Mateusz Morawiecki. Pxhere.com/SontayaŹródło: Pxhere.com/Sontaya
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 24 Kwietnia 2020

Nie polecisz nigdzie samolotem na majówkę i po niej? Projekt oczekuje na podpis Morawieckiego

Mateusz Morawiecki przedłuża obostrzenia dotyczące podróży. Nie będzie szans na jakiekolwiek loty aż do 9 maja - takie nieoficjalne informacje spływają z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Obowiązujący od 9 kwietnia całkowity zakaz podróży lotniczych na terenie Polski zostanie najprawdopodobniej przedłużony. Pierwotna data zakończenia zakazu przewidywana była na 25 kwietnia. Rząd uznał jednak, że trzeba przedłużyć go o dwa tygodnie, do 9 maja. 

Rząd zmienia plany ws. pieniędzy dla rodziców? Money: Chcą wprowadzić Rząd zmienia plany ws. pieniędzy dla rodziców? Money: Chcą wprowadzić "zorganizowaną opiekę dla dzieci"Czytaj dalej

Mateusz Morawiecki przeciwny powrotowi podróży lotniczych

Projekt przedłużający zakaz został już wysłany do podpisu premiera. Wcześniej pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Autorem przepisów jest Ministerstwo Infrastruktury. 

W uzasadnieniu projektu czytamy: "W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względuna bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Niewyobrażalna tragedia dwojga dzieci na południu Polski. Mieszkali całkiem sami podczas epidemii
2. Zabraknie autobusów i tramwajów. Pasażerowie wracają do komunikacji miejskiej, nie wszyscy się zmieszczą

Rozporządzenie zawiera również przepisy nieco luzujące obostrzenia. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu:  "Projekt względem obowiązującego rozporządzenia wprowadza zmianę, która dopuszcza do wykonywania lotów z wykorzystaniem statków powietrznych posiadających do 15 miejsc pasażerskich. Zmiana ta w większym zakresie umożliwi wykonywanie komercyjnych operacji lotniczych na polskich lotniskach z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2" -

Wyjątkami w dalszym ciągu pozostaną rejsy realizowane na zlecenie premiera, czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli.  Ponadto, zakaz nie będzie dotyczył samolotów lądujących "w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty".

Realizowany przez Polskie Linie Lotnicze LOT akcja repatryjacyjna #LOTdoDomu zakończyła się na początku kwietnia. Linie nazywają ją "jedną z najbardziej skomplikowanych organizacyjnie i logistycznie operacji lotniczych w ponad 100-letniej historii polskiego lotnictwa cywilnego" W jej ramach wykonano 388 lotów z ponad 71 miejsc na całym świecie, z wszystkich kontynenentów poza Antarktydą. Najdłuższe zrealizowane połączenie odbyło się z Sydney. Boeing 787-9 potrzebował 22 godzin lotu i jednego międzylądowania w SIngapurze by pokonać dystans 15 594 km jaki dzieli największe miasto Australii od stolicy Polski. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niepokojące ostrzeżenia lekarzy. Wirus może powodować udary u osób w średnim wieku
  2. Biedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconych
  3. Wulgarnie obraził Jerzego Owsiaka publicznie. Teraz odpowie za to przed sądem
  4. Klienci polskiego banku zagrożeni. Ważne ostrzeżenie, można stracić pieniądze
  5. Jest szansa dla zakażonych w ciężkim stanie, przetaczanie osocza. Rewolucyjna metoda w szpitalu w Szczecinie
  6. Podano porażające przyczyny ogromnego pożaru na północy Polski. Największa tragedia w Polsce opanowana