maseczki. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 15 Kwietnia 2020

Jak, gdzie i kiedy nosić maseczki? Garść przydatnych informacji, sprawa dotyczy każdego

Maseczki zdały egzamin w wielu krajach jako skuteczny środek ochrony przed roznoszeniem choroby. Choć zwykłe, bawełniane niezbyt sprawdzają się jako środek ochrony osobistej dla noszącego je, to stanowią jednak dobrą barierę przed ewentualnym roznoszeniem choroby, gdy już jesteśmy zarażeni.

Ministerstwo Zdrowia doprecyzowało przepisy dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa poza domem. Pierwotne przepisy zakładały bezwzględny obowiązek noszenia okrycia twarzy. Taki pomysł okazał się jednak mocno dziurawy i groził szeregiem problemów. Stąd decyzja ministerstwa by go znowelizować.

TVP bezpardonowo zaatakowała rodzinę dziennikarki TVN. Odpowiedział jej mąż, padły mocne słowaTVP bezpardonowo zaatakowała rodzinę dziennikarki TVN. Odpowiedział jej mąż, padły mocne słowaCzytaj dalej

Maseczki nie dla wszystkich obowiązkowe

Nakaz zakrywania twarzy ma obowiązywać podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych,  na targowiskach oraz w placówkach handlowych. Zgodnie z nowym prawem, obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczyć będzie też środków publicznego transportu zbiorowego. Maseczki musimy też nosić w prywatnych samochodach, jednak tylko wtedy, gdy poruszają się w nich osoby niemieszkające razem. Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zielonych: w parkach, zieleńcach, na promenadach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach i bulwarach. Obowiązek wprowadzono także podczas przebywania na terenach leśnych - na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarny wtorek pod Lidlem w polskim mieście. Przechodnie nie dowierzali co widzą, widok symboliczny
2. Antonow An-225 opuszcza Polskę. Ostatnie chwile giganta w Warszawie, transmisja odlotu na żywo

Maseczek nie będą musiały nosić małe dzieci. Do 4. roku życia rozporządzenie wprowadza dowolność w tej kwestii. Jest to zmiana bardzo oczekiwana przez rodziców, którzy wskazywali, że zmuszenie 3-letniego dziecka do założenia takiej osłony jest praktycznie niewykonalne. Z nakazu zwolnione są również osoby, u których noszenie maseczki spowodowałoby trudności w oddychaniu. Popołudniowa nowelizacja projektu wyłączyła z obowiązku również księży sprawujących liturgię. Warto jednak zaznaczyć, że eksperci jasno mówią, że takie osoby powinny mimo wszystko próbować nosić maseczki ze względu na to, że choroby układu oddechowego są poważnym czynnikiem ryzyka w przypadku choroby Covid-19.

Do dzisiaj na świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziły się prawie 2 miliony ludzi, zmarło 126 tysięcy, a wyzdrowiało 486 tysięcy. Epidemia spowodowała całkowity paraliż światowej gospodarki oraz gwałtowny wzrost bezrobocia. Obecny również w Polsce wirus, wywołał jak dotąd 7408 zachorowań oraz 268 zgonów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd stopniowo będzie odmrażał gospodarkę. Wiemy, jakie restrykcje będą znoszone
  2. Nie musisz być na kwarantannie, by dostać 2243,54 zł. Od 1 kwietnia w prawie jest furtka
  3. Wyciągnięto wpis Andrzeja Dudy, o którym wolałby zapomnieć. "Razem z kolegami ponad prawem"
  4. Zatrważające nagranie samochodu. Auto wyleciało w powietrze, kierowca był nietrzeźwy
  5. Epidemia koronawirusa. Najnowsze tragiczne dane z Polski, w święta zmarło wiele osób
  6. Drugi raz ogłaszają stan wyjątkowy. Koronawirus powrócił, druga fala, przykra wiadomość z zagranicy

Źródło: RMF24