wtv.pl > Polska > Na granicy polsko-białoruskiej powstanie olbrzymi mur. Mowa nawet o betonie
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:12

Na granicy polsko-białoruskiej powstanie olbrzymi mur. Mowa nawet o betonie

Jakub Kaminski/East News
Jakub Kaminski/East News

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zamierza uszczelnić granicę polsko-białoruską. Wiceszef resortu Marcin Ociepa oznajmił, że na wschodniej granicy powstanie trwałe ogrodzenie, być może z betonu. “Płot Błaszczaka”, budowany od początku kryzysu migracyjnego, okazał się niewystarczający.

Na granicy z Białorusią powstanie mur, może nawet betonowy

W piątek 1 października wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa wyjawił najnowsze plany dotyczące ochrony granicy polsko-białoruskiej. W trakcie rozmowy z dziennikarzami w Sejmie zapowiedział, że przy granicy pojawi się trwałe ogrodzenie.

- To będzie mur w jakiejś formie, korzystając z doświadczeń międzynarodowych - oznajmił Ociepa. Pytany, czy ogrodzenie będzie betonowe, odparł: “nie ma decyzji w tej sprawie”.

“Twarda” granica gwarantem bezpieczeństwa

Na konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa na wschodniej granicy Polski zwrócił uwagę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński w trakcie czwartkowego posiedzenia Sejmu. Po burzliwej debacie posłowie przyjęli wniosek prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i lubelskim o kolejne 60 dni.

- Polska granica nie zostanie przełamana. Granica polska jest twardą granicą i będzie twardą granicą  - przekonywał szef resortu, oklaskiwany przez współpracowników partyjnych.

Minister zdradził, że trwają pracę, aby “polska granica już nigdy nie była używana do żadnych manipulacji” czy “cynicznych gier żadnego reżimu”. - Będzie bariera, bariera solidna. [...] Będzie tam nowoczesna elektronika, nowoczesny sprzęt. To będzie nowoczesna granica nie do przejścia - zapowiedział Kamiński.

“Płot Błaszczaka” to za mało

Przypomnijmy, że od końca sierpnia przy granicy polsko-białoruskiej trwa budowa ogrodzenia o wysokości 2,5 m. - To, co mamy w tej chwili, to są tymczasowe zasieki - stwierdził szef MSWiA w trakcie posiedzenia Sejmu.

To tzw. “płot Błaszczaka” (od nazwiska ministra obrony narodowej), który składa się z trzech warstw drutu ostrzowego typu concentrina. Słupki ogrodzenia są wkopane w ziemię na głębokości ponad 1 m.

Pod płotem, po jego zewnętrznej stronie, wojsko położyło trójwarstwowe zasieki, które mają utrudniać dostęp do ogrodzenia. Pierwszy etap zakłada wybudowanie 150 km płotu. “Gazeta Wyborcza” donosi, że większa część tego fragmentu jest już gotowa. W kolejnym etapie wojsko ma dobudować 97 km ogrodzenia.

Czy betonowy mur jest potrzebny? Kamiński chwali się sukcesami na granicy

Pojawia się jednak wątpliwość, czy nowy, potężny mur jest potrzebny, skoro zdaniem Kamińskiego służby sprawnie działają na granicy. Na miejscu pracuje 4 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, 25 tys. żołnierzy, a także kilkuset policjantów z oddziałów kontrterrorystycznych i prewencji.

Minister zwrócił uwagę, że 95 proc. osób, które próbują przekroczyć granicę Polski, jest zatrzymywanych. - Taka jest skuteczność naszej Straży Granicznej, naszego wojska. Jest to wysoka skuteczność - chwalił się Kamiński.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane