wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

11 listopada może być niebezpiecznie. Narodowców nie obchodzi zakaz

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości, który corocznie odbywa się w Warszawie. Swoje postanowienie argumentował negatywną opinią Sanepidu. Środowiska narodowe już teraz ogłaszają, ze nie zami

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze ogłosił, że nie wydaje zgody na odbycie się w tym roku Marszu Niepodległości. Powodem jest panująca w kraju pandemia koronawirusa i wynikający z niej rządowy zakaz gromadzenia się dużych skupisk ludzkich w tym samym miejscu. Narodowcy już teraz ogłaszają, że nie zamierzają się dostosować do rozporządzenia prezydenta. 

Marsz Niepodległości odwołany?

Nowe obostrzenia nałożone przez rząd, mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa obejmuje zakaz organizowania imprez i spotkań. W zgromadzeniach publicznych nie może brać udziału więcej niż 5 uczestników. Decyzja dotycząca nowych ograniczeń została ogłoszona przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W wyniku postanowienia, wszelkie parady i organizowane manifestacje muszą zostać odwołane. 

Zakaz, bądź co bądź, dotyczy również organizowanego co roku w Warszawie Marszu Niepodległości. Swoje oficjalne stanowisko w tej sprawie przedstawił dziś na Twitterze prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski. W zamieszczonym wpisie czytamy: 

"W związku z negatywną opinią Sanepidu, nie wyrażam zgody na organizację #11listopada zgłoszonego Marszu Niepodległości. Opinia inspekcji sanitarnej, o którą również wystąpił wojewoda, wskazuje na trudną sytuację epidemiczną #koronawirus, szczególnie @warszawa i całym Mazowszu."

Swoją decyzję Trzaskowski poparł zamieszczonymi dokumentami wydanymi przez Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, w których czytamy że "wydarzenie, w którym zadeklarowano udział kilkudziesięciu tysięcy osób nie może się odbyć, gdyż narusza aktualny stan prawny i stanowi zagrożenie transmisji wirusa SARS-CoV-2, co może spowodować wzrost liczby chorych na COVID-19 i przeciążenie służby zdrowia." 

Narodowcy nie zniechęcają się 

Oświadczenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego wzbudziło kontrowersje wśród opinii publicznej. Już teraz słychać głosy sprzeciwu wśród środowisk skrajnie prawicowych mówiące o tym, że włodarz nie zachowuje się sprawiedliwie popierając manifestacje Strajku Kobiet, a nie pozwalając na odbycie się Marszu Niepodległości. Do sprawy odniósł się już na Twitterze prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz. 

"Według logiki Rafała Trzaskowskiego wirus omija manifestacje spontaniczne, a szaleje podczas cyklicznych. Pójdziemy więc spontanicznie." - napisał były lider ONR-u. 

Prezydent Warszawy nie pozostał dłużny i na swoim Twitterze opublikował kolejny wpis, w którym czytamy: 

"Wyjaśniam też, że w sytuacji wydarzeń spontanicznych rozwiązać je może Policja, nie urząd" - napisał Rafał Trzaskowski w kontrze do zwolenników Marszu Niepodległości. 

Wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Witold Tumanowicz powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską, że nie zamierza się w tej sytuacji poddawać. 

- Będziemy jeszcze zastanawiali się i analizowali okoliczności, by Marsz Niepodległości przyjął najwłaściwszą formułę w tym roku. - powiedział. 

Witold Tumanowicz nie krył rozżalenia decyzją Trzaskowskiego, w świetle niedawnego poparcia, jakiego udzielił uczestnikom Strajku Kobiet, w którym udział brały tysiące Polek i Polaków. 

- Skoro Strajk Kobiet mógł przejść i chodził po całej Warszawie jak chciał, to dlaczego - tym bardziej - nie mógłby przejść, nawet symboliczny Marsz Niepodległości. Nie będziemy się poddawać żadnym presjom ze strony liberalnych polityków i liberalnego prezydenta Warszawy, który pochwalał wielotysięczny Strajk Kobiet, a nagle nasze zgromadzenie mu przeszkadza. - powiedział w rozmowie z WP wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. 

Mimo że prezydent Warszawy nie wyraził zgody na odbycie się w tym roku Marszu Niepodległości, możemy być niemal pewni, że to nie zakończy sprawy. Środowiska narodowe zarzekają się, że znajdą sposób na to, by móc przemaszerować ulicami stolicy. 

źródło: wp.pl, twitter.com/trzaskowski_, twitter.com/RBakiewicz

Podobne artykuły

Andrzej Sośnierz opowiedział o wewnętrznych problemach w Prawie i Sprawiedliwości

Polityka

„Brzydziło mnie już to wszystko”. Były polityk klubu PiS nagle zdradza, co się kryje w partii

Czytaj więcej >
Tomasz Lis

Polityka

Nowa okładka "Newsweeka". Tomasz Lis zalany falą krytyki

Czytaj więcej >
Bartłomiej Sienkieiwcz w rozmowie z TVP

Polityka

Bartłomiej Sienkiewicz pokazał wymianę wiadomości z TVP

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Ujawniono szczegóły wewnętrznych rozmów. Duda miał krytykować Morawieckiego i Dworczyka

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Tajemnicze zniknięcie biskupa Edwarda Janiaka. Śledztwo "Gazety Wyborczej"

Czytaj więcej >