NIL apeluje o zmianę prawa w sprawie karania za błędy medyczne.. (zdj. il.) pixabay/sasintŹródło: (zdj. il.) pixabay/sasint
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 14 Lipca 2020

Drastyczne zaostrzenie kar za błędy medyczne. NIL chce natychmiastowej zmiany prawa, ministerstwo nie odpuszcza

NIL apeluje o zmianę prawa w sprawie karania za błędy medyczne, które zostało zaostrzone w zapisie dopisanym do tarczy antykryzysowej. Naczelna Izba Lekarska wystosowała w tej sprawie pismo do ministra sprawiedliwości. "Nieumyślny błąd lekarski nie może być traktowany jak pobicie, użycie broni palnej czy działanie w zorganizowanej grupie przestępczej".

Przypomnijmy, że w związku z ustawą o tzw. tarczy 4.0 rząd niejako przemycił zmiany dotyczące artykułu 37 Kodeksu Karnego, czym zaostrzono kary m.in. za popełnione błędy medyczne. Odbierają one sądowi możliwość zastosowania kary grzywny i wymuszają częstsze zasądzanie kary więzienia.

TVN ujawnia treść listu od sondażowni po wyborach. Polsat i TVP miały otrzymać taki samTVN ujawnia treść listu od sondażowni po wyborach. Polsat i TVP miały otrzymać taki samCzytaj dalej

NIL apeluje do ministra sprawiedliwości

Zdecydowany sprzeciw wobec decyzji rządzących wyrazili przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej. Szczegóły apelu NIL przytacza portal rmf24.pl. Jak czytamy, samorząd lekarski postuluje o dopisanie paragrafu, który umożliwia zmianę umożliwiającą sądowi stosowania kary innej niż pozbawienie wolności.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Monika Olejnik nie wytrzymała i podsumowała w ostrych słowach Jacka Kurskiego. Sytuacja, jakiej nie było
2. Minister finansów zgadza się na nowy podatek. Ujawnił już nawet, kiedy opłata wejdzie w życie

– Ostre karanie prowadzi do ukrywania błędów – nawet tych nieumyślnych –  wskazuje cytowany przez RMF FM Łukasz Jankowski, szef warszawskiej izby lekarskiej. – Dziś, kiedy mówimy o penalizacji błędów medycznych, to tak naprawdę dajemy jasny sygnał: jeżeli pracownik medyczny zgłosi błąd i będzie chciał naprawiać system, to za to będzie ukarany. Nie tędy droga – stwierdza.

Samorząd lekarski proponuje zatem zasądzania wypłaty odszkodowań w związku z błędami medycznymi. Apel zakłada ponadto brak orzekania o winie, co umożliwiłoby możliwie szybkie otrzymanie rekompensaty przez pacjenta i umożliwienie sprawniejszej eliminacji błędów, podaje serwis.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?
  2. Agata Duda mówi, że zamiast z mediami, rozmawia z Polakami. Co przez ostatnie 5 lat zrobiła pierwsza dama?
  3. Hanna Lis publicznie i wulgarnie obraziła księdza, nie wytrzymała. Duchowny odpowiedział, wcale nie lepiej
  4. Agata Duda zaatakowała dziennikarza. Właśnie odpowiedział jej w bolesny sposób
  5. Bosak w II turze nie poparł oficjalnie żadnego z kandydatów. Ale już w czerwcu dał do zrozumienia, na kogo zagłosuje
  6. Łukasz Szumowski zabrał głos tuż po wyborach. Chodzi o epidemię

Źródło: rmf24.pl