Ministerstwo Zdrowia planuje zmienić zasady pracy medyków. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 21 Kwietnia 2020

Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało projekt kolejnego, ważnego rozporządzenia. Chodzi o medyków

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić ważne zmiany dotyczące pracy medyków. Projekt obejmuje ograniczenia w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem . Za planowane ograniczenie przewidziano dodatkowe świadczenie.

Rozporządzenia ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego dotyczące standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny, mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem trafiło do konsultacji. Uwagi do projektu można zgłaszać do 21 kwietnia 2020 r. do godz. 16:00.

Nie żyje młoda Polka, była zakażona. Pracowała jako personel szpitala przez 10 lat w mieście w Northampton w Wielkiej BrytaniiNie żyje młoda Polka, była zakażona. Pracowała jako personel szpitala przez 10 lat w mieście w Northampton w Wielkiej BrytaniiCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia przekazało projekt do konsultacji

Jak wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na rządowej stronie gov.pl, osoby wykonujące pracę na stanowiskach umieszczonych w wykazie stanowisk opracowanym na zasadach określonych w rozporządzeniu, nie będą mogły udzielać świadczeń zdrowotnych pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, chyba że, udzielając tych świadczeń, nie mają bezpośredniego kontaktu z tymi pacjentami.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zdiagnozowano wirusa u listonosza z polskiego miasta. Mógł mieć kontakt z 3,5 tysiącem osób?
2. Zmiany w ślubach. Uwaga, zaczną obowiązywać już niedługo

"Ograniczenie dotyczyć będzie osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w podmiotach leczniczych umieszczonych w wykazie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne: wyłącznie w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 (tzw. szpitale jednoimienne) lub w którego wyodrębnionej komórce organizacyjnej udzielane są świadczenia zdrowotne wyłącznie w związku z przeciwdziałaniem COVID-19", czytamy w projekcie.

Dla pracowników opieki zdrowotnej objętym ograniczeniem przewidziano dodatkowe świadczenie pieniężne, uzależnione od pobieranego wynagrodzenia. "Wysokość tego świadczenia będzie równa 80 proc. wartości wynagrodzenia pobieranego poza podmiotem w okresie poprzedzającym objęcie ograniczeniem w przypadku pracownika, który otrzymywał wynagrodzenie w związku z wykonywaniem świadczeń w innym miejscu niż podmiot albo 50 proc. wynagrodzenia danej osoby otrzymywanego w podmiocie w pozostałych przypadkach, w każdym przypadku nie niższa niż wartość 50 proc. wynagrodzenia danej osoby otrzymywanego w podmiocie, oraz nie wyższa niż 10 000 zł", poinformował resort zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  2. Za mała odległość od członków rodziny może grozić akcją policji. Morawiecki tłumaczy dlaczego
  3. Pamiętacie Panią Jadzię z sanepidu? Nikt się tego nie spodziewał, jej życie zupełnie się zmieniło
  4. Koniec epoki, której nie zapamięta młodsze pokolenie. Operatorzy wyłączają słynną usługę SMS, nie będziemy już mogli korzystać z bramek
  5. Dziś poza otwarciem lasów wchodzi zmiana, o której niewielu pamięta. "Godziny dla seniorów" będą wyglądały inaczej
  6. Z ostatniej chwili: Korea Płd. cytuje rządowe źródła. Wiadomo, co ze zdrowiem Kim Dzong Una

Źródło: gov.pl