wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego. Przełomowe informacje na temat walki z epidemią

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Dziś o 18:00 rozpoczęła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, która jak zakładały media, dotyczyć mogła ostatnich wydarzeń w Polsce - wzrostu zachorowań, rozpoczęcia działania szpitala na Stadionie Narodowym i ostatnich nagłych obostrzeń

Ostatnia, środowa konferencja, przyniosła wiele nowych obostrzeń, a także pytań od konkretnych branż, które po ogłoszeniu rozporządzenia zostały nagle zmuszone do zamknięcia swoich placówek, jak np. sklepy meblowe.

Ostatnia konferencja Mateusza Morawieckiego - co powiedział premier?

Podczas ostatniej, środowej konferencji, Mateusz Morawiecki ogłosił zapowiedź "narodowej kwarantanny", a także ogłosił zamknięcie kolejnych lokali i branż w związku z rosnącą lawinowo liczbą zakażeń. Kwestią była także niedomagająca służba zdrowia, która przeżywa coraz większe problemy nie tylko z obsługą chorych na Covid-19, ale również pozostałych pacjentów. Cierpią na tym wszyscy.

- Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana; dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii - mówił podczas środowego wystąpienia premier. 

Wszystkie restrykcje obowiązują od soboty, 7 listopada, do co najmniej 29 listopada. Jeśli sytuacja nie będzie się poprawiać, a liczba zakażeń przekroczy krytyczny pułap, możemy spodziewać się całkowitego lockdownu, który rząd nazywa "narodową kwarantanną". Wszyscy ministrowie głośno jednak odżegnują się od takiej wersji wydarzeń. 

Poniedziałkowa konferencja premiera - nowe informacje

Dziś o godzinie 18:00 rozpoczęła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego.

Premier przekazał informację, na temat ogłoszenia 90% skuteczności szczepionki, amerykańskiego koncernu Pfizer oraz niemieckiej firmy BioNTech. Morawiecki przekazał, że na mocy zawartych z pozostałymi, europejskimi państwami umów, Polska będzie miała do niej dostęp. Liczba szczepionek będzie proporcjonalna, wobec populacji.

 - Wszystkie media obiegła wiadomość, która niesie nadzieję. Firma BioNTech/Pfizer ogłosiła, że ich szczepionka ma 90% skuteczności. Nie możemy jeszcze tej szczepionki dystrybuować, ale jesteśmy bliżej niż wyobrażaliśmy sobie to dwa tygodnie temu - przekazał premier.

Morawiecki nazwał koronawirusa "naszym wrogiem numer jeden". Kolejny raz poprosił o zachowywanie dyscypliny społecznej.

 - Jesteśmy przy tej umowie, którą wczoraj KE zawarła z firmą Pfizer, a w środę planowane jest podpisanie umowy na dostawę konkretnych szczepionek. W sierpniu przystąpiliśmy do podpisania tych umów, z 8 różnymi firmami, które pracują nad szczepionkami - przekazał premier.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >