Objawy zakażenia, o których rzadko się mówi. Nie tylko kaszel i gorączka. Policja.plŹródło: Policja.pl
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 16 Marca 2020

Objawy zakażenia, o których rzadko się mówi. Nie tylko kaszel i gorączka

Objawy zakażenia SARS-Cov-2 nie będą występowały u wszystkich osób, a u 80% nie będzie wymagana nawet hospitalizacja. Nie zmienia to faktu, że wirus pozostaje bardzo niebezpieczny, szczególnie dla osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe. Jakie symptomy powinny wzbudzić nasz niepokój?

Kilka dni temu Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2, zakazano zgromadzeń publicznych i zamknięto liczne placówki, takie jak restauracje czy bary.

Szaleństwo w klinikach weterynaryjnych. Ludzie chcą masowo usypiać swoje zwierzętaSzaleństwo w klinikach weterynaryjnych. Ludzie chcą masowo usypiać swoje zwierzętaCzytaj dalej

Trwa również szeroko zakrojona akcja informacyjna. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny starają się uświadamiać Polki i Polaków na temat możliwych działań ochronnych. Póki co działają skutecznie a dowodem tego stanu rzeczy pozostają wyludnione ulice i fotografowane od czasu do czasu zdjęcia kolejek, w których zachowujemy odpowiedzialną odległość. Instytucje starają się również dokładnie tłumaczyć, jakie symptomy powinny budzić nasz niepokój.

Objawy zakażenia SARS-Cov-2: Co mówią strony rządowe i WHO?

Słusznie przyjęło się, że najczęstsze objawy COVID-19, to gorączka i kaszel. Jest to bowiem ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Z tego względu jednym z najważniejszych zaleceń WHO w dobie pandemii jest rezygnacja z palenia papierosów. Dwie pierwsze ofiary wirusa w Polsce zmarły na skutek niewydolności oddechowej.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ratownicy medyczni zamówili jedzenie. Na paragonie czekała na nich niespodzianka, poruszające
2. Dwie osoby zerwały kwarantannę. Prokuratura wszczęła śledztwo, grozi im osiem lat więzienia

COVID-19 wiąże się jednak jeszcze z kilkoma innymi objawami. Jak czytamy na stronie WHO wraz z gorączką i kaszlem często występuje zmęczenie. Rzadziej: bóle mięśni, gardła, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar a nawet biegunka.

Osoby podejrzewające u siebie objawy choroby powinny niezwłocznie skontaktować się z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną. Ich wykaz znajdziemy pod tym linkiem. Uruchomiono również specjalną infolinię - pod numerem 800 190 590 zasięgnąć możemy wszystkich niezbędnych informacji na temat wirusa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bartosz Bereszyński zarażony wirusem. Piłkarz zdradził jak się czuje
  2. Polaków czekają kolejne ograniczenia. Rząd bierze się za ruch między miastami
  3. Ważna decyzja premiera Morawieckiego. Nowe obostrzenia w ruchu między miastami zostają dziś wprowadzone
  4. Tragiczny apel polskiej lekarki. "Wszystkiego nam brakuje, jest nas dramatycznie mało"
  5. Bardzo niepokojące doniesienia. Minister zdrowia ujawnił, jakiej liczby zakażonych musimy się spodziewać w tym tygodniu
  6. Połączenia wewnątrz Polski zawieszone. Samoloty nie polecą, premier podjął decyzję