wtv.pl
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 26.03.2020. Briefing prasowy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrow Michala Dworczyka na terminalu Cargo lotniska Chopina.

Piotr Molecki/East News

Szef Kancelarii Premiera opowiadał o zmianach w grupie 1. szczepień. Po jednym z pytań zapadła głucha cisza

19 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) pytany był przez dziennikarza Wirtualnej Polski o zmiany w programie szczepień grupy 1., do której zaliczeni zostali także prokuratorzy. Michał Dworczyk nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, czy

Szef KPRM Michał Dworczyk wystąpił we wtorek w programie Wirtualnej Polski "Tłit", gdzie pytany był o szczepienia grupy 1. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim seniorzy - osoby, które ukończyły 60. rok życia - a pierwszeństwo mają najstarsi z nich. 

Tak więc od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy ukończyli 80 lat. Z kolei od 22 stycznia będą się mogli rejestrować seniorzy powyżej 70. roku życia. Poza nimi do grupy 1. programu szczepień zaliczają się pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych. 

Na tym samym etapie będą mogli się zaszczepić nauczyciele i inni pracownicy placówek oświatowych oraz pracownicy służb mundurowych. To właśnie o ten ostatni przypadek pytany był w programie "Tłit" Michał Dworczyk.

- Dlaczego, panie ministrze, nagle w grupie 1. znaleźli się prokuratorzy? - pytał dziennikarz Wirtualnej Polski. - To nie jest nagle, dlatego, że w ramach konsultacji międzyresortowych zostały wprowadzone pewne zmiany w grupie, która była tam od początku, w grupie służb mundurowych. Tam nastąpiło doprecyzowanie - tłumaczył w odpowiedzi Michał Dworczyk.

Szef KPRM przekonywał, że powodem włączenia do grupy 1. szczepień pracowników służb mundurowych była chęć zapewnienia tego rodzaju ochrony "osobom kluczowym z punktu widzenia całego procesu funkcjonowania państwa", nie wyjaśnił jednak, w jaki sposób prokuratorzy mieliby być z racji wykonywania swojego zawodu szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem

Michał Dworczyk pytany o Ziobrę

W rozmowie w programie "Tłit" szef KPRM Michał Dworczyk przyznał, że chociaż decyzje dotyczące pierwszeństwa określonych grup w kolejce do szczepień podejmowane są w konsultacji ze specjalistami i ekspertami, to jednak ostateczny werdykt jest zawsze wypadkową sprzecznych dążeń politycznych w obrębie Rady Ministrów.

- Decyzje, które podejmuje rząd, są zawsze decyzjami politycznymi, nie ma co tutaj ukrywać tego. Opierają się na merytorycznych przesłankach, natomiast odpowiedzialność polityczną ponosi za nie rząd - mówił Michał Dworczyk, tłumacząc się z zaskakującej decyzji o włączeniu do grupy 1. funkcjonariuszy służb specjalnych oraz prokuratorów. 

W odpowiedzi na przywoływaną przez dziennikarza Wirtualnej Polski sugestię polityków opozycji, że włączenie prokuratorów do grupy 1. w kalendarzu szczepień to wynik lobbingu politycznego Zbigniewa Ziobry, Michał Dworczyk stwierdził, że "nie będzie odpowiadał na polityczne zaczepki".

Kiedy jednak padło konkretne pytanie o to, czy szczepienia dla prokuratorów w ramach grupy 1. obejmują również prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, Michał Dworczyk był wyraźnie zakłopotany.   

- Przyznam się, że nie wiem, jak panu odpowiedzieć na to pytanie - odpowiedział po chwili ciszy szef KPRM. - Trzeba zapytać o to prawników - dodał Michał Dworczyk, odpowiadając dziennikarzowi, który wspomniał, że na to samo pytanie nie potrafił odpowiedzieć również wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Źródło: wp.pl / "Tłit"

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • (https://wtv.pl/jacek-sasin-190121-mk-szpital "Jacek Sasin trafił do szpitala. "Jest pod opieką lekarzy"")

  • Agata Duda wzięła udział w niezwykłej akcji. Nagranie wzruszyło wielu internautów

  • Każdy ksiądz musi oddawać 150 zł, a biskup - 2000 zł. Jak działa kościelna fundacja, niosąca pomoc ofiarom pedofilii?

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >