wtv.pl > Polska > Późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie. Jest pełna lista obostrzeń
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:28

Późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie. Jest pełna lista obostrzeń

wtv
WTV.pl
  • Dziś w nocy w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało nowe rozporządzenie dotyczące przeciwdziałania zakażeniom koronawirusem

  • Zgodnie z treścią już od 28 grudnia Polaków czekają nowe obostrzenia

  • Oficjalnie potwierdzono wprowadzenie zakazu przemieszczania się w noc sylwestrową

W nocy opublikowano rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeń. Przygotujcie się na to, że już po świętach w życie wejdzie szereg nowych ograniczeń. Zakaz przemieszczania się w sylwestra również został już oficjalnie potwierdzony. 

Nowe obostrzenia oficjalnie wprowadzone

17 grudnia odbyła się konferencja ministra zdrowia i premiera, na której zapowiedziano zamiar ponownego wprowadzenia lockdownu na terenie kraju. Choć politycy obozu rządzącego zarzekali się, że o drugim "zamrożeniu gospodarki" nie ma już mowy, ostatecznie oceniono, że sytuacja jest zbyt krytyczna, by ją zlekceważyć.  

Tym razem nie posłużono się słowem "lockdown", a określeniem "narodowa kwarantanna", ale reakcja opinii publicznej sprawiła, że i z niego wkrótce zaczęto się wycofywać. Bądź co bądź, niezależnie od tego, jakim mianem nazwiemy sytuację, już po świętach czeka nas szereg nowych ograniczeń w handlu, usługach, a nawet w przemieszczaniu się. 

Obostrzenia mają obowiązywać już od 28 grudnia, a wstępnie potrwają do 17 stycznia przyszłego roku. Na połowę przyszłego miesiąca rząd zaplanował rozpoczęcie procesu szczepień przeciwko koronawirusowi.

Przepisy zostały już oficjalnie zatwierdzone, a dziś w nocy rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeń zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wygląda więc na to, że mimo sprzeciwu Rzecznika Praw Obywatelskich, już wkrótce przygotować musimy się na zmiany w naszym codziennym funkcjonowaniu. 

Co ulegnie zmianie? 

Przede wszystkim czeka nas ograniczenie w handlu i usługach. Rozporządzenie dotyczy m. in. galerii handlowych, w których to zamkniętych pozostanie większość lokali. Wciąż będziemy mogli jednak dokonywać zakupów w działających tam sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach, zoologicznych, meblowych, budowlanych i księgarniach. Czynne będą także punkty usług telekomunikacyjnych. 

W ośrodkach handlowych przekraczających 2000 mkw. wciąż będzie można skorzystać też z punktów pocztowych, medycznych, optycznych, czy ślusarskich. Otwarte pozostaną też salony fryzjerskie, a także pralnie. 

Od 28 grudnia do 17 stycznia nastąpi także ograniczenie działalności hoteli, z których korzystać będą mogli jedynie medycy, kierowcy transportu drogowego, załogi samolotów, czy pacjenci. Funkcjonować będą mogły wciąż także hotele robotnicze. 

Zamknięte pozostaną wszelkie ośrodki związane z rozrywką, rekreacją, a także fitness, oprócz tych, przeznaczonych dla pacjentów lub członków kadry narodowej polskich związków sportowych. Punkty gastronomiczne, podobnie jak do tej pory, mogą działać wyłącznie z dostawą lub na wynos.  

Oficjalnie uregulowany został także zakaz przemieszczania się między godz. 19.00 31 grudnia, a 6.00 rano dnia następnego, z wyłączeniem czynności zawodowych i służbowych oraz "zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego". 

Całość rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie "ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii", możecie przeczytać na oficjalnej stronie Dziennika Ustaw.

Źródło: radiozet.pl, dziennikustaw.gov.pl

Powiązane