wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nauka zdalna na uczelniach przedłużona. Studenci nie wrócą na uniwersytety jeszcze przez kilka miesięcy

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Nauka zdalna na uczelniach wyższych będzie obowiązywać aż do 30 września. Po tej dacie prowadzenie zajęć w trybie stacjonarnym powinno być znacznie bardziej bezpieczne dla studentów i studentek. Rozporządzenie właśnie opublikowano w Dzienniku Ustaw

Po zakończonej rekonstrukcji rządu decyzje o edukacji wyższej podejmuje Przemysław Czarnek. Resort edukacji narodowej i szkolnictwa wyższego został przekształcony w jedno ministerstwo. Jarosław Gowin, który odpowiadał między innymi za reformę szkolnictwa wyższego, objął tekę w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Tymczasem Zjednoczona Prawica wydała najnowsze postanowienie w sprawie nauki zdalnej na uczelniach. 

Nauka zdalna na uniwersytach do 30 września 2021 roku

Przepisy sanitarno-epidemiczne zawarto w rozporządzeniu w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Minister wskazał, że uczelnie i inne podmioty prowadzące to kształcenie, mogą prowadzić w ich siedzibach lub filiach zajęcia, które nie mogą być zrealizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

"W okresie od dnia 27 lutego 2021 r. do dnia 30 września 2021 r. zajęcia na studiach, studiach podyplomowych i w ramach innych form kształcenia w uczelniach nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki [...] oraz zajęcia w ramach kształcenia doktorantów w uczelniach i innych podmiotach prowadzących to kształcenie są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie danego kształcenia" - czytamy w dokumencie, podpisanym przez Przemysława Czarnka.

Zdalnie odbywać będzie się nie tylko nauka, ale też posiedzenia i obrady wszelkich organów uniwersyteckich. Wszelkie uchwały również będą podejmowania w trybie niewymagającym kontaktu fizycznego między członkami danej uczelni wyższej. 

Chodzi konkretnie o kolegia elektorów, organy kolegialne samorządu studenckiego i samorządu doktorantów, komisje stypendialne, a także organy podejmujące decyzje dotyczące nadawania stopni i tytułów naukowych. Nie przewidziano wyjątków dla żadnych grup znajdujących się w statucie danej uczelni wyższej. 

Rozporządzenie zaakceptowane przez Przemysława Czarnka jest wywołane nie tylko trwającym kryzysem epidemicznym, ale też początkiem trzeciej fali zachorowań. W ciągu jednego dnia blisko 10-12 tysięcy tekstów na obecność koronawirusa daje wynik pozytywny. Minister zdrowia nie ukrywa, że statystyki w najbliższych tygodniach nie powinny przedstawić lepszych wyników. 

Co więcej, do 26 lutego zaszczepiono ponad 3 miliony Polaków. Wciąż jest to zbyt mało na zapewnienie bezpieczeństwa i odporności zbiorowej. Postępujący proces redystrybucji preparatów daje jednak dobre prognozy. Niewykluczone, że nie będzie konieczne kolejne wydłużanie nauki zdalnej dla studentów. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Awantura w "Kropce nad i". "A zna pan Mariana Basia?"

  • Policja nie zareagowała, bo były mąż "nie połamał Katarzynie nóg". Jej piekło trwa od 5 lat

  • Hanna Lis natrafiła na filmik z Andrzejem Dudą. "Niech on już wraca na narty"

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >