Mateusz Morawiecki. (Zd. Il) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/ East NewsŹródło: (Zd. Il) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/ East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 17 Maja 2020

Rozliczamy obietnice premiera ws. bezrobotnych. Kto w końcu ma prawo do zasiłku?

Mateusz Morawiecki postanowił pozytywnie odpowiedzieć na postulaty przedsiębiorców i zdecydował o podniesieniu niektórych świadczeń. Rząd ogłosił już między innymi zwiększenie zasiłku dla bezrobotnych. Poniżej przedstawiamy warunki jego otrzymania.

Jak podaje polsatnews.pl, z szacunków na podstawie danych z powiatowych urzędów pracy wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w zeszłym miesiącu zwiększyła się o ok. 56 tysięcy. W związku z tym, że rząd spodziewał się co najmniej dwukrotnie wyższej liczby takich przypadków, premier zdecydował o podniesieniu świadczenia dla osób pozostających bez pracy.

Uważaj, abyś nie dostał kolosalnego mandatu od jutra. Jak dotrzeć do fryzjera lub kosmetyczki?Uważaj, abyś nie dostał kolosalnego mandatu od jutra. Jak dotrzeć do fryzjera lub kosmetyczki?Czytaj dalej

Mateusz Morawiecki podnosi zasiłek dla bezrobotnych

- Zasiłek dla bezrobotnych będzie podniesiony z dzisiejszego poziomu 860 zł brutto do 1200 zł brutto. Chcemy wprowadzić także, zgodnie z zaleceniem pana prezydenta, osłonę solidarnościową, czyli dodatkowe świadczenie trzymiesięczne dla osób, które teraz tracą pracę, w wysokości 1300 zł brutto - mówił premier.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wiadomości TVP złamały wczoraj przepisy? Bulwersujące fragmenty programu
2. Radiowa Trójka zostanie bez dziennikarzy? Po Niedźwiedzkim kolejne wypowiedzenie

Warto zauważyć, że obecnie tylko co piąty bezrobotny otrzymuje zasiłek. Szczegółową listę kryteriów, jakie wedle obowiązujących przepisów należy spełnić, by go dostać, przedstawia portal polsatnews.pl. Według niej do świadczenia ma prawo osoba, która:

  • po zarejestrowaniu się w powiatowym urzędzie pracy - nie otrzymała odpowiedniej propozycji pracy, stażu albo przygotowania zawodowego
  • półtora roku przed momentem zarejestrowania (przez okres co najmniej roku) była zatrudniona i otrzymywała wynagrodzenie w postaci co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego była opłacana składka na poczet Funduszu Pracy (FP)
  • świadczyła usługi na bazie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, jeśli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i FP stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca
  • opłacała składki na rzecz ubezpieczenia społecznego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności, jeżeli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i FP stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Dodajmy, że Sejm odrzucił poprawkę senatu do tarczy antykryzysowej, w której uwzględniono podniesienie tego zasiłku do kwoty 1800 zł brutto.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważna zmiana dla wielu Polaków. Niektórzy nie będą musieli poddawać się 14-dniowej kwarantannie
  2. Kwarantanna w kościele. Świątynia zamknięta, msze odwołane
  3. Niewiarygodny skandal. Radny chce "utylizować bezdomne zwierzęta"
  4. Dziennikarze przyłapali Tadeusza Rydzyka. Jego imperium rozrasta się w ciszy
  5. Najnowszy sondaż prezydencki zmienia wszystko. Czy warto było dokonać zamiany kandydata?
  6. RMF: Wyciekły zalecenia na wakacje w Polsce. Aż trudno uwierzyć, ręce opadają

Źródło: polsatnews.pl