Niewielu o nich pamięta. Tego dnia 77 lat temu naziści dokonali zagłady na ludności romskiej
2 sierpnia 1944 roku naziści przystąpili do likwidacji Zigeunerlager (obozu cygańskiego) w Auschwitz-Birkenau. W wyniku tego działania zginęło niemal 3000 Romów.
Masowa eksterminacja Romów rozpoczęła się jeszcze w 1941 roku. Uznawani byli za "nieczystych rasowo" i "aspołecznych".
Dziś rocznica likwidacji tzw. obozu cygańskiego w Auschwitz-Birkenau. Niszczono ich jednak od dawna
Podobnie jak ludność żydowska w Niemczech w czasach III Rzeszy, również Romowie podlegali ustawom dyskryminacyjnym , które nakładały na nich m.in. zakaz przemieszczania się i nakaz rejestracji.
5 tys. niemieckich Romów osadzono jesienią 1941 roku w łódzkim getcie , a potem zamordowano w pierwszym w obozie w Kulmnof.
W 1943 roku, na rozkaz Himmlera, Romów osadzono w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Pochodzili oni z różnych krajów - Niemiec, Austrii, Czech i Polski, Francji, Holandii, Jugosławii, Belgii, ZSRR, Litwy i Węgier. Utworzono dla nich specjalną sekcję obozową, w której panowały okropne warunki.
Romowie w obozie byli oznaczani brązowym trójkątem. Większość z nich zmarła z powodu chorób. Na wielu z nich eksperymentował znany ze swoich straszliwych działań dr Mengele.
Protektoraty niemieckie współpracowały przy wywozie Romów do obozów. Zsyłkę organizowały m.in. Protektorat Czech i Moraw, tworząc własne, mniejsze obozy Lety i Hodonin. Węgrzy i Rumuni przekazali Niemcom od 30 tys. do nawet 70 tys. Romów. Rumunia zorganizowała ponadto własny obóz w Transnistrii, w którym osadzonych zostało 25 tys. Romów, z czego 11 tys. zginęło. Podobne praktyki pojawiły się też w Chorwacji, gdzie ustasze uwięzili w obozie Jasenovac Romów wraz z Serbami. Nieznana jest dokładna liczba ich zgonów, ale wiadomo, że liczy się je w dziesiątkach tysięcy. Chorwaci przekazali nazistom 26 tys. Romów. Mniej konsekwentną politykę prowadziła Pierwsza Republika Słowacka, organizując łapanki tylko co jakiś czas i potem zaprzestając podobnej polityki.
Pamiętajmy o Porajmos. 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów
2 sierpnia 1944 ROKU Niemcy rozpoczęli usuwanie Zigeunerlager, czyli tzw. obozu cygańskiego. W ciągu jednej nocy zagazowano 2897 Romów . Miejscem tego zdarzenia była komora przy krematorium nr IV.
Ten dzień został ustanowiony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów .
W języku Romów ich zagładę nazywa się Porajmos, czyli pochłonięcie . To wydarzenie dopiero od kilku lat jest pilniej śledzone przez opinię publiczną. Do dziś rodziny romskie nie doczekały się odszkodowań ze strony Niemiec.
W niektórych miejscach pojawiają się nieliczne wciąż pomniki, które są dziełem dopiero ostatnich 15 lat. Pamięć o zagładzie Romów wciąż jest bardzo płytka, ale oko na nią ma coraz większa liczba badaczy, dzięki czemu o tym zdarzeniu wiadomo coraz więcej.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Wikimedia Commons/Bundesarchiv, R 165 Bild-244-48