wtv.pl
Od 7 września turyści znów mogą odwiedzić Kanadę.

https://unsplash.com/photos/C2keINMOhIE?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Od dzisiaj możemy wjechać do Kanady. Co się zmieniło i o czym musimy pamiętać?

8 Września 2021

Autor tekstu:

Jan Kietliński

Udostępnij:

Kanada dla wielu jest marzeniem i celem podróży życia. Ten kraj często określany jest mianem jednego z najpiękniejszych na świecie, a turystów nie zniechęcają nawet ekstremalne warunki pogodowe. Kanadyjczyków cechuje przyjazność i duże przywiązanie do natury, a zróżnicowanie etniczne i wpływy wielu europejskich kultur powodują, że Kanada może być nam bliższa niż się wydaje. Koronawirus spowodował, że kraj ten odciął się od przyjezdnych, natomiast dziś ponownie otworzył swoje granice. O czym trzeba pamiętać przed wizytą w tym kraju?

Kanada zachwyca widokami i zróżnicowaną kulturą. Quebec jest kanadyjską prowincją, która została założona przez francuzów i była określana mianem Nowej Francji przez stulecia. Do dzisiaj zachowały się tam miasta i zabytki francuskiej kultury, a wielu mieszkańców nie mówi nawet po angielsku. Francuski jest bowiem drugim językiem urzędowym Kanady, a ten kulturowy mix czyni Kanadę jeszcze bardziej ekscytującą destynacją.

Pandemia COVID-19 wpłynęła na decyzję rządu Kanady o szczelnym zamknięciu granic już na samym początku. Przepisy wjazdowe w tym kraju były jednymi z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Dzisiaj się to zmienia, a Kanada otwiera swoje granice dla turystów.

Od 7 września do Kanady mogą wjechać turyści z kilkoma wyjątkami

Rząd Kanady w sierpniu rozpoczął stopniowe otwieranie granic. Od 9 sierpnia do Kanady mogą wjeżdżać zaszczepieni obywatele Stanów Zjednoczonych. Ta decyzja pozwoliła na nowo otworzyć rynek turystyczny między tymi krajami.

Z kolei od 7 września do Kanady mogą wjechać turyści z całego świata. Jedynymi wyjątkami są Indie i Maroko, a podróżujący z tych krajów nadal muszą odbyć 14-dniową kwarantannę na miejsce.

Lecz jakie zasady obowiązują nas i jakie kroki musimy podjąć, aby bez problemu wjechać do Kanady? Oto instrukcja:

- Jedynie w pełni zaszczepieni podróżni mogą aktualnie wjechać do Kanady. Do dnia przylotu musi upłynąć co najmniej 14 dni od przyjęcia pełnego cyklu szczepień. 

Dozwolone szczepionki to te, które zostały zatwierdzone przez WHO, czyli: Pfizer-BioNtech, Moderna, AstraZeneca/Covishield i Janssen (Johnson & Johnson).  

- Zaszczepieni turyści muszą przedstawić negatywny wynik testu, zrobiony nie wcześniej niż 72 h przed przylotem. Jeśli w przeciągu ostatnich 180 dni, maksymalnie 14 dni przed przylotem do Kanady wykryto u nas koronawirusa, pozytywny wynik testu wystarczy.

Testy antygenowe, tak zwane “szybkie”, nie są akceptowane.

- Podróżujący nie mogą mieć żadnych objawów.

- Każdy podróżny musi wypełnić formularz na stronie lub w aplikacji ArriveCAN. Należy zrobić to w przeciągu 72 h przed przylotem do Kanady. ArriveCAN wymaga od nas przedstawienia dokumentów, certyfikatu szczepienia, a także planu ewentualnej kwarantanny.

- Na miejscu możesz zostać wylosowany/a do wykonania szybkiego testu.

UWAGA - Polacy od 2012 roku mogą wjechać do Kanady bez wizy. Natomiast musimy zarejestrować chęć podróży w eTA (Electronic Travel Authorization). Formularz można wypełnić w języku angielskim lub francuskim, a koszt autoryzacji to 7 dolarów kanadyjskich. Na decyzję czeka się zazwyczaj kilka minut i wydawana jest na pięć lat. Jest to ważny proces, o którym nie można zapomnieć. Za wyższą opłatą, możemy skorzystać ze stron pośredników i wypełnić formularz po polsku.

Podróż z niezaszczepionymi dziećmi

Do Kanady można wjechać z dziećmi, które nie są zaszczepione. Nowe zasady określają jednak konkretne limity wieku i jeśli planujemy podróż, ważne jest zapoznanie się z tymi informacjami.

Od 9 sierpnia niezaszczepione dzieci poniżej 12 roku życia, które wjeżdżają do Kanady z zaszczepionymi rodzicami, są zwolnione z kwarantanny. Przez 14 dni natomiast należy obserwować dziecko i nie można posłać go do szkoły lub przedszkola w tym czasie.

Niezaszczepione dzieci w wieku 12-17 lat również mogą wjechać do Kanady, natomiast nie są zwolnione z 14-dniowej kwarantanny. 

Każde dziecko (z wyjątkiem tych poniżej 5 roku życia) jest zobowiązane do wykonania testu pierwszego i ósmego dnia pobytu w Kanadzie.

Kanada - program szczepień i przepustki sanitarne

W Kanadzie jest wysoki współczynnik zaszczepionych obywateli. Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem przepustek sanitarnych, które pozwolą ludziom uczestniczyć w imprezach masowych, a także swobodnie poruszać się między prowincjami. Na razie, to prowincje odpowiadają za wdrażanie takich rozwiązań.

Dwie z prowincji Kanady, Manitoba i Nowa Szkocja zapowiedziały, że planują wprowadzić programy pilotażowe dla przepustek sanitarnych. Jak wszędzie, jest to temat dość kontrowersyjny.

Do tej pory, w liczącej niecałe 38 milionów mieszkańców Kanadzie, podano blisko 54 miliony dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Oznacza to, że około 68% Kanadyjczyków jest już w pełni zaszczepiona, a 74% przyjęło chociaż jedną dawkę szczepionki.

Najbardziej aktualnych informacji należy szukać na stronie Ambasady Kanady w Polsce, bądź na stronie polskiego MInisterstwa Spraw Zagranicznych.

Jan KietlińskiAutor

Jestem byłym studentem stosunków międzynarodowych na Uczelni Łazarskiego. Interesują mnie tematy sfery społecznej i kulturowej. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe zwyczaje i tradycje, pasjonuje mnie lokalny folklor. Odwiedziłem ponad 40 krajów i uważam się za obywatela świata. Płynnie władam językiem angielskim i rosyjskim, a w planie mam naukę kilku języków skandynawskich.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jan.kietlinski@wtv.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Cimmerian praetor - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Pustki na półkach, problemy z dostawami. Brytyjczycy mają duży problem

Czytaj więcej >
(screen) Twitter/La_SER

Świat

Kościół spłonął na oczach wiernych. Przerażające sceny w Hiszpanii

Czytaj więcej >
Koniec wyborów w Niemczech

Świat

Zamknięto lokale wyborcze w Niemczech. Exit poll: nie ma jednoznacznego zwycięzcy

Czytaj więcej >
Pexels/Kindel Media

Świat

Zagrzeb. Ojciec zabił troje dzieci i próbował popełnić samobójstwo

Czytaj więcej >
Pixabay/zandy126 - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Włochy. Ksiądz ukradł pieniądze z tacy. Wydał je na używki i seks

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Świat

Białoruś. Na okładce magazynu pojawił się wizerunek Andrzeja Duda z wąsami Hitlera

Czytaj więcej >