wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jak, gdzie i kiedy nosić maseczki? Garść przydatnych informacji, sprawa dotyczy każdego

15 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Maseczki zdały egzamin w wielu krajach jako skuteczny środek ochrony przed roznoszeniem choroby. Choć zwykłe, bawełniane niezbyt sprawdzają się jako środek ochrony osobistej dla noszącego je, to stanowią jednak dobrą barierę przed ewentualnym roznoszeniem

Ministerstwo Zdrowia doprecyzowało przepisy dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa poza domem. Pierwotne przepisy zakładały bezwzględny obowiązek noszenia okrycia twarzy. Taki pomysł okazał się jednak mocno dziurawy i groził szeregiem problemów. Stąd decyzja ministerstwa by go znowelizować.

Maseczki nie dla wszystkich obowiązkowe

Nakaz zakrywania twarzy ma obowiązywać podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych,  na targowiskach oraz w placówkach handlowych. Zgodnie z nowym prawem, obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczyć będzie też środków publicznego transportu zbiorowego. Maseczki musimy też nosić w prywatnych samochodach, jednak tylko wtedy, gdy poruszają się w nich osoby niemieszkające razem. Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zielonych: w parkach, zieleńcach, na promenadach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach i bulwarach. Obowiązek wprowadzono także podczas przebywania na terenach leśnych - na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

Maseczek nie będą musiały nosić małe dzieci. Do 4. roku życia rozporządzenie wprowadza dowolność w tej kwestii. Jest to zmiana bardzo oczekiwana przez rodziców, którzy wskazywali, że zmuszenie 3-letniego dziecka do założenia takiej osłony jest praktycznie niewykonalne. Z nakazu zwolnione są również osoby, u których noszenie maseczki spowodowałoby trudności w oddychaniu. Popołudniowa nowelizacja projektu wyłączyła z obowiązku również księży sprawujących liturgię. Warto jednak zaznaczyć, że eksperci jasno mówią, że takie osoby powinny mimo wszystko próbować nosić maseczki ze względu na to, że choroby układu oddechowego są poważnym czynnikiem ryzyka w przypadku choroby Covid-19.

Do dzisiaj na świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziły się prawie 2 miliony ludzi, zmarło 126 tysięcy, a wyzdrowiało 486 tysięcy. Epidemia spowodowała całkowity paraliż światowej gospodarki oraz gwałtowny wzrost bezrobocia. Obecny również w Polsce wirus, wywołał jak dotąd 7408 zachorowań oraz 268 zgonów.

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >