wtv.pl > Gwiazdy > Nie żyje Andrzej Zakrzewski, reżyser teatru w Polskim Radiu
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:18

Nie żyje Andrzej Zakrzewski, reżyser teatru w Polskim Radiu

Andrzej Zakrzewski
Pixabay/ScorpionD

Nie żyje Andrzej Zakrzewski, jeden z najwybitniejszych reżyserów teatrów-słuchowisk w Polskim Radiu. Przez lata przyjaźnił się również z Gustawem Holoubkiem i Zbigniewem Zapasiewiczem. Był człowiekiem wielkiej kultury.

Zmarł w wieku 86 lat.

Zmarł Andrzej Zakrzewski, wybitny reżyser teatru Polskiego Radia

Rano 29 czerwca zmarł Andrzej Zakrzewski. Miał on ogromne zasługi dla rozwoju reżyserii słuchowisk. Przez lata specjalizował się w tej dziedzinie.

Żegnali go pracownicy Teatru Polskiego Radia, wśród których od lat funkcjonował. Samodzielnie wyreżyserował dla stacji 40 sztuk, przy kolejnych współpracował lub pisał scenariusze.

Wykształcił się na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej PWSF w Łodzi i stamtąd trafił do radia.

W ciągu życia udało mu się zdobyć dwie nagrody doceniające jego pracę i twórczość. Pierwszą z nich był otrzymany w 1980 roku Złoty Szczupak za spektakl "Zegarek", drugą zaś Grand Prix Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Bolimowie za "Kartotekę rozrzuconą".

Swój ostatni spektakl wystawił w 1998. Potem odszedł na zasłużoną emeryturę.

Współpracownicy wspominają zmarłego

Przez wielu uważany był za człowieka niezwykłej kultury, oczytania i ogłady. Przyjaźnił się z m.in. Gustawem Holoubkiem i Zbigniewem Zapasiewiczem.

- Pan Andrzej Zakrzewski to wielka kultura - ogromna znajomość literatury, przede wszystkim francuskiej. Fenomenalnie potrafił pracować nad tekstem. Z aktorem szukał zawsze dobra i piękna - pisał o nim Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Interesował się również historią, a w szczególności powstaniem warszawskim. Na kanwie tych przerażających wydarzeń wyreżyserował kilka spektakli, dokładnie oddając klimat tamtego czasu. Na razie nie poinformoano o uroczystościach pogrzebowych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wirtualnemedia.pl, wtv.pl zdjęcie główne: Pixabay/ScorpionD