wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się na ważnej konferencji prasowej. W tle miliardy euro z UE, na co zostaną wydane?

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Około godziny 11 Centrum Informacji Rządu przekazało, że premier Mateusz Morawiecki organizuje konferencję prasową. Prócz premiera na spotkaniu z mediami pojawił się również minister Tadeusz Kościński oraz sekretarz stanu Małgorzata Jarosińk

18 stycznia, w poniedziałek, Mateusz Morawiecki zdecydował się na zorganizowanie konferencji prasowej. W ostatnim czasie niezbyt często towarzyszył swoim ministrom w czasie spotkań z przedstawicielami mediów.

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego

Konferencja Mateusza Morawieckiego zapowiedziana została na godzinę 12. Wiele osób powątpiewało jednak, iż rozpocznie się ona zgodnie z deklaracjami. Premierowi towarzyszyli pracujący w Ministerstwie Finansów Tadeusz Kościński oraz sekretarz stanu z tego samego resortu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podejrzewano, że tym razem wyjątkowo tematem poruszanym przez rządzących nie będzie temat szczepień oraz ilości szczepionek dostępnych dla uprzywilejowanych grup. W związku z zapowiedzianym składem wskazywano, iż premier Mateusz Morawiecki będzie mówił o pieniądzach, a więc m.in. wsparciu dla przedsiębiorców, czy tarczy antykryzysowej.

Informacje te w czasie konferencji prasowej się potwierdziły. Mateusz Morawiecki rozpoczął spotkanie z mediami, prowadzone w trybie zdalnym, od poinformowania, że Polska otrzymała blisko 800 miliardów złotych od UE.

- Formalnie jest to porozumienie między Polską, a Unią Europejską - mówił Mateusz Morawiecki, który wskazał, że chciałby on, aby wydawanie tych pieniędzy było skonsultowane społecznie. Premier wyraził nadzieję, że inwestowanie pieniędzy unijnych będzie przeznaczane na zaspokajanie potrzeb poszczególnych obywateli, w tym tworzeniu miejsc pracy odpowiadających na potrzeby młodych, wykształconych osób.

Premier mówi o inwestycjach w Polsce

Innowacje, ochrona środowiska, poprawa jakości życia — właśnie na to mają być przeznaczane pieniądze pozyskane z budżetu UE. Mateusz Morawiecki podkreślał jednak, że uzyskane ze wspólnoty pieniądze nie będą jednym środkiem finansowania przedsięwzięć.

Premier poinformował, że chce, aby to głównie polskie środki budżetowe były w stanie pokrywać poszczególne koszty w planowanych i wdrożonych zmian w konkretnych regionach.

- Cała Europa spotyka się dzisiaj z zupełnie niespodziewaną sytuacją leczenia gospodarki po epidemii. To coś, co wszystkie kraje robią po raz pierwszy i będzie wymagać szerokich konsultacji, ekspertyz i szybkiego tempa działania - powiedział w trakcie konferencji Mateusz Morawiecki. Dodał jednocześnie, że Polska chce w najbliższym czasie dogonić standard życia w reszcie wspólnoty.

Każdy może mieć wpływ na wydawanie pieniędzy z UE?

Zgodnie z informacjami przekazanymi w trakcie konferencji prasowej, od 18 do 22 lutego trwać będą konsultacje społeczne dotyczące planu inwestowania środków pozyskanych przez Polskę z budżetu wspólnoty Unii Europejskiej.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak przekazała jednocześnie, że region mazowiecki — bez Warszawy i kilku okalających ją gmin — zostanie dołączona do programu rozwoju "Polski wschodniej". Sekretarz stanu wskazała, że region mazowiecki nie osiągnął takiego poziomu rozwoju, jak reszta województwa. Warszawę określiła natomiast jako region, który jest wyjątkowo mocno rozwinięty.

Wielkie zdziwienie wzbudziło wystąpienie ministra Tadeusza Kościńskiego. Bardziej niż kwestie merytoryczne minister zwrócił uwagę swoim stanem fizycznym. W czasie przekazywania wiadomości nieustannie kaszlał i trudno mu było sformułować swoje tezy. Wydaje się, że minister boryka się z problemami zdrowotnymi, mimo to pojawił się na spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >