wtv.pl > Gospodarka > O ile wzrosną emerytury w 2022 roku? Dobre wiadomości dla emerytów
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:04

O ile wzrosną emerytury w 2022 roku? Dobre wiadomości dla emerytów

Waloryzacja
Pixabay/beejees - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomo już, o ile wzrosną emerytury w 2022 roku. Informację potwierdził wiceminister finansów, Sebastian Skuza. Już od marca seniorzy mogą liczyć na podwyżki.

Optymistyczne wiadomości oznaczają, że będzie to najwyższa waloryzacja od lat, jak przekonuje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Optymistyczne wiadomości ws. emerytur. Wysoka waloryzacja

Z zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że wiadomo już, na jakim poziomie ustalona będzie przyszłoroczna waloryzacja emerytur.

Jej poziom miał odpowiadać wskaźnikowi inflacji i zazwyczaj ogłaszany był pod koniec roku. Liczby podane w projekcie budżetu, który przyjęto we wtorek są na razie orientacyjne.

- W projekcie budżetu na 2022 r. zapisany został wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w wysokości 104,89 proc., a waloryzacja zaplanowana jest na 1 marca 2022 r. - mówił.

Taki wskaźnik byłby najwyższym wskaźnikiem waloryzacji w historii. Eksperci sądzą, że waloryzacja na pewno nie osiągnie niższego progu.

- Zakładając ze MF bardzo ostrożnie szacuje waloryzację emerytur, to już śmiało można powiedzieć, że przekroczy ona 5%. Myślę, że może być w okolicy 105.5%. Najwyższa waloryzacja od wielu lat. Chociaż jej finalną wysokość poznamy na początku roku - pisał na swoim Twitterze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Cele waloryzacji

Celem waloryzacji emerytalnej jest nadrobienie strat, jakie ponosili każdego roku emeryci w związku z inflacją. Dzięki waloryzacji otrzymują oni kwoty, które pozwolą im w dalszym ciągu na zakup tych samych produktów i leków.

Waloryzacja obliczana jest na podstawie rocznego wskaźnika inflacji, który znany jest w styczniu. Zwaloryzowane emerytury przyznawane są emerytom od 1 marca.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wtv.pl, wp.pl zdjęcie główne: Pixabay/beejees - zdjęcie ilustracyjne