wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Media obiegły informacje o kontrolach po Strajku Kobiet na nauczaniu zdalnym. Czarnek stanowczo odpowiada

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Kontrole prowadzących nauczanie zdalne przedstawicieli oświaty, którzy mieli namawiać do udziału w protestach Strajku Kobiet, miały być przeprowadzone przez kuratora oświaty i zostały zapowiedziane przez samego Przemysława Czarnka. "Nie prowad

Nowo mianowany szef Ministerstwa Edukacji i Nauki udzielił dość obszernego wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. W trakcie rozmowy poruszono przede wszystkim kwestię nauczania zdalnego, spodziewanej daty powrotu dzieci do szkół, a także protestów przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego przez Trybunał Julii Przyłębskiej.

Koniec nauczania zdalnego?

[...] epidemiolodzy i wirusolodzy doszli do wniosku, że przy 5 mln uczniów, którzy przemieszczają się codziennie do szkoły, bardzo często wraz ze swoimi opiekunami, często komunikacją zbiorową, by ograniczyć liczbę zakażeń, trzeba było wprowadzić radykalne zmiany – mówił PAP Przemysław Czarnek. Treść wywiadu przytacza serwis Radia Zet.

Minister wskazał, że tzw. ruch około oświatowy oznacza czynne uczestniczenie w życiu publicznym nawet kilkunastu milionów osób dziennie, tłumacząc tym samym wprowadzenie nauki i zdalnej i przedłużenie jej do świąt.

W poprzednich wypowiedziach polityk Prawa i Sprawiedliwości zaznaczał, że spodziewaną datą powrotu dzieci do szkół jest 18 stycznia, a zatem pierwszy poniedziałek po zakończeniu zimowych ferii, które decyzją rządzących obejmą wszystkich uczniów w tym samym okresie.

Czarnek: "To nie jest zadanie ministra"

Pytany o efektywność nauczania zdalnego i kwestię monitorowania ilości dzieci, jakie biorą udział w zajęciach, szef MEiN odparł: – To jest przede wszystkim zadanie dyrektorów i wychowawców. Jest dokładnie tak samo jak z uczniami, którzy nie przychodzą na lekcje stacjonarne. Sprawdzanie, dlaczego tak się dzieje, usprawiedliwianie nieobecności lub nieusprawiedliwienie jej, to nie jest zadanie ministra i dyrektora, tylko właśnie wychowawców i dyrektorów szkół. Są sytuacje, gdy jest to zwykłe wagarowanie.

Czarnek zapewnił, że ma świadomość, iż część nieobecności na prowadzonych formie nauki zdalnej lekcjach wynika z trudnych warunków, wymieniając przy tym brak odpowiedniego sprzętu czy dostępu do internetu. – Dlatego wprowadziliśmy możliwość organizacji nauczania zdalnego na terenie szkoły – wskazał.

Minister przekazał, że w pierwszej kolejności do placówek powrócą uczniowie klas I-III, w przypadku których nauczanie w formie zdalnej stwarza najwięcej problemów, dzieci z klas VIII oraz maturzyści.

Wulgarne zachowania, niegodne zawodu nauczyciela

Najszerzej komentowanym fragmentem rozmowy jest jednak kwestia zapowiedzianych poprzednio przez samego Przemysława Czarnka kontroli – prowadzonych przez kuratora oświaty – tych nauczycieli, którzy mieli zachęcać uczniów do udziału w protestach.

Nie prowadzę i nie prowadziłem żadnej kontroli nauczycieli uczestniczących w wydarzeniach publicznych. Wielokrotnie o tym mówiłem. Nie neguję konstytucyjnego prawa do pokojowych manifestacji oraz wolności wyrażania poglądów nikomu, również uczniom czy nauczycielom – zapewniał szef Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Natychmiast dodał jednak: – Moim obowiązkiem było jednak natychmiastowe reagowanie na informacje, które otrzymywaliśmy, czyli to, że były w kraju incydenty – podkreślam incydenty – że nauczyciele, w sposób wulgarny, zachowywali się na manifestacjach czy namawiali uczniów podczas lekcji do udziału w nielegalnych zgromadzeniach.

Polityk wskazał, że podobne zachowanie w dobie pandemii to "skrajna nieodpowiedzialność" i stwarzanie niebezpieczeństwa dla uczestników oraz "pośrednio wszystkich Polaków". – Nie da się przejść wobec tego w sposób obojętny. Przecież te wulgarne zachowania podczas protestów są niegodne zawodu nauczyciela – zaznaczył Czarnek.

"Biedni ludzie"

Komentując ostatnie protesty pod siedzibami MEiN, minister wskazał: – Powtarzam, nikomu nie odbieram wolności i prawa do wyrażania swoich opinii.

Dodał jednak, że choć manifestanci żądają wolności, w jego opinii jest to wolność bez odpowiedzialności. – To anarchia. Przywoływane są moje wypowiedzi wyrwane z kontekstu. Nadinterpretowuje się te wypowiedzi, wymyśla niestworzone rzeczy, budując swoją narrację, tak jak czynił to ostatnio marszałek Michał Kamiński – żenujący spektakl manipulacji i kłamstwa. Nic na to jednak nie poradzę, że ludzie chcą się sami kompromitować.

– Nie potrafię wytłumaczyć intencji tych osób. Biedni są. Zamiast zająć się jakąś pożyteczną pracą na rzecz dobra wspólnego robią sobie krzywdę, nie tylko wizerunkową. To trudne do wytłumaczenia – dodał Przemysław Czarnek, który funkcję ministra edukacji i nauki pełni od 19 października bieżącego roku.

źródło: PAP / radiozet.pl

Konrad Wrzesiński

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pixabay/jozefbabij

Polska

Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Czytaj więcej >
Elektrownia Rybnik

Polska

Niebezpieczeństwo w Elektrowni Rybnik. Chlor rozprzestrzenił się w pomieszczeniach, w których przebywali pracownicy

Czytaj więcej >
Wypadek

Polska

Na trasie A2 zderzyły się dwa samochody prowadzone przez obcokrajowców. Jedna z osób doznała bardzo poważnych obrażeń

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >
Pożar

Polska

Pożar budynku mieszkalnego w Piasecznie. Choć mieszkańcy przekonywali strażaków, że wszyscy opuścili budynek, w pogorzelisku odnaleziono zwęglone zwłoki

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Kraków. Nie żyje motocyklista, który zderzył się z osobówką

Czytaj więcej >