wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Drastyczne zaostrzenie kar za błędy medyczne. NIL chce natychmiastowej zmiany prawa, ministerstwo nie odpuszcza

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

NIL apeluje o zmianę prawa w sprawie karania za błędy medyczne, które zostało zaostrzone w zapisie dopisanym do tarczy antykryzysowej. Naczelna Izba Lekarska wystosowała w tej sprawie pismo do ministra sprawiedliwości. "Nieumyślny błąd lekarsk

Przypomnijmy, że w związku z ustawą o tzw. tarczy 4.0 rząd niejako przemycił zmiany dotyczące artykułu 37 Kodeksu Karnego, czym zaostrzono kary m.in. za popełnione błędy medyczne. Odbierają one sądowi możliwość zastosowania kary grzywny i wymuszają częstsze zasądzanie kary więzienia.

NIL apeluje do ministra sprawiedliwości

Zdecydowany sprzeciw wobec decyzji rządzących wyrazili przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej. Szczegóły apelu NIL przytacza portal rmf24.pl. Jak czytamy, samorząd lekarski postuluje o dopisanie paragrafu, który umożliwia zmianę umożliwiającą sądowi stosowania kary innej niż pozbawienie wolności.

– Ostre karanie prowadzi do ukrywania błędów – nawet tych nieumyślnych –  wskazuje cytowany przez RMF FM Łukasz Jankowski, szef warszawskiej izby lekarskiej. – Dziś, kiedy mówimy o penalizacji błędów medycznych, to tak naprawdę dajemy jasny sygnał: jeżeli pracownik medyczny zgłosi błąd i będzie chciał naprawiać system, to za to będzie ukarany. Nie tędy droga – stwierdza.

Samorząd lekarski proponuje zatem zasądzania wypłaty odszkodowań w związku z błędami medycznymi. Apel zakłada ponadto brak orzekania o winie, co umożliwiłoby możliwie szybkie otrzymanie rekompensaty przez pacjenta i umożliwienie sprawniejszej eliminacji błędów, podaje serwis.

Źródło: rmf24.pl

Tagi:

RządPolska

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >