wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

W dniu zniesienia obostrzeń, media piszą o niepokojących badaniach. Łukasz Szumowski może mieć kłopoty

30 Maja 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Łukasz Szumowski bagatelizuje zalecenia światowych naukowców? W nowym badaniu ostrzegają, że dwa metry dystansu mogą być niewystarczające w powstrzymaniu transmisji koronawirusa, a maseczki odgrywają kluczową rolę w walce z epidemią. Co na to polsk

Choć Łukasz Szumowski jeszcze do niedawna mówił, że przestaniemy nosić maseczki dopiero w momencie, gdy wynaleziona zostanie szczepionka na koronawirusa, to teraz wycofuje się z tej zapowiedzi. Od 30 maja, czyli od dziś, zniosiony został obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej otwartej. Nadal jednak zaleca się utrzymywanie dystansu dwóch metrów. To jednak, zdaniem ekspertów z University of California San Diego w USA i Narodowego Uniwersytetu Sun Yat-sen w Kaohsiung w Tajwanie, nie wystarczy.

Łukasz Szumowski i rząd bagatelizuje zalecenia światowych naukowców?

Jak podkreślają naukowcy na łamach magazynu "Science", cząsteczki koronawirusa mogą przenosić w formie aerozoli nawet osoby bezobjawowe, roznosząc je na odległość podobną, co palacz, który wydycha dym papierosowy. Dlatego, jak podkreślają eksperci, tak ważny jest dystans społeczny oraz maseczki na twarzy, które mogą odgrywać w tym wszystkim kluczową rolę.

Zdaniem naukowców zalecane 2 metry odległości między osobami w przestrzeni publicznej, które przebywają w niej, w dodatku bez maseczek, prawdopodobnie nie powtrzymają epidemii. To, jak przestrzegają eksperci, nie wystarczy w przypadku, gdy zakażona osoba, nawet mogąca przechodzić chorę bezobjawowo, aktywnie uwalnia cząstki wirusa i roznosi je w powietrzu. Zakażenie dużej ilości osób, które przebywają w jej otoczeniu, jest zdanem naukowców bardzo realne.

Jak twierdzą naukowcy, wobec tego podstawą ochrony w takim wypadku są więc głównie maseczki oraz najlepiej także zachowanie większego odstępu niż ten zalecany. Według ekspertów odpowiednio założona maska oraz wykonana z odpowiedniego materiału, spełniająca normy, zapewnia solidną barierę ochronną, która ogranicza transmisję wirusów w przestrzeni publicznej.

Źródło: rmf24.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >