Mateusz Morawiecki konferencja. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 16 Kwietnia 2020

Pilna konferencja Morawieckiego i Szumowskiego. Zapowiedziedzieli łagodzenie obostrzeń

Mateusz Morawiecki oraz Łukasz Szumowski uczestniczyli dziś w pilnej konferencji prasowej. Politycy przekazali najnowsze informacje w kwestii walki z wirusem. Odnieśli się do kwestii wprowadzanych obostrzeń.

Konferencję otworzył Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że miniona Wielkanoc była bardzo trudnym, obciążającym czasem. Jednocześnie przypomniał, iż wprowadzane obostrzenia nie są przypadkowe. Jak dodał, rzeczywistość jest bardzo skomplikowana, jednak państwu udaje się ograniczać niekontrolowany rozwój pandemii.

Kaufland wydał oficjalne ostrzeżenie. Uważajcie, klienci mogli paść ofiarą oszustwaKaufland wydał oficjalne ostrzeżenie. Uważajcie, klienci mogli paść ofiarą oszustwaCzytaj dalej

Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski na pilnej konferencji

Premier wprowadził tzw. zasadę "trzech I" - izolacji, identyfikacji (głównie dzięki aplikacji dla osób w kwarantannie) oraz informatyzacji. Morawiecki podkreślił, że należy rozwijać pracę zdalną i procesy cyfrowe, aby uniknąć niepotrzebnych kontaktów. 

Od 20 kwietnia państwo przystępuje do nowego etapu zdejmowania kolejnych obostrzeń. Otwarte zostaną lasy i parki. Poza tym łagodzone będą przepisy handlowe, aby w sklepach do 100 metrów kwadratowych można było obsługiwać 4 klientów na jedną kasę, a powyżej 100 metrów kwadratowych - jedną osobę na 15 metrów kwadratowych. Druga z zasad zostanie utrzymana w kościołach. Reguły będą łagodniejsze na wsiach, w pracy na roli.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Pracownik sanepidu ujawnia, dostali z góry przykaz ws. wysokości wlepianych kar. Będziecie wściekli
2. Znoszą kolejny zakaz, Polacy będą zachwyceni. "Kwestia dni, a może nawet godzin"

Etapami otwierane będzie rzemiosło, handel, a na końcu usługi.

Łukasz Szumowski zaznaczył na początku swojej wypowiedzi, że musimy nauczyć się żyć z wirusem przez dłuższy czas. Nie wiadomo bowiem, kiedy dojdzie do ostatecznego wynalezienia i udostępnienia szczepionki oraz leków. Minister zaapelował o zakrywanie ust i nosa, pilnowanie dezynfekcji, zachowywanie zasad dystansowania i kwarantanny, ochronę osób starszych, a także korzystanie z pracy zdalnej. Jak stwierdził, zasady te będą zapewne obowiązywały częściowo przez rok, może dwa lata.

Polityk prosił, aby nie wykorzystywać poluzowań obostrzeń bez większej potrzeby. Otwieranie się gospodarki nie jest podyktowane znaczną poprawą sytuacji, a potrzebą pozyskiwania środków także na ochronę zdrowia i próbą uniknięcia kryzysu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
  2. Mogą wyłamać zamki i z policją wejść na twoją działkę. Nowa wersja tarczy z porażającym przepisem
  3. Biedronka wprowadzi pewne zmiany. Chodzi o małych producentów
  4. Spadek w wykonywaniu testów? Minister Zdrowia się tłumaczy, czym było to spowodowane
  5. Co tam się dzieje? Gigantyczna kolejka pod sklepem na Wiejskiej, symboliczny widok
  6. Ogromne zmiany w Polsce. Premier zdradził cały plan, wiadomo co z hotelami i wakacjami