wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jarosław Kaczyński zachwycony Danielem Obajtkiem. Potok komplementów

29 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W wywiadzie udzielonym telewizji wPolsce.pl prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz wicepremier Jarosław Kaczyński nie szczędził pochwał prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi, o którym ostatnio zrobiło się głośno ze względu na przejęcie przez niego g

  • W grudniu ubiegłego roku PKN Orlen przejęło spółkę Polska Press

  • Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został "Człowiekiem Wolności" 2020 tygodnika "Sieci"

  • Jarosław Kaczyński chwali Obajtka w wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl

W wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl - wydawanej przez spółkę Fratria, do której należy poza tym między innymi portal wPolityce.pl i tygodnik "Sieci" - prezes PiS Jarosław Kaczyński komentował głośny w ostatnim czasie zakup przez PKN Orlen grupy wydawniczej Polska Press odpowiadającej za szereg drukowanych i internetowych mediów lokalnych w całej Polsce. 

- Uważam, że to jedna z najlepszych wiadomości, którą usłyszałem w ciągu ostatnich lat. To pierwszy krok w drugą stronę. My pozbawiliśmy się w wielkiej mierze mediów na rzecz czynników poza polskich, głównie niemieckich, z ogromną stratą dla naszej suwerenności. Już nie jako państwa, ale jako naród i z ogromnymi stratami w innych dziedzinach - mówił Kaczyński w wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl przywoływanym przez portal money.pl.

Zdaniem Kaczyńskiego w latach 90. kontrolowane przez zagranicznych - przede wszystkim niemieckich - przedsiębiorców media odegrały kluczową rolę w demoralizowaniu polskiej młodzieży. - I to takim demoralizowaniu najbardziej można powiedzieć wulgarnym, prymitywnym - mówił prezes PiS.  

Tej tendencji miałaby się przeciwstawiać repolonizacja mediów, której elementem byłoby właśnie przejęcie kluczowych mediów lokalnych, docierających do setek tysięcy czytelników, przez kontrolowaną przez Skarb Państwa spółkę PKN Orlen.

Kaczyński wychwala Obajtka

Prezesem PKN Orlen jest Daniel Obajtek, a temat jego rzekomych zalet i talentów wypłynął w wywiadzie Kaczyńskiego dla telewizji wPolsce.pl także w kontekście przyznania Obajtkowi tytułu "Człowieka Wolności" 2020 przez tygodnik "Sieci".

Zdaniem Kaczyńskiego Obajtek jest "nadzieją" dla Polski.  - Uważam, że kapituła nagrody świetnie wybrała, oczywiście także czytelnicy - stwierdził prezes PiS, zachwalając talent organizacyjny Obajtka i jego "łatwość podejmowania decyzji i to celnych decyzji, słusznych decyzji".

Na tym jednak pochwały Kaczyńskiego dla Obajtka się nie kończą. - Tutaj, można powiedzieć, w tym naszym zbiorze różnego rodzaju osób, które mają kwalifikacje do tego, żeby zrobić dla społeczeństwa w szerszym tego słowa znaczeniu coś dobrego, on jest taką bardzo wyróżniającą się postacią. Nie chcę tutaj używać określenia "gwiazda", bo to może w tym kontekście nie najlepsze określenie, ale naprawdę człowiek niezwykły - przywołuje kolejny fragment wywiadu Kaczyńskiego dla telewizji wPolsce.pl portal gazeta.pl.

Z wypowiedzi Kaczyńskiego wynika, że prezes PiS przypisuje Obajtkowi także zdolności przywódcze. - Ma ogromne możliwości, ma niezwykłą determinację i coś takiego, co daje pan Bóg, a co trudno zdefiniować. Aurę, która pozwala mu ludzi mobilizować, jednoczyć wokół jakiegoś celu - czytamy słowa Kaczyńskiego przywoływane przez portal gazeta.pl.

Przypomnijmy, że informacje o zakupie spółki Polska Press przez PKN Orlen pojawiły się w grudniu ubiegłego roku. Jak podaje gazeta.pl, do Polski Press należy około 20 gazet lokalnych i 500 portali internetowych. Według opozycji transakcja ta jest zamachem na wolność prasy, z kolei obóz rządowy postrzega to jako krok ku repolonizacji mediów i odzyskiwaniu przez Polskę suwerenności.

Źródło: onet.pl, money.pl, gazeta.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >