wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pilna konferencja Morawieckiego i Szumowskiego. Zapowiedziedzieli łagodzenie obostrzeń

16 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki oraz Łukasz Szumowski uczestniczyli dziś w pilnej konferencji prasowej. Politycy przekazali najnowsze informacje w kwestii walki z wirusem. Odnieśli się do kwestii wprowadzanych obostrzeń.

Konferencję otworzył Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że miniona Wielkanoc była bardzo trudnym, obciążającym czasem. Jednocześnie przypomniał, iż wprowadzane obostrzenia nie są przypadkowe. Jak dodał, rzeczywistość jest bardzo skomplikowana, jednak państwu udaje się ograniczać niekontrolowany rozwój pandemii.

Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski na pilnej konferencji

Premier wprowadził tzw. zasadę "trzech I" - izolacji, identyfikacji (głównie dzięki aplikacji dla osób w kwarantannie) oraz informatyzacji. Morawiecki podkreślił, że należy rozwijać pracę zdalną i procesy cyfrowe, aby uniknąć niepotrzebnych kontaktów. 

Od 20 kwietnia państwo przystępuje do nowego etapu zdejmowania kolejnych obostrzeń. Otwarte zostaną lasy i parki. Poza tym łagodzone będą przepisy handlowe, aby w sklepach do 100 metrów kwadratowych można było obsługiwać 4 klientów na jedną kasę, a powyżej 100 metrów kwadratowych - jedną osobę na 15 metrów kwadratowych. Druga z zasad zostanie utrzymana w kościołach. Reguły będą łagodniejsze na wsiach, w pracy na roli.

Etapami otwierane będzie rzemiosło, handel, a na końcu usługi.

Łukasz Szumowski zaznaczył na początku swojej wypowiedzi, że musimy nauczyć się żyć z wirusem przez dłuższy czas. Nie wiadomo bowiem, kiedy dojdzie do ostatecznego wynalezienia i udostępnienia szczepionki oraz leków. Minister zaapelował o zakrywanie ust i nosa, pilnowanie dezynfekcji, zachowywanie zasad dystansowania i kwarantanny, ochronę osób starszych, a także korzystanie z pracy zdalnej. Jak stwierdził, zasady te będą zapewne obowiązywały częściowo przez rok, może dwa lata.

Polityk prosił, aby nie wykorzystywać poluzowań obostrzeń bez większej potrzeby. Otwieranie się gospodarki nie jest podyktowane znaczną poprawą sytuacji, a potrzebą pozyskiwania środków także na ochronę zdrowia i próbą uniknięcia kryzysu.

Tagi:

Łukasz SzumowskiMateusz Morawiecki

Maria HędrzakAutor

Redaktorka i wydawczyni, absolwentka stosunków międzynarodowych oraz studentka specjalizacji Bliski Wschód i Afryka na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >