wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Od czwartku ponowna powszechna kwarantanna w Chile. Ważne informacje dla turystów

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Chociaż wydawać by się mogło, że Chile w związku z masową akcją szczepień szybko będzie mógł wrócić do względem normalności, to rzeczywistość okazała się gorsza. Rząd w związku z ponownym masowym wzrostem zakażeń zdecydował się na ponowne wp

  • Sebastian Pinera, prezydent Chile, zdecydował na ponowne objęcie kraju powszechną kwarantanną

  • Od soboty 27 marca cofnięte zostają również pozwolenia na przemieszczanie się między poszczególnymi miejscowościami, czy prawem do migany stałego pobytu zamieszkania

  • Cofnięcie tych pozwoleń obejmuje również okres świąteczny

  • Chile zaszczepiło obiema dawkami ponad 2,9 mln z 19 mln obywateli, jednak trwające lato oraz odwiedziny turystów spowodowały w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrost zakażeń o ponad 36 proc.

Regiony Chile, które łącznie zamieszkuje 13 milionów z 19 milionów obywateli kraju, objęte zostaną ostrzejszymi restrykcjami. Kraj liczyć się musi z powszechną kwarantanną.

Między godziną 22 wieczorem, a 5 rano nikt w Chile nie może opuszczać domu. Dodatkowo regionalne obostrzenia są jeszcze ostrzejsze. To decyzja, która jest odpowiedzią na ponowny atak wirusa SARS-CoV-2.

Koronawirus na świecie: Chile wprowadza lockdown

Sytuacja w Chile stała się niebezpieczna i nikt nie ukrywa, iż jest to zaskoczenie z racji, iż jeszcze w połowie miesiąca to właśnie Chile zaszczepiło obiema dawkami 2,9 miliona mieszkańców, co dało mu piąte miejsce pod tym względem na całym globie.

Niestety lato, które obecnie trwa na drugiej półkuli oraz fakt, że turystyczne regiony to również te miejsca, gdzie mieszka blisko 70 proc. populacji kraju spowodowały, że ponownie zaczęto notować wzrost zakażeń koronawirusem. Sebastian Pinera, prezydent i jednocześnie kierujący działaniami rządu Chile, podjął decyzję, że wraca powszechna kwarantanna.

Obecne wydarzenia nazywane są przez lokalną prasę najgorszym momentem całej pandemii. Tylko w ciągu dwóch tygodni zanotowano wzrost zakażeń o 36 proc. W kraju liczącym 19 milionów mieszkańców w związku z zakażeniem SARS-CoV-2 zmarło ponad 22 tys. ludzi.

Jakie obostrzenia wprowadza chilijska władza?

Okazuje się, że w najludniejszych miejscach kraju, czyli m.in. stolicy Santiago de Chile, czy turystycznych O’Higgins, Los Lagos, Concepcion, czy Coquimbo już od tego weekendu nie będzie możliwe poruszanie się ulicami bez właściwego dokumentu, który do tego uprawnia. To jednak nie koniec kroków, jakie podjęło Chile.

Dodatkowo zdecydowano, iż wydane już zezwolenia na to, by zmienić miejsce stałego pobytu — zostaną unieważnione. Również te obostrzenia wejdą w życie 27 marca. Najbardziej dotkliwe może okazać się to, iż w kraju, gdzie ponad 90 proc. mieszkańców deklaruje wiarę katolicką, podjęto decyzje o tym, iż również postanowienia pozwalające na migrowanie między miejscowościami w weekendy oraz nadchodzące święta: tracą swoją ważność.

Polskie MSZ ostrzega i informuje o obostrzeniach w Chile

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapoznać się można z komunikatami resortu dotyczących podróży do innych krajów. W przypadku Chile przeczytać możemy, iż „nie przestrzeganie kwarantanny wiążę się z grzywną min. 2,5 miliona peso chilijskich. Jeśli złamanie przepisu będzie miało znamiona przestępstwa, prokuratura zostanie powiadomiona o wszczęciu dochodzenia karnego, które może zakończyć się dodatkowymi karami”.

Turyści muszą być świadomi tego, iż po przylocie do kraju skierowani zostaną na obowiązkową kwarantannę w hotelu trwającą 10 dni z możliwości skrócenia po dniach 7 w przypadku otrzymania negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa. Przy samym wjeździe do kraju również konieczne jest okazanie dokumentów potwierdzających wykonanie badania w przeciągu ostatnich 72 godzin.

Polskie MSZ informuje dodatkowo, iż turyści zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia opiewającego na kwotę minimum 30 tys. dolarów amerykańskich. Kwota ta ma pokrywać ewentualne koszty leczenia w związku z zachorowaniem na COVID-19.

Resort zaleca również śledzenie chilijskich stron rządowych, gdzie można zapoznać się z konkretnymi obostrzeniami, jakie tamtejsze władze wprowadzają. Jest to o tyle ważne, że w niektórych regionach restrykcje są zaostrzone.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Interia / www.gov.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
JAKUB ORZECHOWSKI / SE /East News

Świat

Niemcy będą wymagali testów od niezaszczepionych podróżnych. Nowe zasady od 1 sierpnia

Czytaj więcej >