Polsce dużej ilości zakażeń wirusem SARS-Cov-2. Epidemiolodzy przestrzegają jednak przed zbyt wczesnym ogłoszeniem sukcesu i gwałtownym luzowaniem obostrzeń. 

Źródło: Wiadomości handlowe

Wiktor ĆwiklińskiAutor

Redaktor WTV, student prawa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Lech Wałęsa

Polityka

Lech Wałęsa przegrał w sądzie ze Sławomirem Cenckiewiczem. Nie oznacza to jednak, że straci na tym finansowo

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Polityka

Donald Tusk zabiera głos w sprawie imprezy u Roberta Mazurka. Odpowiada też, czy napiłby się "wódeczki" z Markiem Suskim

Czytaj więcej >

Polityka

Kancelaria Premiera z wyższym budżetem na przyszły rok. Wydatki wzrosną o 214 mln zł

Czytaj więcej >

Polityka

Sondaż IPSOS. Zjednoczona opozycja mocniejsza niż samotny PiS. Nawet wsparcie Konfederacji nie pomoże

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Polityka

Urodziny Mazurka. Tusk radzi się teściowej ws. posłów, którzy uczestniczyli w imprezie

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Government of Poland, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101125205

Polityka

Minister Czarnek komentuje rezolucję PE. Za wypowiedź o dinozaurach został nominowany w specjalnym plebiscycie

Czytaj więcej >