NIL apeluje o zmianę prawa w sprawie karania za błędy medyczne.. (zdj. il.) pixabay/sasint
Źródło: (zdj. il.) pixabay/sasint
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 14 Lipca 2020

Drastyczne zaostrzenie kar za błędy medyczne. NIL chce natychmiastowej zmiany prawa, ministerstwo nie odpuszcza

NIL apeluje o zmianę prawa w sprawie karania za błędy medyczne, które zostało zaostrzone w zapisie dopisanym do tarczy antykryzysowej. Naczelna Izba Lekarska wystosowała w tej sprawie pismo do ministra sprawiedliwości. "Nieumyślny błąd lekarski nie może być traktowany jak pobicie, użycie broni palnej czy działanie w zorganizowanej grupie przestępczej".

Przypomnijmy, że w związku z ustawą o tzw. tarczy 4.0 rząd niejako przemycił zmiany dotyczące artykułu 37 Kodeksu Karnego, czym zaostrzono kary m.in. za popełnione błędy medyczne. Odbierają one sądowi możliwość zastosowania kary grzywny i wymuszają częstsze zasądzanie kary więzienia.

NIL apeluje do ministra sprawiedliwości

Zdecydowany sprzeciw wobec decyzji rządzących wyrazili przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej. Szczegóły apelu NIL przytacza portal rmf24.pl. Jak czytamy, samorząd lekarski postuluje o dopisanie paragrafu, który umożliwia zmianę umożliwiającą sądowi stosowania kary innej niż pozbawienie wolności.

– Ostre karanie prowadzi do ukrywania błędów – nawet tych nieumyślnych –  wskazuje cytowany przez RMF FM Łukasz Jankowski, szef warszawskiej izby lekarskiej. – Dziś, kiedy mówimy o penalizacji błędów medycznych, to tak naprawdę dajemy jasny sygnał: jeżeli pracownik medyczny zgłosi błąd i będzie chciał naprawiać system, to za to będzie ukarany. Nie tędy droga – stwierdza.

Samorząd lekarski proponuje zatem zasądzania wypłaty odszkodowań w związku z błędami medycznymi. Apel zakłada ponadto brak orzekania o winie, co umożliwiłoby możliwie szybkie otrzymanie rekompensaty przez pacjenta i umożliwienie sprawniejszej eliminacji błędów, podaje serwis.

Źródło: rmf24.pl