wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rozliczamy obietnice premiera ws. bezrobotnych. Kto w końcu ma prawo do zasiłku?

17 Maja 2020

Autor tekstu:

Kamil Wrzesiński

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki postanowił pozytywnie odpowiedzieć na postulaty przedsiębiorców i zdecydował o podniesieniu niektórych świadczeń. Rząd ogłosił już między innymi zwiększenie zasiłku dla bezrobotnych. Poniżej przedstawiamy warunki jego otrz

Jak podaje polsatnews.pl, z szacunków na podstawie danych z powiatowych urzędów pracy wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w zeszłym miesiącu zwiększyła się o ok. 56 tysięcy. W związku z tym, że rząd spodziewał się co najmniej dwukrotnie wyższej liczby takich przypadków, premier zdecydował o podniesieniu świadczenia dla osób pozostających bez pracy.

Mateusz Morawiecki podnosi zasiłek dla bezrobotnych

- Zasiłek dla bezrobotnych będzie podniesiony z dzisiejszego poziomu 860 zł brutto do 1200 zł brutto. Chcemy wprowadzić także, zgodnie z zaleceniem pana prezydenta, osłonę solidarnościową, czyli dodatkowe świadczenie trzymiesięczne dla osób, które teraz tracą pracę, w wysokości 1300 zł brutto - mówił premier.

Warto zauważyć, że obecnie tylko co piąty bezrobotny otrzymuje zasiłek. Szczegółową listę kryteriów, jakie wedle obowiązujących przepisów należy spełnić, by go dostać, przedstawia portal polsatnews.pl. Według niej do świadczenia ma prawo osoba, która:

  • po zarejestrowaniu się w powiatowym urzędzie pracy - nie otrzymała odpowiedniej propozycji pracy, stażu albo przygotowania zawodowego

  • półtora roku przed momentem zarejestrowania (przez okres co najmniej roku) była zatrudniona i otrzymywała wynagrodzenie w postaci co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego była opłacana składka na poczet Funduszu Pracy (FP)

  • świadczyła usługi na bazie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, jeśli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i FP stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca

  • opłacała składki na rzecz ubezpieczenia społecznego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności, jeżeli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i FP stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Dodajmy, że Sejm odrzucił poprawkę senatu do tarczy antykryzysowej, w której uwzględniono podniesienie tego zasiłku do kwoty 1800 zł brutto.

Źródło: polsatnews.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >