wtv.pl
Mateusz Morawiecki

Pxhere.com/Sontaya

Nie polecisz nigdzie samolotem na majówkę i po niej? Projekt oczekuje na podpis Morawieckiego

24 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki przedłuża obostrzenia dotyczące podróży. Nie będzie szans na jakiekolwiek loty aż do 9 maja - takie nieoficjalne informacje spływają z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Obowiązujący od 9 kwietnia całkowity zakaz podróży lotniczych na terenie Polski zostanie najprawdopodobniej przedłużony. Pierwotna data zakończenia zakazu przewidywana była na 25 kwietnia. Rząd uznał jednak, że trzeba przedłużyć go o dwa tygodnie, do 9 maja. 

Mateusz Morawiecki przeciwny powrotowi podróży lotniczych

Projekt przedłużający zakaz został już wysłany do podpisu premiera. Wcześniej pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Autorem przepisów jest Ministerstwo Infrastruktury. 

W uzasadnieniu projektu czytamy: "W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względuna bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego".

Rozporządzenie zawiera również przepisy nieco luzujące obostrzenia. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu:  "Projekt względem obowiązującego rozporządzenia wprowadza zmianę, która dopuszcza do wykonywania lotów z wykorzystaniem statków powietrznych posiadających do 15 miejsc pasażerskich. Zmiana ta w większym zakresie umożliwi wykonywanie komercyjnych operacji lotniczych na polskich lotniskach z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2" -

Wyjątkami w dalszym ciągu pozostaną rejsy realizowane na zlecenie premiera, czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli.  Ponadto, zakaz nie będzie dotyczył samolotów lądujących "w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty".

Realizowany przez Polskie Linie Lotnicze LOT akcja repatryjacyjna #LOTdoDomu zakończyła się na początku kwietnia. Linie nazywają ją "jedną z najbardziej skomplikowanych organizacyjnie i logistycznie operacji lotniczych w ponad 100-letniej historii polskiego lotnictwa cywilnego" W jej ramach wykonano 388 lotów z ponad 71 miejsc na całym świecie, z wszystkich kontynenentów poza Antarktydą. Najdłuższe zrealizowane połączenie odbyło się z Sydney. Boeing 787-9 potrzebował 22 godzin lotu i jednego międzylądowania w SIngapurze by pokonać dystans 15 594 km jaki dzieli największe miasto Australii od stolicy Polski.

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >