Przemysław Czarnek komentuje wprowadzenie nauczania zdalnego.. YouTube/Ministerstwo Edukacji NarodowejŹródło: YouTube/Ministerstwo Edukacji Narodowej
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 1 Grudnia 2020

Media obiegły informacje o kontrolach po Strajku Kobiet na nauczaniu zdalnym. Czarnek stanowczo odpowiada

Kontrole prowadzących nauczanie zdalne przedstawicieli oświaty, którzy mieli namawiać do udziału w protestach Strajku Kobiet, miały być przeprowadzone przez kuratora oświaty i zostały zapowiedziane przez samego Przemysława Czarnka. "Nie prowadzę kontroli nauczycieli", zapewnia minister edukacji i nauki.

Nowo mianowany szef Ministerstwa Edukacji i Nauki udzielił dość obszernego wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. W trakcie rozmowy poruszono przede wszystkim kwestię nauczania zdalnego, spodziewanej daty powrotu dzieci do szkół, a także protestów przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego przez Trybunał Julii Przyłębskiej.

Koniec nauczania zdalnego?

– [...] epidemiolodzy i wirusolodzy doszli do wniosku, że przy 5 mln uczniów, którzy przemieszczają się codziennie do szkoły, bardzo często wraz ze swoimi opiekunami, często komunikacją zbiorową, by ograniczyć liczbę zakażeń, trzeba było wprowadzić radykalne zmiany – mówił PAP Przemysław Czarnek. Treść wywiadu przytacza serwis Radia Zet.

Zaskakujące sceny w Zaskakujące sceny w "Jeden z dziesięciu". Uczestnik zaczął dyskutować z prowadzącym, Sznuk musiał interweniowaćCzytaj dalej

Minister wskazał, że tzw. ruch około oświatowy oznacza czynne uczestniczenie w życiu publicznym nawet kilkunastu milionów osób dziennie, tłumacząc tym samym wprowadzenie nauki i zdalnej i przedłużenie jej do świąt.

W poprzednich wypowiedziach polityk Prawa i Sprawiedliwości zaznaczał, że spodziewaną datą powrotu dzieci do szkół jest 18 stycznia, a zatem pierwszy poniedziałek po zakończeniu zimowych ferii, które decyzją rządzących obejmą wszystkich uczniów w tym samym okresie.

Czarnek: "To nie jest zadanie ministra"

Pytany o efektywność nauczania zdalnego i kwestię monitorowania ilości dzieci, jakie biorą udział w zajęciach, szef MEiN odparł: – To jest przede wszystkim zadanie dyrektorów i wychowawców. Jest dokładnie tak samo jak z uczniami, którzy nie przychodzą na lekcje stacjonarne. Sprawdzanie, dlaczego tak się dzieje, usprawiedliwianie nieobecności lub nieusprawiedliwienie jej, to nie jest zadanie ministra i dyrektora, tylko właśnie wychowawców i dyrektorów szkół. Są sytuacje, gdy jest to zwykłe wagarowanie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
3. Dogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożenia
4. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Czarnek zapewnił, że ma świadomość, iż część nieobecności na prowadzonych formie nauki zdalnej lekcjach wynika z trudnych warunków, wymieniając przy tym brak odpowiedniego sprzętu czy dostępu do internetu. – Dlatego wprowadziliśmy możliwość organizacji nauczania zdalnego na terenie szkoły – wskazał.

Minister przekazał, że w pierwszej kolejności do placówek powrócą uczniowie klas I-III, w przypadku których nauczanie w formie zdalnej stwarza najwięcej problemów, dzieci z klas VIII oraz maturzyści.

Wulgarne zachowania, niegodne zawodu nauczyciela

Najszerzej komentowanym fragmentem rozmowy jest jednak kwestia zapowiedzianych poprzednio przez samego Przemysława Czarnka kontroli – prowadzonych przez kuratora oświaty – tych nauczycieli, którzy mieli zachęcać uczniów do udziału w protestach.

Nie prowadzę i nie prowadziłem żadnej kontroli nauczycieli uczestniczących w wydarzeniach publicznych. Wielokrotnie o tym mówiłem. Nie neguję konstytucyjnego prawa do pokojowych manifestacji oraz wolności wyrażania poglądów nikomu, również uczniom czy nauczycielom – zapewniał szef Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Natychmiast dodał jednak: – Moim obowiązkiem było jednak natychmiastowe reagowanie na informacje, które otrzymywaliśmy, czyli to, że były w kraju incydenty – podkreślam incydenty – że nauczyciele, w sposób wulgarny, zachowywali się na manifestacjach czy namawiali uczniów podczas lekcji do udziału w nielegalnych zgromadzeniach.

Polityk wskazał, że podobne zachowanie w dobie pandemii to "skrajna nieodpowiedzialność" i stwarzanie niebezpieczeństwa dla uczestników oraz "pośrednio wszystkich Polaków". – Nie da się przejść wobec tego w sposób obojętny. Przecież te wulgarne zachowania podczas protestów są niegodne zawodu nauczyciela – zaznaczył Czarnek.

Już nie tylko ZUS. Bardzo ważne informacje ws. pieniędzy na emerytury, czas na OIPEJuż nie tylko ZUS. Bardzo ważne informacje ws. pieniędzy na emerytury, czas na OIPECzytaj dalej

"Biedni ludzie"

Komentując ostatnie protesty pod siedzibami MEiN, minister wskazał: – Powtarzam, nikomu nie odbieram wolności i prawa do wyrażania swoich opinii.

Dodał jednak, że choć manifestanci żądają wolności, w jego opinii jest to wolność bez odpowiedzialności. – To anarchia. Przywoływane są moje wypowiedzi wyrwane z kontekstu. Nadinterpretowuje się te wypowiedzi, wymyśla niestworzone rzeczy, budując swoją narrację, tak jak czynił to ostatnio marszałek Michał Kamiński – żenujący spektakl manipulacji i kłamstwa. Nic na to jednak nie poradzę, że ludzie chcą się sami kompromitować.

– Nie potrafię wytłumaczyć intencji tych osób. Biedni są. Zamiast zająć się jakąś pożyteczną pracą na rzecz dobra wspólnego robią sobie krzywdę, nie tylko wizerunkową. To trudne do wytłumaczenia – dodał Przemysław Czarnek, który funkcję ministra edukacji i nauki pełni od 19 października bieżącego roku.

źródło: PAP / radiozet.pl

Jacek Kurski znalazł swój Jacek Kurski znalazł swój "dowód potęgi". Nawet Kaczyński stoi murem za projektem prezesa TVPCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Sytuacje, w której można złamać kwarantannę. Ministerstwo Zdrowia informuje
  2. Najdoskonalszy przepis na wigilijną kapustę z grochem Magdy Gessler. Dzięki niemu święta będą symfonią smaku
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Uwaga, od dziś od 19:00 żółty alert dla 14 województw. Może być niebezpiecznie, lepiej przełożyć wszelkie wyjazdy
  7. Gracze zamówili PlayStation 5 na eBayu. Osłupieli gdy sprawdzili zawartość paczek