wtv.pl > Polska > Nie żyje prof. Włodzimierz Borodziej. Naukowiec do ostatnich chwil walczył z chorobą
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 12.06.2022 02:02

Nie żyje prof. Włodzimierz Borodziej. Naukowiec do ostatnich chwil walczył z chorobą

świeca
Public Domain Pictures / eloi khan

Zmarł prof. Włodzimierz Borodziej. Naukowiec związany był z Uniwersytetem Warszawskim. Zajmował się historią XX-wiecznej Europy Środkowo-Wschodniej. Przez wiele lat zmagał się z chorobą.

Naukowiec był autorem wielu cenionych publikacji.

Śmierć szanowanego profesora

Prof. Włodzimierz Borodziej urodził się w 1956 r. Z Uniwersytetem Warszawskim, na którym przez długi czas wykładał, związany był jeszcze w czasach swoich lat studenckich.

To właśnie tam studiował germanistykę i historię. Przyszłość powiązała go wkrótce z obiema dziedzinami - stał się znanym specjalistą od historii Niemiec, a także Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza dwudziestowiecznej.

Na UW wykładać zaczął już w 1978 r., a sześć lat później zdobył na uczelni tytuł doktora. W latach 1999-2002 pełnił zaś funkcję prorektora warszawskiego uniwersytetu.

Ceniony i nagradzany

Prof. Borodziej był redaktorem naczelnym serii "Polskie Dokumenty Dyplomatyczne". Oprócz tego działał jako lider rady naukowej Centrum Badań Historycznych w Berlinie.

Należał do Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, a zaledwie rok temu uhonorowano go międzynarodową nagrodą badawczą Fundacji Maxa Webera przy Kolegium Historycznym w Monachium.

Prof. Włodzimierz Borodziej zmagał się z chorobą. Zmarł w wieku 64 lat. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wyborcza.pl zdjęcie główne: Public Domain Pictures / eloi khan

Powiązane