Łukasz Szumowski bagatelizuje zalecenia światowych naukowców?. (zd. Il. ); East NewsŹródło: (zd. Il. ); East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 30 Maja 2020

W dniu zniesienia obostrzeń, media piszą o niepokojących badaniach. Łukasz Szumowski może mieć kłopoty

Łukasz Szumowski bagatelizuje zalecenia światowych naukowców? W nowym badaniu ostrzegają, że dwa metry dystansu mogą być niewystarczające w powstrzymaniu transmisji koronawirusa, a maseczki odgrywają kluczową rolę w walce z epidemią. Co na to polski rząd z ministrem zdrowia na czele? Zdaje się, że podejmuje ryzyko na własną rękę.

Choć Łukasz Szumowski jeszcze do niedawna mówił, że przestaniemy nosić maseczki dopiero w momencie, gdy wynaleziona zostanie szczepionka na koronawirusa, to teraz wycofuje się z tej zapowiedzi. Od 30 maja, czyli od dziś, zniosiony został obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej otwartej. Nadal jednak zaleca się utrzymywanie dystansu dwóch metrów. To jednak, zdaniem ekspertów z University of California San Diego w USA i Narodowego Uniwersytetu Sun Yat-sen w Kaohsiung w Tajwanie, nie wystarczy.

Krystyna Pawłowicz w nocy opublikowała dziwne zdjęcia. Co jej się stało?Krystyna Pawłowicz w nocy opublikowała dziwne zdjęcia. Co jej się stało?Czytaj dalej

Łukasz Szumowski i rząd bagatelizuje zalecenia światowych naukowców?

Jak podkreślają naukowcy na łamach magazynu "Science", cząsteczki koronawirusa mogą przenosić w formie aerozoli nawet osoby bezobjawowe, roznosząc je na odległość podobną, co palacz, który wydycha dym papierosowy. Dlatego, jak podkreślają eksperci, tak ważny jest dystans społeczny oraz maseczki na twarzy, które mogą odgrywać w tym wszystkim kluczową rolę.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Duchowny skrzywdził Martę na śmietniku, wracała do domu w koszmarnym stanie. Najstraszniejszy opisany przypadek
2. W Polsce rozpoczęła się budowa sztucznej wyspy na morzu. Pierwsza taka inwestycja w historii kraju

Zdaniem naukowców zalecane 2 metry odległości między osobami w przestrzeni publicznej, które przebywają w niej, w dodatku bez maseczek, prawdopodobnie nie powtrzymają epidemii. To, jak przestrzegają eksperci, nie wystarczy w przypadku, gdy zakażona osoba, nawet mogąca przechodzić chorę bezobjawowo, aktywnie uwalnia cząstki wirusa i roznosi je w powietrzu. Zakażenie dużej ilości osób, które przebywają w jej otoczeniu, jest zdanem naukowców bardzo realne.

Jak twierdzą naukowcy, wobec tego podstawą ochrony w takim wypadku są więc głównie maseczki oraz najlepiej także zachowanie większego odstępu niż ten zalecany. Według ekspertów odpowiednio założona maska oraz wykonana z odpowiedniego materiału, spełniająca normy, zapewnia solidną barierę ochronną, która ogranicza transmisję wirusów w przestrzeni publicznej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. WHO bez amerykańskich funduszy. Trump: “Chiny całkowicie kontrolują WHO”
  2. Spłonęło BMW na Moście Północnym
  3. Gdańsk: Fałszywi policjanci, barykadowanie, gigantyczna bijatyka. Zatrważające sceny, wszystko w biały dzień
  4. Jacek Kurski jednak zostanie odwołany ze stanowiska prezesa TVP. Kuriozalny zwrot akcji
  5. Iwona Wieczorek może zostać niebawem odnaleziona? Nowe informacje w głośnej sprawie
  6. Stało się, jest decyzja ws. WHO. Wielu mogło mieć podejrzenia już od dawna

Źródło: rmf24.pl