wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Już dziś w życie wchodzą nowe obostrzenia. Lepiej się przygotować

3 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia wprowadza dziś nowe obostrzenia dla stref żółtych oraz czerwonych. Wirus najwyraźniej nie zamierza bowiem zwalniać, a liczba zakażonych stale rośnie. Niewykluczone, że tak oto rozpoczyna się spodziewana druga fala epidemii.

Codzienne raporty Ministerstwa Zdrowia nie dają niestety zbytnich powodów do radości. Liczba zakażeń każdej doby przekracza obecnie 2 tysiące, a wynik ten stale rośnie. W opublikowanym o godzinie 10:30 komunikacie przedstawiciele resortu poinformowali o 2367 pozytywnych testach na obecność koronawirusa. W wyniku zakażenia minionej doby zmarły 32 osoby. Począwszy od 3 października, na terenie żółtych i czerwonych stref obowiązywać zaczną zatem nowe restrykcje i ograniczenia.

Nowe obostrzenia Ministerstwa Zdrowia

Od dzisiaj strefa czerwona obejmie 16 powiatów, a także miasto Sopot, przypomina Wirtualna Polska. W strefie żółtej znajduje się z kolei 28 powiatów oraz miasta: Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin. Dodatkowe 10 powiatów i 7 miast (Warszawa, Włocławek, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Suwałki, Słupsk i Mysłowice) znajdują się na liście terenów zagrożonych wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń.

Nowe zasady, które od soboty obowiązywać będą w najmocniej dotkniętych wirusem czerwonych strefach, mówią m.in. o zakazie organizacji targów czy kongresów. We wspomnianych powiatach oraz mieście Sopot obowiązuje ponadto zakaz wydarzeń kulturalnych, a wydarzenia sportowe odbędą się bez udziału publiczności. W przypadku lokali gastronomicznych limit mówi o jednej osobie na metr kwadratowy. Na siłowni znajdować może się jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, a dopuszczalną widownię w kinach zmniejszono do 25 proc. pojemności sali. W przestrzeni publicznej konieczne jest zasłanianie nosa oraz ust.

Utrudnień w codziennym funkcjonowaniu nie unikną również mieszkańcy terenów, które znalazły się w strefie żółtej. Pojemność sal kinowych zmniejszono do 25 proc., na siłowni przebywać może jedna osoba na 7 metrów kwadratowych, a limit gości na weselach to obecnie 100 osób. Stadiony w trakcie wydarzeń sportowych będą mogły być wypełnione w 25 proc. Niewykluczone, że w strefach żółtych już niedługo również obowiązywał będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Termin nie jest jednak znany. Jak wskazuje WP, projekt rozporządzenia jest obecnie przygotowywany.

W całym kraju nadal obowiązuje konieczność noszenia maseczek w pojazdach transportu publicznego oraz w miejscach publicznych, w których niemożliwe jest utrzymanie 1,5-metrowego dystansu. Nowe obostrzenia mają za zadanie wspomóc szpitalu w walce z epidemią. Coraz częściej pojawią się głosy, że liczba osób podłączonych pod respiratory każdego dnia rośnie.

Źrodło: Twitter/Ministestwo Zdrowia / WP

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >