wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ostateczny koniec zakazu handlu w niedzielę? Wszystko wskazuje, że przepisy zostaną poluzowane

16 Marca 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Niedziele niehandlowe staną się znowu handlowymi? Co z zakazem? Czy jest szansa na to, że zostanie zniesiony albo chociaż poluzowany? Resort rozwoju tego nie wyklucza, jednak to wszystko zależy od Ministerstwa Pracy i jego decyzji. Jak deklaruje rząd wraz

Polski handel stanął teraz przed ogromnym wyzwaniem. Polacy, w obawie przed epidemią i z konieczności poddawania się domowej kwarantannie, robią coraz większe zapasy, a półki sklepowe w wielu miejscach, zwłaszcza o niektórych porach dnia - świecą pustkami. Sklepy nie nadążają z rozkładaniem nowych towarów, a rąk do pracy też jest mniej, gdyż wielu pracowników wzięło wolne, np. urlopy macierzyńskie. Niekiedy nie starcza także czasu, sprawy nie ułatwiają choćby niedziele niehandlowe. Co z nimi w obecnej sytuacji?

Niedziele niehandlowe staną się znowu handlowymi? Sklepy nie nadążają 

Jak czytamy na stronie biznes.interia.pl, resort rozwoju nie wyklucza poluzowania przepisów o zakazie handlu, ale taka decyzja wymaga zgody ze strony Ministerstwa Pracy.

Takowa zgoda byłaby przydatna, gdyż znacznie ułatwiłoby to obecną sytuację i przepływ klientów, a pracownikom sklepów wykładanie towaru i uzupełnianie półek, na których obecnie często można zauważyć braki. Krótko mówiąc - wszyscy zyskaliby jeden dzień więcej, a zatem więcej czasu.

- Problem niedostatecznej kadry w sklepach znacząco się on pogłębił. Mamy przypadki odwoływania osób z urlopów do pracy. Pracownicy skarżą się, że utrudnia się im wzięcie wolnego na dziecko - mówi Piotr Adamczak, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Biedronce.

- Nasze centra dystrybucyjne działają przez całą dobę, a dzięki wypracowanym przez lata procedurom jesteśmy gotowi na wiele scenariuszy - mówi Wojciech Józefowski, dyrektor działu logistyki Biedronki.

- Obsada nam się bardzo skurczyła, bo wielu pracowników wzięło wolne w związku z zamknięciem placówek oświatowych. Do tego dochodzi sezon grypowy - mówi właściciel butiku działającego w jednej z warszawskich galerii.

- Wiele osób wzięło wolne na dziecko. Zespół nam się znacząco skurczył. Pracownicy nie nadążają z uzupełnianiem braków na półkach, z których wszystko od razu znika - mówi pracownik sklepu sieci Carrefour.

Jeśli miałoby nie dojść do całkowitego powrotu handlu w niedzielę, to może chociaż do poluzowania przepisów. Jak powiedziała Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, pojawił się pomysł, jak usprawnić proces dystrybucji towarów do sklepów, które działają. Zasugerowano w resorcie rozwoju, by na czas walki z epidemią wróciła chociaż możliwość zatowarowania sklepów w niedzielę. Obecnie do sklepów dostarczany jest towar w poniedziałek z samego rana, tuż przed otwarciem. Jak można się domyślać, to za mało czasu, by wypełnić wszystkie pustki, jakie powstały w marketach po wzmożonych zakupach i uzupełnić braki na półkach. Dodatkowo brakuje rąk do pracy - do rozkładania tego towaru. Mało tego, niektórzy pracownicy żalą się z jednej strony na brak czasu, z drugiej zaś ewidentnie nie przypadł im także do gustu pomysł rozkładania towaru w niedzielę. - To straszne. Jest nas mało, mamy więcej pracy, a teraz będziemy tyrać jeszcze w niedziele - skarży się sprzedawca Biedronki.

Decyzja o poluzowaniu przepisów zgrałaby się ze społecznymi nastrojami. Kolejne, przeprowadzane w ostatnich miesiącach sondaże ujawniały, że większość z nas wolałaby móc wybrać się do sklepu przynajmniej w część niedziel.

Źródło: biznes.interia.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >