nauka zdalna. Nikolay Georgiev/Pixabay
Źródło: Nikolay Georgiev/Pixabay
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 26 Lutego 2021

Nauka zdalna na uczelniach przedłużona. Studenci nie wrócą na uniwersytety jeszcze przez kilka miesięcy

Nauka zdalna na uczelniach wyższych będzie obowiązywać aż do 30 września. Po tej dacie prowadzenie zajęć w trybie stacjonarnym powinno być znacznie bardziej bezpieczne dla studentów i studentek. Rozporządzenie właśnie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Po zakończonej rekonstrukcji rządu decyzje o edukacji wyższej podejmuje Przemysław Czarnek. Resort edukacji narodowej i szkolnictwa wyższego został przekształcony w jedno ministerstwo. Jarosław Gowin, który odpowiadał między innymi za reformę szkolnictwa wyższego, objął tekę w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Tymczasem Zjednoczona Prawica wydała najnowsze postanowienie w sprawie nauki zdalnej na uczelniach. 

Nauka zdalna na uniwersytach do 30 września 2021 roku

Przepisy sanitarno-epidemiczne zawarto w rozporządzeniu w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Minister wskazał, że uczelnie i inne podmioty prowadzące to kształcenie, mogą prowadzić w ich siedzibach lub filiach zajęcia, które nie mogą być zrealizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

"W okresie od dnia 27 lutego 2021 r. do dnia 30 września 2021 r. zajęcia na studiach, studiach podyplomowych i w ramach innych form kształcenia w uczelniach nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki [...] oraz zajęcia w ramach kształcenia doktorantów w uczelniach i innych podmiotach prowadzących to kształcenie są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie danego kształcenia" - czytamy w dokumencie, podpisanym przez Przemysława Czarnka.

Były operator otwarcie opowiedział o pracy w TVN. Co na to nadawca?Były operator otwarcie opowiedział o pracy w TVN. Co na to nadawca?Czytaj dalej

Zdalnie odbywać będzie się nie tylko nauka, ale też posiedzenia i obrady wszelkich organów uniwersyteckich. Wszelkie uchwały również będą podejmowania w trybie niewymagającym kontaktu fizycznego między członkami danej uczelni wyższej. 

Chodzi konkretnie o kolegia elektorów, organy kolegialne samorządu studenckiego i samorządu doktorantów, komisje stypendialne, a także organy podejmujące decyzje dotyczące nadawania stopni i tytułów naukowych. Nie przewidziano wyjątków dla żadnych grup znajdujących się w statucie danej uczelni wyższej. 

Rozporządzenie zaakceptowane przez Przemysława Czarnka jest wywołane nie tylko trwającym kryzysem epidemicznym, ale też początkiem trzeciej fali zachorowań. W ciągu jednego dnia blisko 10-12 tysięcy tekstów na obecność koronawirusa daje wynik pozytywny. Minister zdrowia nie ukrywa, że statystyki w najbliższych tygodniach nie powinny przedstawić lepszych wyników. 

Co więcej, do 26 lutego zaszczepiono ponad 3 miliony Polaków. Wciąż jest to zbyt mało na zapewnienie bezpieczeństwa i odporności zbiorowej. Postępujący proces redystrybucji preparatów daje jednak dobre prognozy. Niewykluczone, że nie będzie konieczne kolejne wydłużanie nauki zdalnej dla studentów. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV: